Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se kryptoměny podle ukrajinského náměstka ministra pro digitalizaci staly důležitým nástrojem pro oslovení investorů s cílem získat jejich podporu při získávání finančních prostředků na probíhající válečné úsilí. Informoval o tom server Finbold.
Náměstek ukrajinského ministra pro digitální transformaci Alex Bornyakov ve svém tweetu zveřejněném 26. července zdůraznil, že kryptoměny zůstávají klíčové pro obrannou strategii země. Informoval o tom server Finbold.
Přestože trh v poslední době zaznamenal určité poklesy, je přesvědčen, že krypto nezmizí.
„Navzdory ‚medvědímu trhu‘ se krypto stalo důležitým nástrojem obrany Ukrajiny, který poskytuje flexibilitu a rychlost, jež doslova zachránila životy našich vojáků. Každá ‚krypto zima‘ vede ke ‚krypto jaru‘, ale toto odvětví tu zůstane.“
Despite the „bear market“ crypto has become an essential tool of Ukraine’s defence, providing flexibility and speed that literally saved our soldiers‘ lives. Every „crypto winter“ leads to a „crypto spring“, but the industry is here to stay. https://t.co/Zhu93vso5T
— Alex Bornyakov (@abornyakov) July 26, 2022
Válka na Ukrajině
Po ruské invazi na Ukrajinu 24. února požádala ukrajinská vláda prostřednictvím sociálních médií o dary v kryptoměnách. Od té doby se východoevropský stát spoléhá na krypto jako na nástroj pro získávání a zajišťování finančních prostředků.
Digitální měny mají oproti jiným formám přeshraničních plateb jedinečné výhody, především rychlost a anonymitu transakcí ve srovnání s tradičním bankovním systémem.
Jak v rozhovoru pro Bloomberg upozornil Michael Chobanian, zakladatel největší ukrajinské kryptoměnové burzy KUNA:
„Uzavření bloku bitcoinu trvá 10 minut [průměrná doba potvrzení platby u Bitcoinu]. A totéž prostřednictvím bankovního systému trvá zhruba tři dny.“
Ačkoli je obtížné odhadnout, kolik Ukrajina získala prostřednictvím kryptoměn, některé zdroje uvádějí, že je to výrazně přes 100 milionů dolarů. Dary v kryptoměnách byly údajně použity na různé účely včetně nouzového vybavení, potravin, vody, pohonných hmot a vojenského vybavení.
Trh s kryptoměnami
Kryptoměny mezitím v posledních týdnech prudce klesly a dary po tomto poklesu ztratily část hodnoty. Přesto se nezdá, že by to ukrajinské kryptoměnové nadšence od snahy získat finanční prostředky odradilo.
Obolon, největší ukrajinská nezávislá značka piva, plánuje prodávat non-fungible (nezaměnitelné) tokeny (NFT), které jí pomohou distribuovat vodu zdarma v rámci humanitární pomoci.
Ukrajinská vláda také pokračuje v hledání příležitostí pro získávání finančních prostředků z kryptoměn ve spolupráci s umělci, aby vytvořila NFT. NFT budou použity k zajištění finančních prostředků na obranu a obnovu země.