Kryptoměnová půjčovna uvedla, že má v hotovosti 167 milionů dolarů a bude pokračovat ve zmrazování výběrů od zákazníků. O zprávě informoval server CNBC.
Ve středečním prohlášení společnost Celsius uvedla, že se bude snažit stabilizovat své podnikání restrukturalizací způsobem, „který maximalizuje hodnotu pro všechny zúčastněné strany“. Společnost Celsius uvedla, že má k dispozici 167 milionů dolarů v hotovosti, aby mohla do té doby podporovat provoz. Informoval o tom server CNBC.
Moments ago, @CelsiusNetwork filed voluntary petitions for Chapter 11 protection and announced that the company initiated a financial restructuring. https://t.co/vf5wsT6TMp
— Celsius (@CelsiusNetwork) July 14, 2022
„Je to správné rozhodnutí pro naši komunitu a společnost,“ uvedl v prohlášení Alex Mashinsky, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Celsius. „Jsem přesvědčen, že až se ohlédneme za historií společnosti Celsius, budeme to považovat za rozhodující okamžik, kdy rozhodné a sebevědomé jednání posloužilo komunitě a posílilo budoucnost společnosti.“
Společnost se sídlem v Hobokenu ve státě New Jersey před měsícem pozastavila výběry peněz svým zákazníkům. Tento týden to vypadalo, že by se věci mohly otáčet k lepšímu. Společnost splatila některé svoje závazky na DeFi protokolu Aave a tím získala přístup k 410 milionům dolarů, které byly zastaveny.
1,7 milionu zákazníků se zmrazenými účty
Podle dokumentu o konkurzu má společnost více než 100 000 věřitelů. Mezi ty mohou patřit jak zákazníci, tak protistrany poskytující úvěry. Její největší nezajištěnou pohledávkou je 81 milionů dolarů od fondu Pharos se sídlem na Kajmanských ostrovech. V dokumentu je jako věřitel s nezajištěnou půjčkou ve výši 12 milionů dolarů uvedena také obchodní společnost Alameda Research. Ta patří miliardáři Samu Bankman-Friedovi, generálnímu řediteli kryptoměnové burzy FTX.
Celsius byl jedním z největších hráčů na poli kryptoúvěrů. V květnu měl na kontě více než 8 miliard dolarů v půjčkách klientům a téměř 12 miliard dolarů ve spravovaných aktivech. Celsius uvedl, že k červnu měl 1,7 milionu zákazníků a konkuroval svými úročenými účty a výnosy až 17 %.
Firma půjčovala kryptoměny zákazníků protistranám, které byly ochotny za jejich zapůjčení zaplatit nebývale vysoký úrok. Celsius by se pak o část těchto výnosů rozdělil s uživateli. Tato struktura se však zhroutila uprostřed krize likvidity v odvětví.
Osud vkladů uživatelů je nejistý
Šest státních regulačních orgánů již zahájilo vyšetřování společnosti Celsius. Vermont se stal posledním, který tak učinil dříve ve středu. Státní úřad pro finanční regulaci uvedl, že společnost Celsius „nasazovala aktiva zákazníků do různých rizikových a nelikvidních investic, obchodování a úvěrových aktivit“.
„Zákazníci společnosti Celsius nedostali kritické informace o její finanční situaci, investičních aktivitách, rizikových faktorech a schopnosti splácet své závazky vůči vkladatelům a dalším věřitelům,“ uvedl vermontský regulátor v prohlášení. „Aktiva a investice společnosti pravděpodobně nestačí na pokrytí jejích nesplacených závazků.“
Adam Levitin, profesor práva v Georgetownu a ředitel společnosti Gordian Crypto Advisors, uvedl, že zákazníci společnosti Celsius budou možná muset čekat roky, než své peníze opět uvidí, a mohou mít nárok pouze na haléře. Zákazníci, kteří se zúčastnili programu vysoce výnosných vkladů společnosti Celsius, by mohli být v očích soudu považováni za nezajištěné věřitele.
„Zdá se, že se zde počítá s tím, že zákaznické krypto je vlastně majetkem společnosti a jako nezajištěný věřitel nedostanete své bitcoiny zpět,“ řekl Levitin a dodal, že si nemyslí, že Celsius je posledním z krypto bankrotů. „Příliv stále pokračuje, jen čekáme, kam až to zajde.“