Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by svět neměl propadat panice kvůli nové variantě koronaviru zvané omikron, ale měl by se na ni připravit. Píše o tom BBC.
Hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathan v pátečním projevu na konferenci uvedla, že situace je nyní úplně jiná než loni. „Jak moc bychom se měli obávat? Musíme být připraveni a opatrní, nikoliv panikařit, protože jsme v jiné situaci než před rokem,“ řekla.
Omikron už byl nalezen v téměř 40 zemích včetně ČR. Zatím není jasné, zda je vysoce zmutovaná varianta přenosnější nebo zda umí lépe přelstít očkování. První údaje, o kterých informovali vědci v Jihoafrické republice, kde byla varianta poprvé zjištěna, naznačují, že omikron může do jisté míry protilátkám uniknout. Odborníci však varují, že analýza není definitivní.
Dr. Swaminathan na konferenci Reuters NEXT uvedla, že tato varianta je „vysoce přenosná“, přičemž citovala údaje z Jihoafrické republiky. Podle ní by se možná mohla stát dominantním kmenem na celém světě, i když je to těžké předpovědět. Dodala, že varianta delta v současné době tvoří celosvětově 99 % případů.
Ředitel WHO pro mimořádné situace Mike Ryan mezitím uvedl, že svět má v současné době k dispozici „vysoce účinné vakcíny“ proti covidu a je třeba se zaměřit na jejich širší distribuci. Uvedl, že zatím nic nedokazuje tomu, že by bylo potřeba vakcíny změnit a ušít je omikronu na míru.
Omikron se šíří i přes zákaz letů
Země po celém světě vyhlásily v souvislosti s prvním zjištěním omikronu zákaz cestování do zemí jižní Afriky. Americké úřady nařídily všem zahraničním cestujícím do USA povinnost podstoupit test na covid nejpozději jeden den před cestou. Stalo se tak poté, co úřady v souvislosti s touto variantou zpřísnily pravidla pro cestování do USA. Omikron byl i tak už zjištěn nejméně v šesti státech USA včetně Havaje, kde se podle úředníků případ netýkal cestování.
První dva případy nákazy omikronem hlásí také Indie. Úředníci uvedli, že jeden z nich, 66letý občan JAR, cestoval z této země a Indii již opustil. Druhý, 46letý lékař z jihoindického města Bengalúru, neměl žádnou cestovní historii. Druhá vlna covidu srazila v dubnu a květnu letošního roku zdravotní systém v Indii na kolena. Nemocnicím došla lůžka, kyslík a léky.
Evropa utahuje šrouby
Výskyt nové varianty přichází v době, kdy se evropské země již potýkají s nárůstem infekcí. Německo ve čtvrtek oznámilo rozsáhlá omezení pro neočkované osoby a prohlásilo, že do restaurací, kin a mnoha obchodů budou smět pouze očkovaní nebo ti, které se nedávno z viru vyléčily. To samé se týká i ČR.
Odstupující kancléřka Angela Merkelová rovněž uvedla, že od února by v Německu mohlo být očkování povinné. Toto nařízení už oznámilo sousední Rakousko. Ostatní země včetně Belgie a Nizozemska se vrátily k protiepidemickým opatřením, nebo je zpřísnily. V ČR by mělo být očkování povinné od března pro některé rizikové skupiny.
Zdravotníci ve Spojeném království pracují na urychlení očkování třetí dávkou. Vláda nakoupila dalších 114 milionů dávek očkovacích látek Pfizer a Moderna a oznámila, že všem dospělým bude do konce ledna třetí dávka nabídnuta.