menu

5.4 C
Czech
Pátek 4. dubna 2025

ČNB loni vydělala rekordních 151,4 miliard korun

Česká národní banka zakončila rok 2024 s historickým ziskem 151,4 miliardy korun. Pomohlo jí hlavně oslabení koruny a nižší náklady na měnovou politiku. Přesto banka zůstává v účetní ztrátě a žádné oslavy neplánuje.

Messiho osobní strážce už nesmí stát u hřiště během zápasů MLS

Lionel Messi přišel v americké MLS o jednu ze svých dosavadních výsad. Od nové sezony už nesmí mít při zápasech u postranní čáry osobního strážce. Vedení soutěže rozhodlo, že jeho bodyguard Yassine Cheuko může být přítomen pouze v zázemí stadionu.

Kvantové body: Inovace od Samsungu posouvají už deset let laťku v obrazové kvalitě

Praha 3. dubna 2025 (PROTEXT) – Kvantové body neboli quantum dots jsou důležitá materiálová technologie nové generace a mají nejrůznější způsoby použití od televizních obrazovek a displejů až po zdravotnické přístroje a solární panely. Už v roce 2015 Samsung úspěšně uvedl na trh první bezkadmiový materiál s touto technologií v televizní řadě SUHD. Následně tuto technologii rozvíjel a v roce 2017 představil televizory s technologií QLED. Podívejte se, jak za uplynulých deset let kvantové body posouvají kvalitu obrazovek Samsung na vyšší úroveň.

 

Kvantové body: Nová úroveň obrazové kvality

Kvantové body jsou miniaturní polovodičové částice, desetitisíckrát tenčí než lidský vlas. Díky svým fyzikálním vlastnostem se vyznačují lepší barevnou přesností a jasem než jakékoli jiné současné materiály a přinášejí tak převratné změny do zobrazovacích zařízení.

V obrazovkách podporují kvantové body široký barevný gamut a precizní zobrazení odpovídající tomu, jak barvy vnímá lidské oko. Díky nové technologii lze také upravovat jas na úrovni jednotlivých pixelů, což znamená přesnější podání černé. Kvantové body vyzařují světlo do všech stran, což znamená rovnoměrné rozložení jasu a stálé barvy z jakéhokoli úhlu. Současně snižují působení modrého světla a to napomáhá komfortnějšímu zážitku při sledování a šetří lidské oko.

Přednosti televizorů Samsung s technologií Quantum Dot: Vysoký počet QD, obrazová kvalita a absence kadmia

Technologie Quantum Dot (QD) přináší do světa zobrazovacích zařízení převratné změny. Výrobci televizorů proto zkoumají a vyvíjejí způsoby, jak ji komerčně využít. Na trhu se tím pádem rozšířila nabídka modelů s kvantovými body, ze kterých si zákazníci můžou vybírat.

Nicméně, výsledná kvalita obrazu není automatická. Záleží, jak je Quantum Dot technologie použita a zda jsou dodrženy všechny předpoklady pro její využití, tedy pro maximální kvalitu obrazu. Na ni mají vliv různé faktory, například počet kvantových bodů, kvalita kvantové vrstvy nebo inovativní využití materiálů neobsahujících kadmium.

 

Počet kvantových bodů

Základním faktorem, od nějž se odvíjí kvalita obrazovky, je počet kvantových bodů. Pro kvalitní obraz se živými barvami, jaký známe z obrazovek QLED, je zapotřebí vyšší koncentrace kvantových bodů v QD vrstvě.

 

Kvantová vrstva

V porovnání s LCD obrazovkami mají QD obrazovky jednodušší a účinnější strukturu. Televizory Samsung QLED nepotřebují fosforovou vrstvu, o mimořádný jas a živost obrazu se stará samotná QD vrstva v kombinaci s modrým podsvícením.

Obrazovku Quantum Dot OLED (QD-OLED) tvoří vrstva TFT tranzistorů[1], světelná vrstva a kvantová vrstva, využívající světla ze světelného zdroje. U všech typů obrazovek platí, že samostatná kvantová vrstva s dostatečným počtem kvantových bodů znamená špičkový obraz a dlouhou životnost.

 

Absence kadmia

V rané fázi vývoje obrazovek s technologií kvantových bodů se za nejúčinnější materiál k výrobě těchto bodů považovalo kadmium. Díky němu bylo možné dosáhnout hlavních výhod nové technologie – tedy špičkového barevného podání i kontrastu.

Kadmium je ovšem jedovaté a má nemalý negativní dopad na ekologii, což komerčnímu uplatnění nové technologie do značné míry bránilo. Použití kadmia ve spotřební elektronice je legální, ale platí pro něj velmi přísné regulace – jde o materiál s omezeným využitím podle zákonů EU[2]. Proto se kadmium ve velkém měřítku používá velmi obtížně, navzdory vlastnostem příznivým pro QD technologii.

Samsung se rozhodl tento problém vyřešit a v roce 2014 jako první výrobce na světě vyvinul a nechal si patentovat materiál s kvantovými body, ovšem bez kadmia. V následujícím roce se tuto technologii podařilo poprvé uvést na běžný trh díky televizní řadě SUHD, čímž začala v televizním světě nová éra. (Dodnes je Samsung jediným velkým výrobcem televizorů, který tuto technologii u sériových produktů používá.)

 

Deset let inovací a pozice světové jedničky

Jako jeden z prvních výrobců na světě Samsung rozpoznal potenciál nové technologie a pustil se do inovací na globálním trhu zobrazovacích zařízení. Uplynulá dekáda se tak nesla ve znamení neustálého vývoje a investic.

Samsung začal s výzkumem a vývojem technologie kvantových bodů v roce 2001 v době, kdy se bezkadmiové materiály prakticky nezkoumaly. Kvůli živým barvám bylo zapotřebí, aby byly nanočástice zcela stejnorodé, ale vzhledem k nedostatkům v technologii i výzkumu byla masová výroba nesmírně obtížná.

Navzdory těmto problémům dokázal Samsung v roce 2014 vyvinout nekadmiový nanokrystalový materiál. Od té doby firma podnikla rozsáhlý a úspěšný výzkum, přihlásila více než 150 patentů a neustále novou technologii rozvíjí. Jak už bylo řečeno, v roce 2015 přišel Samsung s další inovací a představil první televizory SUHD s nekadmiovou technologií kvantových bodů.

Ani pak Samsung neusnul na vavřínech a rozvíjel novou technologii dále – v roce 2017 představil první modely QLED a vytvořil nový standard špičkových televizorů. Díky technologii kovových kvantových bodů dosáhl Samsung barevného standardu DCI-P3 a poprvé i 100 % objemu barev, což znamená stálou kvalitu barev při jakékoliv úrovní podsvíceni[3]. Technologie anorganických kvantových bodů zabránila vypalování obrazu[4], což opět pomohlo k lepší celkové obrazové kvalitě.

Po úspěchu z roku 2019, kdy Samsung vyvinul pro své obrazovky prvek emitující červené světlo, se podařilo zvýšit jas modrých světelných QLED bodů na špičkovou hodnotu 20,2 %[5], což se u primárních QLED barev[6] považovalo za nejobtížnější.

„Významným úspěchem tohoto výzkumu byl objev zdroje modrého světla pro QLED s mimořádnou účinností,“ prohlásil dr. Eunjoo Chang ze Samsung Advanced Institute of Technology. „Speciální technologie kvantových bodů z dílny Samsungu tak opět překonala náročné technické překážky.“

Tím se ale vývoj nezastavil. Nadále vedl k televizorům QD-OLED, které se zapsaly do historie na veletrhu CES 2022 – získaly ocenění Best of Innovation za integraci kvantových bodů do OLED displejů.

Naše nejnovější modely Neo QLED jdou ještě o krok dále – místo standardní LED technologie se v nich používá násobně větší množství mini-LED diod, což znamená lepší kresbu detailů, jasnější obraz a živější barvy. Tyto diody se používají dokonce i v televizorech s rozlišením 8K. Samozřejmostí jsou i nejmodernější softwarové funkce, například upscaling a optimalizace obrazu díky umělé inteligenci a také technologie Vision AI.[7]

Samsung technologii kvantových bodů prostřednictvím různých inovací neustále rozvíjí. Firma investuje do špičkových zobrazovacích technologií (od QLED přes QD-OLED až po Neo OLED) a výsledkem jsou špičkový jas, barevná přesnost i vysoká obnovovací frekvence. Díky inovacím Samsungu v oblasti kvantových bodů je budoucnost zobrazovacích zařízení jasnější než kdykoli předtím.

 

[1] Elektronický obvod, který upravuje a ovládá světelné vrstvy.

[2] Směrnice o omezení nebezpečných látek 2002/95 omezuje použití kadmia na 100 ppm u materiálů používaných pro většinu výrobků.

[3] Co je to barevné pokrytí a proč je tak důležité: http://bit.ly/2masnPw

[4] Tento jev nastává, když se statický objekt zobrazí příliš dlouho.

[5] https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-develops-industry-leading-blue-qled-technology 

[6] Červená, zelená a modrá

[7] Samsung Vision AI | CES 2025 | GLOBAL

 

Zdroj: Samsung

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ani 109 000 dolarů nebylo dost. Většina bitcoinových investorů z dob pandemie kryptoměnu stále drží

Navzdory prudkým cenovým výkyvům a potenciálním výnosům v řádech stovek až tisíců procent zůstává velká část investorů, kteří nakoupili bitcoin v letech 2020 až 2022, nadále věrná své původní strategii − držet. Podle nové analýzy tito takzvaní hodleři kryptoměnu neprodali, ani když cena bitcoinu v posledních měsících několikrát stanovila nová historická maxima.

Polská vláda chce příští rok vydávat na obranu pět procent HDP

Polská vláda chce v příštím roce vydávat na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Podle agentury Reuters to dnes uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po jednání ministrů obrany Evropské unie ve Varšavě.

Při izraelských úderech v Gaze zemřelo za den 97 Palestinců, uvedl úřad Hamásu

Při izraelských úderech v Pásmu Gazy zemřelo za posledních 24 hodin nejméně 97 Palestinců, oznámily dnes úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, kteří hledají nové útočiště. Podle agentury Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za 18 měsíců války. Izraelské síly postupují do města Rafáh, jehož čtvrti by se mohly stát součástí nové "bezpečnostní zóny", kterou hodlá Izrael natrvalo obsadit, píše Reuters.

Zemřel hokejový mistr světa Jiří Kochta

Ve věku 78 let zemřel bývalý hokejový reprezentant Jiří Kochta. Zažil slávu na domácím i mezinárodním ledě a zapsal se do historie jako výrazná postava československého hokeje. V posledních letech bojoval s těžkou nemocí.

USA v NATO zůstanou, ujistil Rubio spojence. Evropa však musí dávat na obranu víc peněz, dodal

Americký ministr zahraničí Marco Rubio ujistil spojence, že USA zůstanou v NATO. Zopakoval však požadavek Donalda Trumpa, aby členské státy zvýšily výdaje na obranu na pět procent HDP.

Americká meteorologická služba zastavuje cizojazyčné předpovědi s pomocí AI

V úterý 1. dubna vypršela a nebyla obnovena smlouva mezi americkou Národní meteorologickou službou (NWS) a společností Lilt, jejíž umělá inteligence (AI) umožňovala tvorbu cizojazyčných předpovědí počasí.

Siemens kupuje za 5,1 miliardy dolarů poskytovatele softwaru pro výzkum přírody

Německá strojírenská společnost Siemens AG kupuje za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 116 miliard Kč) americkou firmu Dotmatics. Ve středu o tom informovala v tiskové zprávě.
Reklama

DOPORUČUJEME

Společnost Shanghai Electric podepsala na Hannover Messe 2025 dohody o strategické spolupráci v hodnotě přes 3,637 miliardy jüanů

Hannover (Německo) 3. dubna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Urychlení globální energetické transformace prostřednictvím inovací v oblasti čisté energie a inteligentní infrastrukturySpolečnost Shanghai Electric ("Společnost", SEHK:2727,...

Fiat má ceník pro Grande Panda

Tuzemské zastoupení značky Fiat zveřejnilo ceník nového malého městského vozu Grande Panda. Tento model se bude souběžně nabízet jak se...

Záznam tiskové konference k programu mezinárodního festivalu TANEC PRAHA 2025

Ve čtvrtek 3. dubna 2025 sledujte tiskovou konferenci, na které pořadatelé představí program letošního 37. ročníku festivalu TANEC PRAHA. Hosty budou: YVONA KREUZMANNOVÁ -...

Stále nevíte, kam letos v létě na dovolenou?

Praha 3. dubna 2025 (PROTEXT) - Nechte se inspirovat novinkami od tyrolských hostitelů! Stylové apartmány, útulné hotely s wellness i zrenovované horské chaty –...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ani 109 000 dolarů nebylo dost. Většina bitcoinových investorů z dob pandemie kryptoměnu stále drží

Navzdory prudkým cenovým výkyvům a potenciálním výnosům v řádech stovek až tisíců procent zůstává velká část investorů, kteří nakoupili bitcoin v letech 2020 až 2022, nadále věrná své původní strategii − držet. Podle nové analýzy tito takzvaní hodleři kryptoměnu neprodali, ani když cena bitcoinu v posledních měsících několikrát stanovila nová historická maxima.

Polská vláda chce příští rok vydávat na obranu pět procent HDP

Polská vláda chce v příštím roce vydávat na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Podle agentury Reuters to dnes uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po jednání ministrů obrany Evropské unie ve Varšavě.

Při izraelských úderech v Gaze zemřelo za den 97 Palestinců, uvedl úřad Hamásu

Při izraelských úderech v Pásmu Gazy zemřelo za posledních 24 hodin nejméně 97 Palestinců, oznámily dnes úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, kteří hledají nové útočiště. Podle agentury Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za 18 měsíců války. Izraelské síly postupují do města Rafáh, jehož čtvrti by se mohly stát součástí nové "bezpečnostní zóny", kterou hodlá Izrael natrvalo obsadit, píše Reuters.

Zemřel hokejový mistr světa Jiří Kochta

Ve věku 78 let zemřel bývalý hokejový reprezentant Jiří Kochta. Zažil slávu na domácím i mezinárodním ledě a zapsal se do historie jako výrazná postava československého hokeje. V posledních letech bojoval s těžkou nemocí.

USA v NATO zůstanou, ujistil Rubio spojence. Evropa však musí dávat na obranu víc peněz, dodal

Americký ministr zahraničí Marco Rubio ujistil spojence, že USA zůstanou v NATO. Zopakoval však požadavek Donalda Trumpa, aby členské státy zvýšily výdaje na obranu na pět procent HDP.

Americká meteorologická služba zastavuje cizojazyčné předpovědi s pomocí AI

V úterý 1. dubna vypršela a nebyla obnovena smlouva mezi americkou Národní meteorologickou službou (NWS) a společností Lilt, jejíž umělá inteligence (AI) umožňovala tvorbu cizojazyčných předpovědí počasí.

Siemens kupuje za 5,1 miliardy dolarů poskytovatele softwaru pro výzkum přírody

Německá strojírenská společnost Siemens AG kupuje za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 116 miliard Kč) americkou firmu Dotmatics. Ve středu o tom informovala v tiskové zprávě.

Ministr obrany USA se poprvé nezúčastní schůzky skupiny pro obranu Ukrajiny

Americký ministr obrany se vůbec poprvé nezúčastní schůzky kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), která se bude konat 11. dubna v Bruselu a bude jí předsedat Německo spolu s Británií. O plánované nepřítomnosti Petea Hegsetha informoval web Defense News s odvoláním na nejmenované evropské a americké činitele.

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, Rusko není na americkém celním seznamu

Vysoce postavený ruský vyjednavač a zmocněnec prezidenta Vladimira Putina Kirill Dmitrijev se setkal ve Washingtonu s americkými představiteli. Není jasné, o čem s nimi jednal, Spojené státy nicméně navštívil poté, co šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil Rusku drastickými cly, pokud nevyjde vstříc příměří. Rusko není na americkém celním seznamu.

Zlatý věk Ameriky? Trump vyhlásil světu obchodní válku, posílá svou zemi do recese

Americký prezident Donald Trump ve středu večer (včera) v Růžové zahradě před novináři oznámil nová reciproční cla uvalená na země s „nespravedlivou“ obchodní bilancí vůči Spojeným státům. Nové zdanění se pohybuje od 10 do téměř 50 procent v závislosti na každé zemi. Ekonomové varují před zničujícími důsledky pro USA.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás