Klimatičtí vědci z programu Copernicus označili letošní květen za nejteplejší v historii měření a dvanáctý rekordně horký měsíc v řadě. V půlce roku však dojde k ochlazení díky jevu La Niňa, ubezpečila Světové meteorologická organizace (WMO). Informují o tom servery Euronews a New Scientist.
Květen pokračoval ve dvanáctiměsíční sérii teplotních rekordů. Podle evropské meteorologické služby Copernicus globální průměrná teplota vzduchu byla o 1,52 stupně Celsia nad průměrem z předindustriálního období.
„Je to šokující, leč nepřekvapivé, že jsme dosáhli této dvanáctiměsíční série,“ uvedl podle Euronews šéf programu Copernicus Carlo Buontempo. „Žijeme v bezprecedentní době.“ Klimatologové a další experti označují loňský rok za nejteplejší v historii.
The global average temperature during May was highest for any May on record, meaning each of the past 12 months has broken climate records. https://t.co/Dw64hcl9Vr
— New Scientist (@newscientist) June 5, 2024
I letošní rok podle nich tento titul obdrží. Neobvykle teplá byla zima a hodnoty jsou nad normálem celý rok. „Na tuto řadu měsíců budeme vzpomínat jako na relativně chladné,“ varoval Buontempo a zopakoval nutnost snížit emise.
Pokud bychom v blízké budoucnosti redukovali skleníkové plyny, mohly bychom se podle něj do konce století k těmto „chladným“ teplotám vrátit. Upozornil, že se nemáme spoléhat na návrat klimatického jevu La Niňa.
La Niňa nás nespasí
Zdůraznil to i zástupce generálního tajemníka WMO Ko Barrett. Konec jevu El Niňo nám od globálního oteplování přestávku nedá. Naše planeta se podle jeho vyjádření bude nadále oteplovat kvůli skleníkovému efektu, píše New Scientists.
La Niňa nám podle WMO v popoletí alespoň dočasně uleví nižšími teplotami. Ochladí totiž povrchové vody ve středním a východním rovníkovém Pacifiku, což povede i ke změnám ve vzorcích proudění větru, srážek a ke změnám tlaku.
WMO odhaduje příchod La Niňa mezi srpnem a listopadem s jistotou 70 procent. Americká oceánografická agentura uvádí 90procentní šanci. Přechod oscilace z teplé do neutrální a následně studené fáze nastává v průměru každé tři až pět let.
El Niňo dosáhl vrcholu na jaře a po čas svého trvání se vyznačoval větší intenzitou. Přestože už El Niňo skončil, jeho vliv pocítíme zpětně hlavně během léta, které má být extrémně horké a vlhké.