Dánský režisér Lars von Trier minulý týden prohlásil, že se krátce poté, co mu lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, cítí dobře. Zároveň ovšem připustil, že bude chvíli trvat, než si na třes spojený s onemocněním zvykne. Napsaly o tom agentura Reuters a magazín Deadline.
Nový počin tohoto 66letého tvůrce The Kingdom Exodus se promítá na filmovém festivalu v Benátkách. Zatímco herci ze seriálu do italského města kvůli propagaci díla dorazili osobně, von Trier mluvil s reportéry přes Zoom.
Jeho produkční společnost minulý měsíc oznámila, že mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost ovládat a koordinovat svůj pohyb.
“I Am Doing Good”: Lars Von Trier Addresses Parkinson’s Diagnosis, Talks ‘The Kingdom Exodus’ – Venice https://t.co/Tc3NbJZENf
— Deadline Hollywood (@DEADLINE) September 1, 2022
„Myslím, že se mi daří dobře, ale s tím třesem budu ještě nějakou dobu bojovat,“ prohlásil von Trier. „Akorát (se cítím) trochu hloupější než dřív, což o mnohém vypovídá,“ poznamenal dle Reuters.
The Kingdom Exodus je třetí a poslední díl von Trierovy kultovní televizní show Království z devadesátých let. Server Hollywood Reporter dílo popsal jako „kombinaci nemocničního melodramatu a groteskního hororu“, přičemž děj se odehrává v nemocnici v Kodani.
„Co jsem nevěděl, bylo, že už jsem byl nemocný, když jsme začali natáčet… Nicméně doufám, že si toho herci nevšimli,“ řekl uznávaný režisér.
Minisérie měla premiéru na filmovém festivalu ve formě pětihodinového filmu. Později bude dostupná na platformě Viaplay v pěti epizodách.
Von Trier prozradil, že se nesnažil dokonale propojit novou sezonu s předchozími dvěma, upozornil server Deadline. „Neposadil jsem se a nepodíval se na všechny ty staré (díly). Snažil jsem se zbavit vazby na to staré a myslel jsem jen na postavy,“ popsal svůj přístup k tvorbě.
Von Trier se nebojí žádného tématu
Mezi nejznámější díla Larse von Triera, v nichž kontroverzní režisér boří tabu, patří psychologický horor Antikrist, dvoudílné drama Nymfomanka či muzikálové melodrama Tanec v temnotách (Dancer in the Dark) s islandskou zpěvačkou Björk v hlavní roli, za které v Cannes v roce 2000 získal Zlatou palmu.
V roce 2011 byl vyloučen z festivalu v Cannes poté, co na tiskové konferenci k filmu Melancholie (2011), katastrofickému dramatu s Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg, „zavtipkoval“, že je nacista. Později podle Reuters uvedl, že byl zotavujícím se alkoholikem a uživatelem drog. Do Cannes se vrátil v roce 2018.