Kvůli nepokojům v Peru, které vypukly minulý týden po sesazení levicového prezidenta Pedra Castilla parlamentem, uvázlo v zemi několik stovek turistů. Deník El País v noci na dnešek informoval o asi 250 Mexičanech, kteří se nemohou dostat z města Cuzco, kde příznivci exprezidenta blokují silnice a omezili i provoz tamního mezinárodního letiště. Podle agentury AFP zůstaly ve středu stovky zahraničních turistů u Machu Picchu poté, co se zastavila i železniční doprava z této oblíbené destinace. AFP uvedla, že u Machu Picchu je na 780 turistů různých národností a jeho starosta požádal Spojené státy, Mexiko a Španělsko, aby pomohly odvézt turisty vrtulníky.
„Nemáme se jak dostat z města, letiště je zavřené a silnice jsou obsazené demonstranty,“ řekla deníku El País mexická turistka Luz María Díazova, která měla z Cuzka odletět v úterý, ale let byl zrušen poté, co na letiště vnikli demonstranti. „Je stále obtížnější sehnat i potraviny a mnohým dochází i peníze,“ dodala Díazová, která tak zůstává v hotelu Danna Inn v centru Cuzka s 18 dalšími turisty z Mexika.
Hundreds of foreign tourists were stranded Wednesday in Peru’s renowned Machu Picchu region after train service was suspended due to violent protests following the ouster and arrest of ex-president Pedro Castillo. | @AFP https://t.co/fnQpVeYPdC
— Inquirer (@inquirerdotnet) December 15, 2022
Mexický velvyslanec v Peru Pablo Monroy ve středu turistům v Cuzku vzkázal, aby zůstali ve svých hotelech, protože letiště zůstává zavřené a na silnici do Limy jsou blokády. Ambasáda tak zatím nemůže turistům pomoci, mají se ale registrovat na ambasádě a čekat na další pokyny. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že mexická diplomacie je s turisty v kontaktu, organizuje jim dodávky potravin a snaží se jejich návrat urychlit.
„Ulice byly zpočátku klidné, jen 40 či 50 demonstrantů, ale v noci přijeli agitátoři a rozbíjeli výlohy obchodů či zapalovali pneumatiky, pak se do ulic vydalo více lidí,“ popsala situaci v Cuzku dalších mexická turistka. Okamžité zlepšení podle ní nastalo vyhlášením výjimečného stavu, znovu se otevřely obchody i restaurace a demonstrantů ubylo.
„Jsme nyní v Aguas Calientes a nemůžeme se dostat do Cuzka kvůli protestům, jsme tu s dětmi,“ řekla ve středu AFP izraelská turistka Gale Dutová z obce pod horou, na níž ruiny dávného města Inků Machu Picchu leží. „Měli jsme jet do Cuzka včera (úterý) a pak letět do Limy, ale teď je situace nejasná,“ řekl AFP belgický turista Walter.
Demonstranti v Peru požadují rozpuštění parlamentu, který minulý týden ve středu sesadil prezidenta Castilla. Důvodem bylo prezidentovo oznámení, že parlament rozpustí a vyhlásí předčasné volby. Do nich chtěl vládnout pomocí dekretů. Proto nyní čelí obvinění ze vzpoury a je ve vazbě. Dnes má soud rozhodnout o jejím prodloužení, prokuratura navrhuje prodloužení na 18 měsíců.
Mexiko je jednou ze zemí, která kritizuje Castillovo sesazení a jejíž levicová vláda podle některých zdrojů nabídla Castillovi politický azyl. Rovněž levicové vlády Argentiny, Bolívie či Kolumbie kritizují Castillovo odvolání, které bylo důsledkem dlouhodobé politické nestability v zemi. Nová prezidentka Dina Boluarteová, která byla do minulého týdne Castillovou viceprezidentkou, je už šestou hlavou této jihoamerické země od roku 2016.