Členové francouzské odborové organizace pro dispečery kontrolující letový provoz vyhlásili v pátek stávku. Požadují navýšení platů i přijetí nových zaměstnanců. Ovlivnili tak plány až desítek tisíc cestujících. Letecké společnosti jako Ryanair, EasyJet, Air France nebo British Airways musely zrušit více než tisíc letů. Problémy se týkají i letadel, která přes Francii pouze přelétají. Informoval o tom server BBC a Reuters.
Letecká společnost Ryanair musela v pátek zrušit na 420 letů. Své cestovní plány tak muselo změnit nejméně 80 tisíc jejích zákazníků. Společnost EasyJet musela odvolat 76 letů a British Airway asi 22. Rovněž AirFrance oznámila stornování 45 procent svých letů na krátkou vzdálenost. Stávka zaměstnanců spadajících pod francouzský odbor dispečerů kontrolujících letový provoz proto způsobila odvolání více než tisícovky letů. Informoval o tom server BBC.
Zaměstnanci francouzských letišť tak dohromady narušili plány desítek tisíc cestujících. „Je neomluvitelné, že stávka narušila lety také cestujících, kteří přes Francii pouze přelétají,“ okomentoval situaci šéf operací společnosti Ryanair Neal McMahon. Francouzské zákony totiž ochraňují domácí lety, nikoli však letadla, která přes zemi pouze přelétají. McMahon proto nyní po Evropské unii požaduje, aby přelety začala před podobnými nečekanými událostmi lépe chránit.
A thousand flights cancelled over Friday’s French air traffic control strike, Air Malta flights delayed https://t.co/dqk2CZX24M pic.twitter.com/cUpOBinA9g
— MaltaToday (@maltatoday) September 16, 2022
Členové hlavního francouzského odboru pro kontrolory letecké dopravy SNCTA (Syndicat National des Contrôleurs du Trafic Aérien) požadují po svých zaměstnancích zvýšení platů. Jako důvod uvádějí rostoucí inflaci, a tedy zdražování potravin i základního zboží. Navíc žádají také rozšíření svých řad o nové pracovníky.
„Mezi lety 2029 a 2035 má do důchodu odejít asi třetina současné pracovní síly. Musíme proto naplánovat nábor nových pracovníků,“ oznámili podle serveru Euronews protestující zaměstnanci.
Některé ze zrušených přeletů by mohly být nakonec přesměrovány mimo Francii
Letecká společnost Ryanair uvedla, že veškeré své zákazníky o narušení letů předem informovala. „I když se jedná o situaci mimo naši kontrolu, chtěli bychom se všem zákazníkům omluvit za jakékoli nepříjemnosti, které jim mohla způsobit,“ vzkázala zase cestujícím společnost EasyJet. Francouzský úřad pro civilní letectví DGAC pak oznámil, že nyní spolupracuje s evropským regulátorem letecké dopravy zvaným Eurocontrol. Společně se snaží některé ze v současnosti zrušených letů přesměrovat mimo Francii.
Stávky zaměstnanci francouzských letišť zorganizovali rovněž letos v létě. V červenci například protesty hasičů a zaměstnanců pařížského letiště Charles De Gaulle vedly také ke zrušení nebo zpoždění některých letů. „Vše je velmi klidné, jelikož byli cestující na situaci předem upozornění,“ oznámil pak podle serveru Reuters mluvčí skupiny ADP zaručující chod pařížských letišť. Další stávky by se ve Francii mohly konat mezi 28. a 30. zářím.