Nawaf Salám, současný předseda Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu, byl jmenován novým libanonským premiérem. Zvítězil nad dočasným premiérem Mikátím. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Dvě třetiny ze 128 poslanců parlamentu nominovaly 71letého soudce na tento post během konzultací s nově zvoleným prezidentem Josephem Aounem. Dočasný premiér Nadžíb Mikátí získal devět hlasů. Funkce premiéra je v rámci sektářského systému dělby moci vyhrazena sunnitskému muslimovi.
Kabinet prezidenta uvedl, že Salám se do Libanonu vrátí v úterý.
BREAKING:
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) January 13, 2025
International Court of Justice President Nawaf Salam has been officially elected as Lebanon's Prime Minister. pic.twitter.com/6jcqeOS9cz
Jeho jmenování je další ranou pro Hizballáh, který usiloval o opětovné jmenování Mikátího, ale nakonec nenominoval žádného kandidáta. Íránem podporovaná politická strana a zároveň šíitská muslimská milice byla značně oslabena nedávnou válkou s Izraelem.
Jmenování premiéra je po prezidentovi dalším krokem k politické změně v rozvrácené zemi. Ta dva roky fungovala jak bez hlavy státu, tak bez plně funkčního kabinetu, připomíná agentura Reuters.
Hizballáhu se to nelíbí
Vysoce postavený zákonodárce Hizballáhu Mohammed Raad řekl, že odpůrci usilují o roztříštění vlády a vyloučení skupiny. Stěžoval si, že jeho skupina „natáhla ruku“ podporou Aounova zvolení jen proto, aby zjistila, že „ruka byla useknuta“. Varoval, že „jakákoli vláda v rozporu se soužitím nemá žádnou legitimitu“, uvádí BBC. Dodal, že skupina bude jednat klidně a moudře „z obavy o národní zájmy“.
Křesťanští a sunnitští spojenci Hizballáhu však Saláma podpořili.
Gebran Bassil, vůdce největšího libanonského maronitského křesťanského bloku, ho označil za „tvář reforem“. Sunnitský zákonodárce Faisal Karami uvedl, že šéfa ICJ nominoval kvůli požadavkům na „změnu a obnovu“ a také kvůli příslibům mezinárodní podpory Libanonu.
Čeká ho nelehký úkol, sestavit vládu
Salám je členem prominentní sunnitské rodiny z Bejrútu. Jeho strýc pomohl Libanonu získat v roce 1943 nezávislost na Francii a několik funkčních období zastával funkci premiéra. Jeho bratranec Tammám byl v letech 2014-2016 rovněž premiérem.
Získal doktorát z politologie na francouzské univerzitě Sciences Po, doktorát z historie na Sorbonně a titul magistra práv na Harvard Law School. Salám pracoval jako právník a přednášel na několika univerzitách. V letech 2007-2017 působil jako stálý zástupce Libanonu při OSN v New Yorku.
V roce 2018 se stal členem ICJ, nejvyššího soudu OSN, a loni v únoru byl zvolen jeho předsedou na tříleté funkční období. Nyní, když byl prezidentem Aounem jmenován premiérem, musí Salám dohodnout složení kabinetu, který by získal důvěru v hluboce rozděleném libanonském parlamentu.
Před novou vládou pak stojí obrovské úkoly, mezi něž patří obnova oblastí srovnaných se zemí izraelskými leteckými údery během války s Hizballáhem a zahájení dlouho odkládaných reforem s cílem oživit ekonomiku a odstranit hlavní příčiny kolapsu libanonského finančního systému v roce 2019.