Kvůli výstavbě obří továrny firmy Tesla nedaleko Berlína bylo vykáceno odhadem půl milionu stromů. Vyplývá to ze satelitních snímků pořízených nad kontroverzní stavbou, informoval dnes zpravodajský server The Guardian.
Výstavba německé továrny společnosti Tesla vyvolala spory a četné protesty, stejně jako diskusi o tom, co je třeba obětovat v zájmu rozvoje ekologičtější dopravy. Majitel firmy, americký miliardář Elon Musk, kritizoval německou policii, že proti „levicovým protestujícím“ nezakročila.
About 500,000 trees cut down at site of Tesla gigafactory near Berlin https://t.co/PY1rqXR2OK
— The Guardian (@guardian) August 22, 2024
Satelitní snímky podle společnosti Kayrros, která se zabývá environmentálním zpravodajstvím, ukazují, že v období od března 2020 do května 2023 bylo v této lokalitě vykáceno 329 hektarů lesa. To odpovídá přibližně 500.000 stromů.
Od května protestují proti plánovanému rozšíření obří továrny klimatičtí aktivisté, kteří obsadili stromové domky v nedalekém kempu a pokusili se do areálu vtrhnout. Jedna skupina v březnu zapálila sloup elektrického vedení a na několik dní zastavila výrobu v továrně.
Karolina Drzewová, která se podílí na kampani „Vypněte Tesle kohoutek“, uvedla, že podle analýz výroba elektromobilů způsobila lokální ničení přírody i globální škody kvůli těžbě kovů.
„V jednom z nejsušších regionů Německa už bylo zničeno příliš mnoho životního prostředí,“ řekla. „Je třeba zabránit dalšímu rozšiřování továrny a ještě většímu ničení lesů a ohrožení chráněné oblasti pitné vody.“
Společnost Tesla na žádost o komentář nereagovala, uvedl The Guardian.
Antoine Halff, hlavní analytik společnosti Kayrros, míní, že vykácení vysokého počtu stromů je nutné vnímat v kontextu přínosu, jaký má nahrazování automobilů se spalovacími motory elektromobily.
Halff uvedl, že pokácené stromy odpovídají přibližně 13.000 tunám CO2, což je množství, které ročně vypustí 2800 průměrných automobilů se spalovacím motorem v USA. „Jde tedy o zlomek počtu elektromobilů, které Tesla vyrobí a prodá každé čtvrtletí,“ řekl s tím, že vždy je potřeba udělat nějaké kompromisy.
V červenci schválilo braniborské zemské ministerstvo životního prostředí plán na rozšíření továrny Tesla a zdvojnásobení výroby na milion vozů ročně. V závodě – kde se také vyrábějí miliony bateriových článků – byly od začátku provozu zaznamenány desítky ekologických incidentů, včetně úniků nebo rozlití nafty, barev a hliníku.
Společnost Tesla později uvedla, že během výstavby a od zahájení provozu došlo v areálu továrny k několika incidentům. Žádný z nich prý nezpůsobil škody na životním prostředí.
Společnost Kayrros měří odlesnění pomocí optických snímků ze satelitu Sentinel-2, které mají rozlišení deset metrů a jsou veřejně dostupné. Tato data jsou zpracovávána automaticky, ale jejich kvalitu kontrolují odborníci na dálkový průzkum Země.