Kostýmy, hudba a tanec se mohou měnit oblast od oblasti. Děj oslav Nového roku v Rumunsku ale zůstává povětšinou stejný. Hlavní postava je kouzelné zvíře nebo fiktivní bytost, která zemře a poté dojde k jejímu oživení. Představení má symbolizovat konec tohoto roku a začátek nového.
Oslavy Nového roku v Rumunsku využívají pestré kostýmy a jsou založeny převážně na věčném boji mezi dobrem a zlem nebo životem a smrtí. Jedná se o směs předkřesťanských rituálů, folklóru, ale i tematických tanců, které ukazují zemědělský životní styl z minulosti, jak píše server Uncover Romania.
Dle redaktora Guardian Alecsandra Raluca Drăgoi, který cestuje za festivaly, má ten rumunský jedinečnou a neuvěřitelnou energii a každý se při tanci a zpěvu skvěle baví.
Oslavy začínají už ráno na Silvestra tzv. “Plugusorul” (neboli malým pluhem). Skupiny dětí chodí od domu k domu, mají zvonečky a recitují básně se zemědělskou nebo historickou tematikou. Poselstvím je přání pro hostitele, aby byl zdravý a měl v příštím roce bohatou úrodu.
Večer se poté naopak skupiny dospělých oblečou do tradičních krojů a hrají na hudební nástroje a předvádějí “Plugul” (neboli velký pluh). V tradičnějších vesnicích dokonce můžete narazit při těchto oslavách na opravdový pluh tažený koňmi nebo býky.
Další tradicí jsou také tance s maskami s postavami ze světa zvířat jako jsou koně nebo medvědi nebo těmi fiktivními jako jsou ďábel či symboly ošklivosti, krásy a stáří.
Při tanci medvěda jsou hlavními postavami medvěd a cikán. Ten medvěda spoutá řetězy a nutí ho předvádět se za peníze. Tanec je doprovázen bubny a začíná voláním medvěda a končí jeho tancem.
Tanec kozy pak ukazuje magické rituály, které mohou zvíře vzkřísit poté, co bylo očarováno. Tento tanec je symbolem smrti a znovuzrození, ale také venkovských pověr. Kozí maska je obvykle vyřezána ze dřeva, pokrytá kožešinou a má rohy skutečné kozy. Tělo kozy je vyrobeno z koberce.
Během oslav můžete ale vidět i tance koní či lidi převlečené do vojenských kostýmů, což symbolizuje proběhlé války. Každá role a konkrétní představení má speciální význam spojený s minulostí rumunských vesnic.