Zoo Liberec se rozhodla ukončit chov slonů, který zde probíhal od roku 1958. Poslední slonice Bala zamíří do jiné zahrady v příštím roce. Důvodem jsou nevyhovující podmínky stávajícího slonince i nové evropské standardy.
Zoo Liberec ukončí jednu z nejdéle trvajících kapitol své historie. Poslední indická slonice Bala, která zde žije od roku 2013, opustí zahradu ve druhé polovině příštího roku. Hlavním důvodem je nevyhovující stav pavilonu slonů a fakt, že Bala zůstala sama. Sloni jsou stádová zvířata a samota jim neprospívá, uvedl server Novinky.cz.
Podle ředitele Davida Nejedla zoo nemůže dál provozovat kontaktní chov, který evropská pravidla zakážou po roce 2030. Rekonstrukce pavilonu by situaci nevyřešila. „Za posledních 15 let se pravidla chovu slonů dramaticky změnila. Dnes bychom museli obětovat skoro celou horní část zahrady,“ řekl Nejedlo pro iDNES.cz.
Sloní „samotářka“ potřebuje speciální péči
Bala, narozená v roce 1984 v Barmě, není snadným případem. Kvůli své problematické povaze a povahovému hendikepu, který ji činí „sloním autistou“, nevychází s ostatními slony. Ti ji odmítají přijmout do stáda, což prohlubuje její izolaci. Jak uvedl server Novinky.cz, zahrada proto hledá místo, které by vyhovovalo jejím specifickým potřebám. Bala potřebuje zvláštní péči a maximálně jednoho sloního parťáka, se kterým by dokázala navázat vztah.
Sloni se možná jednou vrátí
I když Liberec s chovem slonů končí, možnost návratu v budoucnu úplně nevylučuje. „Do budoucna existuje možnost vytvořit nový sloninec,“ prohlásil Nejedlo pro Novinky.cz. Prozatím se ale zoo zaměří na modernizaci jiných částí areálu, například výběhu pro žirafy a levharty.
Zoo Liberec v posledních letech opustila i další ikonická zvířata. Před časem ukončila chov bílých tygrů, z nichž poslední samice Surya Bára zde nyní dožívá. Jak upozorňuje iDNES.cz, vedení zoo reaguje na měnící se přístup k ochraně zvířat a přizpůsobuje se aktuálním legislativním požadavkům.