Dle výzkumu by mohly léky na revmatoidní artritidu, tocilizumab a sarilumab, pomoci zachránit životy pacientů, kteří onemocněli koronavirem. Dle výsledků studie (která ovšem ještě neprošla recenzním řízením) mohou pomoci zachránit život 1 z 12 pacientů na jednotce intenzivní péče s těžkým průběhem covidu-19. Informoval o tom Guardian.
Nová studie, která je součástí REMA-CAP studie (hledání potenciální léčby u hospitalizovaných pacientů se středně těžkým nebo těžkým průběhem covid-19), ukazuje, že dva léky používané při léčbě revmatoidní artritidy přináší výhody pro covidové pacienty a potenciálně snižují relativní riziko úmrtí a zkracují dobu strávenou na jednotce intenzivní péče.
Národní zdravotní služba NHS, která zajišťuje zdravotní péči v UK, začla od pátku k léčbě pacientů s covid-19 lék tocilizumab používat.
Jak tyto léky fungují?
Obě dvě léčiva fungují jako antagonisté receptoru IL-6, to znamená, že působí jako blokátory a tlumí účinek proteinů, které mohou způsobit nadměrnou reakci imunitního systému.
IL-6 neboli interleukin 6 je molekula, která je nezbytná k zahájení imunitní odpovědi, jež je nutná k potlačení infekce. „Pokud je ale antigenu mnoho a průběh onemocnění je těžký, tělo ‚zhloupne‘ a začne vyrábět daleko více IL-6, než je potřeba. K tomu se s nebezpečnou nadprodukcí přidají i další producenti cytokinů. Pod tíhou tohoto nadbytku ve výsledku přestane být organismus správně regulován a pacient zemře. Pokud ale zabráníme produkci IL-6 nebo znemožníme receptoru, aby IL-6 rozpoznal, nemusí cytokinová bouře vůbec nastat, případně ji lze zmírnit,“ uvedl pro web 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze hlavní vědecký koordinátor Centra nádorové ekologie a přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc.
Výsledky studie pocházejí od 792 pacientů ze 6 zemí po celém světě. Pacientům byla poskytnuta buď standardní péče nebo dostali intravenózní infuzi tocilizumabu nebo sarilumabu (ten dostalo méně pacientů, jelikož byl tento lék k dispozici k použití až později) do 24 hodin od zavedení orgánové podpory na jednotce intenzivní péče. Poté byli pacienti sledováni po dobu nejméně 21 dnů.
Ošetřete 12 pacientů a zachráníte jeden život
Nemocniční úmrtnost u pacientů se standardní péčí byla 35,8% (142/397), 28% při podání tocilizumabu (98/350) a 22,2% při podání sarilumabu (10/45). V případě tocilizumabu a kontrolní léčby je zde téměř 8% rozdíl. To znamená, že pokud byste lék dali 100 lidem na jednotce intenzivní péče s covidovou infekcí, pak byste očekávali, že přežije o 8 více, než by tomu bylo jinak.
Nebo řečeno jinak…„Ošetřete 12 pacientů a zachráníte jeden život,“ řekl pro Guardian profesor Anthony Gordon z Imperial College London, která stojí za studií. „To je velký efekt.“
Ve studii bylo také zjištěno, že ti pacienti, kterým byly léky podávány, se zotavili rychleji a opustili intenzivní péči asi o 7 až 10 dní dříve než ti, kteří měli standardní.
„Jedná se o významný krok vpřed pro zvýšení šance přežití pacientů v intenzivní péči s onemocněním covid-19. Data ukazují, že tocilizumab a pravděpodobně sarilumab urychlují a zlepšují šance na zotavení v intenzivní péči, což je zásadní pro pomoc při zmírnění tlaku na intenzivní péči a nemocnice a záchranu životů,“ uvedl zástupce hlavního lékaře pro Anglii, profesor Jonathan Van-Tam.