Demonstranti si připomínají prostřednictvím stávek dvouleté výročí násilného vojenského převratu v Myanmaru, který vtáhl zemi do stále trvajícího chaosu a nejistoty. Británie, USA, Kanada a Austrálie uvalily na myanmarskou armádu další sankce. Junta dnes učiní veřejné prohlášení o prodloužení výjimečného stavu, píší The Guardian a Reuters.
Vůdci odporu v Myanmaru vyzvali jeho obyvatele k „tichému protestu“. Povzbudili je, aby zůstali doma a ulice utichly. Chtějí tím dát najevo odpor k juntě a jejím plánům na volby. Kvůli násilným praktikám armády už není bezpečné protestovat v ulicích, píše deník The Guardian.
Snímky pořízené médii ukazují transparenty visící z několika mostů v Rangúnu. Vyzývají jeho obyvatele k revoluci. Aktivisté požádali provozovatele podniků, aby na několik hodin zavřeli. Mapy Googlu ukázaly mizející auta z ulic jak v Rangúnu, tak v Mandalaji.
Protesters marked the two-year anniversary of Myanmar’s military coup with a ‘silent strike’ in major cities and rallies overseas, as exiled civilian leaders vowed to end what they called the army’s ‘illegal power grab’ https://t.co/mDodgsiOs2
— Reuters (@Reuters) February 1, 2023
Protestovalo se i v sousedním Thajsku. Davy se shromáždily před myanmarskou ambasádou v Bangkoku, někteří demonstranti si přinesli fotografie juntou svržené političky Aun Schan Su Ťij. Lidé vyjádřili podporu myanmarskému lidu i na Filipínách.
Všichni si připomínají násilné svržení její vládnoucí politické strany Národní liga pro demokracii (NLD) v únoru roku 2021. Tehdy armáda zahájila násilný puč s tvrzením o falešných volbách, což odmítaly USA a Západ.
Vláda smrti a pronásledování
Junta pozatýkala tisíce podporovatelů NLD, včetně Su Ťij. Některé z nich odsoudila a zavřela do vězení, připomíná agentura Reuters Během převzetí moci vyhlásila rok trvající výjimečný stav, jehož prodloužila ještě dvakrát na šest měsíců.
Armádě se na několika frontách postavila prodemokratická hnutí odporu. Svět pobouřily nedávné údery na vesnice, které končily v plamenech, nálety na civilisty a zadržování všech osob podezřelých z podpory těchto hnutí.
Spojené království, USA a Kanada uvalí na myanmarskou armádu další sankce. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že armádní převrat vedl ke smrti a vysídlení tisíců lidí. Sankce následně oznámila i australská vláda.
Ve středu by měla skončit poslední fáze výjimečného stavu v zemi. Myanmarská armáda má dnes vydat veřejné prohlášení o tom, zda výjimečný stav v zemi prodlouží. Podle kritiků je výjimečný stav podvod, který umožňuje posílit moc junty.
Junta se zavázala uspořádat nové volby letos v srpnu. Kritici ovšem tvrdí, že přísné požadavky na jednotlivé politické strany jsou krokem k tomu, aby junta své oponenty odsunula na vedlejší kolej a upevnila tak svou politickou moc.