Jógovou pozici žáby pořádně zpopularizovala sociální síť TikTok. Videa, která tvrdí, že je to lék na všechno, od bolesti přes trávení, duševní zdraví až po lepší sex, se stávají virálními. Co na to říkají odborníci? O tom napsal server Everyday Health.
Tiktokerka Olga Urbanovich (426 tisíc sledujících) zveřejnila koncem roku 2021 video, v němž tvrdila, že každodenní cvičení pozice žáby po dobu jedné minuty může zlepšit váš sexuální život, posílit pánevní svaly, stimulovat trávení a podpořit lepší oběh. Video od té doby nasbíralo 14 milionů zhlédnutí, upozorňuje server Everyday Health.
@yogamama_ Don’t forget to tag me when you try frog 🐸 pose #yoga #yogagirl #yogaforbeginners #yogachallenge #yogapose #health #wellness #over30 #flexible #doit ♬ TWINNEM – Coi
Jiní tiktokeři se toho chytli a od té doby šíří další a další videa o této ásaně. #frogpose má nyní 23,1 milionů zhlédnutí a #frogposechallenge má 289,9 tisíc zhlédnutí. Tvrdí, že výhody dokonce přesahují to, co tvrdí Olga.
Vanessa Hammond (36,9 tisíc sledujících) zveřejnila 15. března video s 1,5 tisíci lajky, které tvrdí, že póza pomáhá s otevřením boků a celkovou flexibilitou. Mariah McLean ve videu se 14,7 tisíci zhlédnutími tvrdí, že póza snižuje stres a úzkost. Victoria Sisco (223,9 tisíc sledujících) zveřejnila 10. února video s 2,9 tisíci lajky. V něm tvrdí, že pozice žáby pomáhá zmírňovat bolesti dolní části zad a kolen a posiluje záda.
Přináší tato póza skutečně některou z těchto údajných výhod?
Co si odborníci myslí o pozici žáby
Pozice žáby může poskytnout určité zdravotní výhody, říká doktorka a lektorka jógy Monisha Bhanote. Zlepšení, kterých se dočkáte, však do značné míry závisí na tom, kolik času v pozici strávíte a na stavu vašeho těla.
Tato ásana může pomoci s protažením vnitřní strany stehen a boků, stejně jako zlepšit celkovou flexibilitu a rozsah pohybu. Zejména kolem boků, protože to jsou hlavní oblasti, na které pozice cílí, vysvětluje Bhanote. Také protahuje svaly zad, takže může pomoci zmírnit napětí v dolní části zad.
I když nebylo provedeno mnoho studií konkrétně o pozici žáby, výzkum říká, že ve srovnání s fyzikální terapií poskytuje jóga stejné zlepšení bolesti u pacientů s chronickou bolestí dolní části zad.
Bhanote dodává, že pozice žáby může pomoci posílit svaly jádra a pánve. Studie publikovaná v květnu 2017 v International Journal of Yoga skutečně došla k závěru, že hlavní svaly se zapojují do jógových pozic, které vyžadují pohyby trupu a pánve.
A zatímco studie (zatím) konkrétně nezkoumaly, zda pozice žáby může pomoci zmírnit stres lépe než jiné pozice jógy, Bhanote říká, že existují důkazy, že důsledné cvičení jógy může lidem pomoci zvládat stres. Výzkum ukazuje, že pouhých 12 minut jógové meditace může zvrátit nervové reakce spojené se stresem.
A pokud děláte jógu správně, dýcháte pomalu a zhluboka. To může také pomoci se stresem a úzkostí, dodává Bhanote. Jiný výzkum skutečně došel k závěru, že dechová práce v józe zlepšuje náladu a může snížit příznaky úzkosti a deprese, podle studie zveřejněné v The Journal of Alternative and Complementary Medicine v březnu 2017.
A co tvrzení, že póza žáby může pomoci s cirkulací? Opět existuje jen málo důkazů ohledně této konkrétní pozice. Výzkumy naznačují, že meditativní praktiky, jako je jóga, mohou pomoci snížit krevní tlak. Jedna malá studie také naznačila, že cvičení jednoduchých jógových pozic doma může mít antihypertenzní účinek.
Bhanote varuje, že žába však pravděpodobně nepomůže s bolestí kolen – a mohla by ji ve skutečnosti zhoršit. Dodává, že obecně platí, že čím více času věnujete cvičení jógy, tím více vám to pomůže s kteroukoli z těchto věcí. „Čím více budete cvičit, tím více budete mít prospěchu.“