Lidstvu se na Zemi krátí čas. Klimatické změny, přelidnění a docházející suroviny, včetně pitné vody, směřuje naše zraky ke hvězdám. Upozorňuje na to také miliardář Elon Musk, který chce kolonizovat Mars. Podle něj se z nás kvůli mizejícím zdrojům musí stát meziplanetární druh. Podle nových vědeckých kalkulací však lidstvo nedosáhlo ani fáze planetární civilizace. Napsal o tom server Universe Today.
Zdroje na Zemi nejsou neomezené a vrásky na čele vědcům způsobuje neustále se horšící klimatická krize. Varuje před tím také miliardář Elon Musk, podle něhož se lidstvo musí stát meziplanetárním druhem.
Lidstvo však není ani planetárním druhem, protože nedokáže plně využít zdroje dostupné na Zemi. Napsal o tom web Universe Today.
Pokrok lidské civilizace lze měřit několika způsoby, a to růstem populace, vzestupem říší a technologickým pokrokem.
Jednou z našich nejužitečnějších dovedností je využití energie. Pokrok lidské civilizace tedy můžeme změřit tím, že vypočítáme množství spotřebované energie.
Na základě schopnosti využívat energii ruský astrofyzik Nikolaj Kardašov v roce 1964 představil Kardašovovu škálu, tři typy rozvoje civilizace.
První kategorií je planetární civilizace, která využívá veškeré zdroje své domovské planety, včetně veškeré energie nejbližší hvězdy. Hvězdná civilizace dokáže z hvězdy čerpat veškerou energii na všech planetách i ve vesmírném prostoru. Galaktická civilizace využívá veškerou energii v celé domovské galaxii.
Lidstvo zatím není rozvojovým druhem
Podle vědecké kalkulace publikované na webu arXiv se lidská civilizace nachází na nízkém stupni rozvoje. Nedosáhli jsme totiž ani prvního typu civilizace. K tomuto bodu můžeme dojít za více než 350 let.
Planetární civilizace by měla být schopna využívat 1016 wattů sluneční energie, což je sluneční energie, která průměrně dopadá na Zemi. Lidstvo je ale schopno využít maximálně 1013 wattů.
Vědci tvrdí, že bychom požadované hodnoty 1016 wattů museli dosáhnout zvýšením energetické spotřeby, ale bez dalšího fosilního spalování. V opačném případě vyhyneme ještě dříve, než se staneme hvězdnou civilizací.
Podle expertů požadované hranice v případě postupného zvyšování podílu nízkouhlíkových technologií dosáhneme do roku 2371.
Pokud v mezičase lidstvo začne využívat jadernou fúzi, statusu planetární civilizace dosáhne dříve.
Vědci upozorňují, že naše představy o pokročilé civilizaci se mění. V budoucnu bychom proto měli spíše používat kritérium energetické účinnosti a pokračovat v technologickém pokroku.