Slintavka a kulhavka opět straší střední Evropu. Nemoc se rychle šíří mezi hospodářskými zvířaty a dorazila i k českým hranicím. Veterináři i vláda proto chystají sérii preventivních kroků.
Podle iDNES.cz zaznamenali veterináři zvýšený výskyt nákazy v Maďarsku a na Slovensku. Česká republika okamžitě zareagovala zákazem dovozu zvířat z obou zemí. Na hranicích začaly fungovat dezinfekční rámy a brzy se přidají i rohože na čtyřech přechodech.
Ministr zemědělství Marek Výborný zmínil, že vláda zvažuje plošnou dezinfekci osob i vozidel vstupujících na farmy. Týkalo by se to především okresů ve Zlínském a Jihomoravském kraji, kde se nachází větší počet chovů. „Jedná se o preventivní krok,“ uvedl Výborný.
Státní veterinární správa (SVS) varuje, že slintavka a kulhavka jsou extrémně nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků. Nejčastěji se šíří vdechnutím nebo přímým kontaktem. Virus ale přežívá i na oblečení, v potravinách nebo na kolech aut.
Typickými příznaky jsou horečka, kulhání a puchýře v tlamě i na končetinách. Zvířata přestávají žrát a rychle chřadnou. Nemoc má sice nízkou úmrtnost, ale vysokou nakažlivost. Jediný případ v chovu znamená rychlé šíření na další kusy.
Evropská legislativa nemoc řadí mezi nákazy typu A. Při potvrzení výskytu se okamžitě zavádí přísná opatření. Nákaza není přenosná na člověka, ale má zásadní dopad na zemědělství i obchod.
Veterináři proto apelují na chovatele, aby při sebemenším podezření kontaktovali úřady. Jak uvádí SVS, inkubační doba trvá obvykle dva až šest dní. Virus se ale šíří už před objevením příznaků.