Svět se bude muset kvůli potravinové krizi potýkat s humanitární katastrofou. Oznámil to prezident Světové banky David Malpass. Podle něj vede válka na Ukrajině k rekordnímu růstu cen potravin. Zdražení pak může způsobit uvalení stovky milionů lidí do chudoby i jejich následnou podvýživu. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Od začátku války na Ukrajině začaly stoupat ceny potravin, především pak olejů a obilovin. Jedním z jejich největších vývozců je totiž právě Ukrajina. Potravinová krize však může podle ředitele Světové banky Davida Malpasse vést k humanitární katastrofě. Uvedl to v rozhovoru pro server BBC.
Podle něj by mohla krize způsobit úpadek stovky milionů lidí do chudoby. Hrozit jim pak bude ale také podvýživa. „Ti nejchudší budou muset jíst méně, zároveň ale nebudou mít peníze na nic jiného než na jídlo, například vzdělání,“ vysvětlil situaci Malpass.
Dodal, že podobně jako světová pandemie, i tahle krize „neférově“ dopadá především na ty nejchudší. Světová banka pak uvedla, že by světové ceny potravin mohly vzrůst o 37 procent. Mezinárodní měnový fond proto tento týden uvedl, že je ochotný nabídnout nouzové financování zemím čelícím potravinové krizi.
„Jedná se o humanitární katastrofu, jelikož úroveň výživy lidí začíná klesat. Jedná se ale také o politickou výzvu, jelikož vlády po celém světě ví, že s tím nemohou příliš dělat. Krizi nezavinily, jen sledují růst cen,“ popsal krizi dle serveru The Guardian ředitel Světové banky.
Kromě humanitární katastrofy hrozí také dluhová krize v rozvíjejících se státech
K řešení krize musí státy dle Světové banky navýšit dodávky potravin, energie a hnojiva všude, kde je to možné. Nutné je ale zavést také politickou strategii namířenou na ty nejchudší. Aktivovat musí vlády také jistý proces sdílení nebo prodeje, aby se potraviny dostaly tam, kde jsou potřeba.
V rozhovoru pro BBC pak šéf Světové banky David Malpass rovněž varoval před „krizí ukrytou uvnitř krize“. Podle něj totiž roste také neschopnost rozvíjejících se států platit své rozsáhlé dluhy.
Na vině jsou především rostoucí ceny potravin a paliva. Už před začátkem války na Ukrajině se ceny potravin vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních 10 let. Svět se totiž potýká také s problémy se sklizní způsobené klimatickou změnou.
Kolem 60 procent nejchudších států je tak v současnosti v dluhové tísni, nebo jsou jí minimálně ohrožené. Svět by se měl proto zaměřit také na potencionální dluhovou krizi, která se dle Malpasse může ještě zhoršovat.