Libanonské šíitské hnutí Hizballáh disponuje v západní Africe silnou základnou finančních sítí. V Pobřeží slonoviny a v Guineji se totiž nachází důležitá libanonská komunita, o kterou se Hizballáh opírá. Jde o propracovaný mafiánský systém, který pere špinavé peníze především z prodeje drog, napsal list Le Monde.
Podle zjištění deníku velká část šíitských Libanonců, kteří žijí v Pobřeží slonoviny a v jiných zemích západní Afriky, finančně přispívají Hizballáhu. „Když neplatíš, vyloučí tě ze společenského života,“ uvedl podnikatel libanonského původu, jenž nyní bydlí v Kamerunu. Jeho jméno deník neuvedl, protože si přál zůstat v anonymitě.
L’Afrique de l’Ouest, au cœur des réseaux de financement du Hezbollah https://t.co/kC45V0qVyl
— Le Monde Afrique (@LeMonde_Afrique) October 4, 2024
Hizballáh dlouhodobě těží z finanční podpory Íránu. Nicméně jak uvedl washingtonský think-tank Nadace pro obranu demokracií (FDD), 30 procent jeho příjmů pochází z organizované trestné činnosti. Za dobu svého působení se stal státem ve státě a podařilo se mu vybudovat paralelní ekonomiku, která stojí především na praní špinavých peněz pocházejících z obchodování s drogami. Jde však i o další komodity, jako jsou diamanty, dřevo a zbraně.
„Je těžké to přesně odhadnout, ale přes 300 milionů dolarů (přibližně sedm miliard Kč) ročně pochází z pašeráctví a praní špinavých peněz,“ řekl deníku odborník na Hizballáh Emanuele Ottolenghi z FDD.
Jižní Amerika je zdrojem příjmů, které hnutí získává obchodem s drogami, popisuje Le Monde. Západní Afrika pak v celém systému figuruje jako tranzitní místo, kde Hizballáh díky místní libanonské komunitě pere špinavé peníze. Na tom se podílí i místní politické elity, uvádí deník.
Jedna z taktik jak získat peníze z drog souvisí s prodejem ojetých aut. „Kokain z Jižní Ameriky se prodával v Africe, v Evropě a na Blízkém východě. Peníze v hotovosti se potom dopravily do Bejrútu. Odtud se peníze dostaly do oběhu přes směnárny a přes banky se posílaly na nákup ojetých amerických aut. Auta se potom poslala do Afriky, kde se dále prodávala. Velká část zisků šla přímo Hizballáhu,“ popsal už v roce 2017 vyšetřovatel Derek Maltz z americké Agentury pro potírání narkotik (DEA).
Současná situace v Libanonu může mafiánský systém v západní Africe destabilizovat, z dlouhodobého hlediska ho však neohrozí. „Smrt Hasana Nasralláha (vůdce Hizballáhu) toto financování neomezí,“ řekl pro Le Monde výzkumník Dola Traoré z univerzity v Abidžanu.