Trpěla suchým kašlem, horečkou, depresemi a zapomětlivostí. Po magnetické rezonanci zjistili lékaři u starší ženy anomálii na mozku. Během operace byli ohromeni a znechuceni současně, když z něj vytáhli osm centimetrů dlouhou, stále se kroutící hlístici. Na tento unikátní případ upozornily televize CNN, BBC a další média.
Problémy 64leté ženy z Nového Jižního Walesu začaly v roce 2021. Tři dny trpěla bolestmi břicha a průjmem, což vedlo k její hospitalizaci. V nemocnici se ale její stav ještě zhoršil. Přidal se suchý kašel, horečka a noční pocení.
Žena začala nakonec trpět i depresemi a zapomnětlivostí. Lékaři nevěděli, co pacientku trápí, a tak ji poslali v roce 2022 z místní nemocnice na magnetickou rezonanci do Canberry. Doktoři na snímcích rozeznali anomálii vyžadující chirurgický zákrok.
When a 64-year-old Australian woman was sent to hospital for brain surgery, neurosurgeon Dr. Hari Priya Bandi was not expecting to pull out a live 3-inch long parasitic roundworm that wriggled between her forceps.https://t.co/3wYw187cOJ
— CNN International (@cnni) August 29, 2023
Nikdo z lékařů přítomných na sále během operace ovšem nečekal, že v mozku Australanky, konkrétně v jejím čelním laloku, najde stále živého, kroutícího se červa o délce osmi centimetrů, uvedla televize CNN.
„Všem se nám v tu chvíli udělalo trochu špatně,“ přiznala neurochirurgyně Hari Priya Bandi, která pacientu operovala. „Na červy jsem narazila pouze s pomocí svých nepříliš dobrých zahradnických dovedností. Připadají mi děsiví,“ pokračovala lékařka.
První takový případ
Expert na infekční choroby ve fakultní nemocnici v Canberry Sanjaya Senanayake přiznal, že se rozpoutaly šílené tahanice o to, aby se zjistilo, o jakého červa jde. Senanayakemu pomohl jeden kolega v nemocniční laboratoři.
Ten kontaktoval experta na parazitologii zvířat ve vládní vědecké agentuře vzdálené pouhých dvacet minut od nemocnice. „Dokázali jsme mu poslat živého, vrtícího se červa a on se na něj hned mohl podívat a identifikovat ho,“ řekl Senanayake.
Molekulární testy přinesly nečekanou odpověď. Jedná se o Ophidascaris robertsi, parazita, který obvykle napadá krajty. Tohle je podle Senanayakeho první případ, kdy tento červ napadl mozek člověka, savce či cokoli jiného.
Žena, která se podle BBC zotavuje, žije v oblasti u jezera obývané krajtami kobercovými. Chodila sem pravidelně sbírat rostliny pro vaření. Larva se mohla dostat v trusu krajty na rostlinu a do těla pacientky proniknout po kontaktu s rostlinami, případně jejich pozřením.