Podle společnosti Chainalysis, která se zabývá analýzou blockchainů, byl rok 2022 „historicky největším rokem hackerských útoků na kryptoměny“. Z kryptoměnových firem bylo ukradeno 3,8 miliardy dolarů. Firma dodala, že hacky decentralizovaných finančních (defi) protokolů představovaly 82,1 procenta celkového objemu kryptoměn, které hackeři během roku ukradli. Informovaly o tom servery Bitcoin.com a Reuters.
Firma Chainalysis, ve středu zveřejnila část své nadcházející zprávy o kriminalitě v oblasti kryptoměn pro rok 2023. V té uvádí: „Rok 2022 byl z hlediska hackerských útoků na kryptoměny historicky nejúspěšnějším rokem. Z kryptoměnových společností bylo ukradeno 3,8 miliardy dolarů.“ Informoval o tom server Bitcoin.com.
Firma vysvětlila, že aktivita kryptoměnových hackerů výrazně vzrostla v březnu a vrcholu dosáhla v říjnu. Tedy v měsíci, který se „stal největším měsícem v historii kryptoměnových hackerů, neboť při 32 samostatných útocích bylo odcizeno 775,7 milionu dolarů,“ popsala společnost Chainalysis.
1/ #DeFi protocols as victims accounted for 82.1% of all #cryptocurrency stolen by hackers — a total of $3.1 billion — up from 73.3% in 2021.
— Chainalysis (@chainalysis) February 1, 2023
In this 🧵we dive deeper into this👆and take a look at the role of North Korea-linked hackers.https://t.co/l1OJ9p5jEC https://t.co/f4IGk3gPhI pic.twitter.com/PaqcWQaBJX
Chainalysis dodala, že „82,1 procenta všech kryptoměn ukradených hackery – celkem 3,1 miliardy dolarů“ pocházelo z hackerských útoků na protokoly decentralizovaných financí (defi). S poznámkou, že toto procento vzrostlo ze 73,3 procenta v roce 2021. Firma zdůraznila, že 3,1 miliardy dolarů z 64 procent pocházelo konkrétně z cross-chain bridge protokolů.
Severní Korea je hackerská velmoc
Společnost Chainalysis také podrobně uvedla, že „hackeři napojení na Severní Koreu byli v posledních několika letech zdaleka nejproduktivnějšími hackery kryptoměn“. A upřesnila: „V roce 2022 překonali své vlastní rekordy v krádežích, když v několika hackerských útocích, které jim připisujeme, ukradli kryptoměny v odhadované hodnotě 1,7 miliardy dolarů.“
Severní Korea podle Reuters obvinění z hackerských útoků nebo jiných kybernetických útoků popřela.
Podle odborníků se Severní Korea stále více spoléhala na hackerské útoky, aby mohla financovat svůj raketový a jaderný zbrojní program. Zejména když se veřejně deklarovaný obchod zmenšil pod vlivem sankcí a výluk COVID-19.
Firma navíc uvedla, že hackeři napojení na Severní Koreu ukradli z této částky 1,1 miliardy dolarů z defi protokolů. Tím se Severní Korea stala „jednou z hnacích sil trendu defi hackerů, který v roce 2022 zesílil“. Chainalysis dále poznamenala, že „hackeři napojení na Severní Koreu mají také tendenci posílat velké částky do mixérů, které byly obvykle základním kamenem jejich procesu praní špinavých peněz“.
Firma dále upřesnila, že „po značnou část let 2021 a 2022 hackeři napojení na Severní Koreu používali k praní kryptoměn ukradených při hackerských útocích téměř výhradně Tornado Cash“. Na mixér Etherea Tornado Cash uvalila americká vláda sankce v srpnu loňského roku.