Některým lidem chybí létání natolik, že ani přes zákazy a omezení se toho nevzdali. Kupují si tak letenky na lety, které nikam nemíří. Letecké společnosti je nazývají „scénickými lety“, ale i „lety nikam“. Letadlo totiž přistává na stejném místě z jakého vzlétlo.
Tisíce lidí v Bruneji, na Tchaj-wanu, v Japonsku a Austrálii si rezervovaly lety, které začínají a končí na stejném místě.
„Neuvědomil jsem si, jak moc mi chybělo cestování – letání – až do chvíle, kdy se z reproduktoru ozval kapitánův hlas s uvítacím a bezpečnostním oznámením,“ řekl pro New York Times Nadzri Harif, cestující „letem nikam“ se společností Royal Brunei.
Pro některé lidi není let jen prostředkem, jak se dostat z jednoho místa na druhé, ale je to pro ně součást zážitku. Pro zaměstnance leteckých společností jsou „lety nikam“ možností, jak pracovat i přes omezení.
„let nikam“ nad Austrálií společnosti Qantas se Vyprodal za 10 minut.
Royal Brunei Airlines uskutečnily pět takových letů od poloviny srpna. Při letu cestujícím podávají místní kuchyni. Tchajwanská společnost EVA pak zaplnila všech 309 míst ve svém letu s tématikou Hello Kitty a japonská společnost All Nippon Airways absolvovala 90minutový let s havajským tématem s 300 lidmi na palubě. Takové lety uskutečnilo ale mnoho dalších společností.
Ve čtvrtek oznámila „let nikam“ nad Austrálií společnost Qantas. Vyprodal se za 10 minut.
Pár cestovních kanceláří v Indii, Austrálii a Spojených státech uvedlo, že jejich klienti se v posledních dvou měsících také ptali na lety nikam, jelikož se cestování nějakou dobu nevrátí do starých kolejí.
Lety ale nebyly ponechány bez kritiky. Ekologické skupiny kritizovaly letecký průmysl, který již před pandemií nepříznivě ovlivňoval životní prostředí, a nyní v tom pokračuje se zbytečnými cestami.