menu

2.4 C
Czech
Neděle 27. dubna 2025

Papež František zemřel bez bolestí a netrpěl, uvedl jeho lékař

Papež František v pondělí zemřel bez bolestí a v posledních okamžicích života netrpěl, řekl v rozhovoru s italským listem Il Messaggero jeho lékař Sergio Alfieri. Informuje o tom agentura APA, která připomíná, že příčinou smrti 88leté hlavy katolické církve byla mozková mrtvice.

Kyjevský starosta Kličko: Územní ústupky Rusku? Možná dočasné řešení

Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko připustil, že mír s Ruskem by mohl za určitých okolností vyžadovat ukrajinské územní ústupky. Podle něj by sice takové řešení nebylo spravedlivé, mohlo by nicméně představovat cestu k „dočasnému míru“. Vyjádřil se tak v době pokračujících ruských útoků na Ukrajinu a rostoucího mezinárodního tlaku na dosažení příměří, včetně výzev ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Lišejníky na Marsu? Vědci zkoumali, co zvládne mimozemské podmínky

Lišejníky jsou v přírodním světě skutečnými průkopníky. Usazují se v tak drsném prostředí, že je považováno za prakticky neúrodné. Za určitý čas mohou položit základy na plochách kamene, písku nebo dokonce střechách, které se promění v rozmanité ekosystémy. Tak proč ne na Marsu?

A přesně to se snažil zjistit tým polských vědců z Jagellonské univerzity a polské Akademie věd v rámci experimentu prováděného v Centru kosmického výzkumu AV, napsal zpravodajský server Science Alert. Chtěli zjistit, které fyzikální a biochemické vlastnosti mohou lišejníkům pomoci přežít v podmínkách podobných těm na Marsu a zároveň zůstat metabolicky aktivní.

„Naše studie jako první prokázala, že metabolismus houbového partnera v symbióze lišejníků zůstal aktivní i v prostředí připomínajícím povrch Marsu,“ řekla novinářům hlavní autorka Kaja Skubalová, botanička z Jagellonské univerzity.

„Tato zjištění rozšiřují naše chápání biologických procesů v simulovaných marsovských podmínkách a odhalují, jak hydratované organismy reagují na ionizující záření – což je jedna z nejkritičtějších výzev pro přežití a obyvatelnost Marsu,“ dodala Skubalová.

Lišejníky jsou bizarní struktury, v nichž houba a řasa nebo sinice spolupracují, aby vytvořily kolonii, která dokáže přežít v podmínkách, v nichž by samotné neměly šanci, popsal Science Alert.

V nehostinných dobách mohou přejít do klidového stavu a po kontaktu s vodou se znovu probudit k životu a růstu. Stejně jako želvušky (Tardigrades), které někdy obývají jejich zákoutí, jsou díky své schopnosti přežít i ty nejdrsnější pozemské podmínky hlavními kandidáty pro mimozemský výzkum.

V polské simulaci Marsu byly použity dva druhy: bělavá džbánovka mechová (Diploschistes muscorum), která připomíná zaschlou krustu a tmavá, rozvětvená pukléřka pichlavá (Cetraria aculeata), jež se podobá mořským řasám.

Vědci lišejníky umístili do nádrže, v níž vytvořili podmínky podobné těm na Marsu včetně teploty klesající postupně z denních 18 stupňů Celsia na minus 26 stupňů během dvouhodinové marsovské noci. Do nádrže napustili vzduch obsahující 95 procent oxidu uhličitého s vlhkostí sahajících od extrémně vyprahlých osmi do 32 procent. Tlak byl nastaven na velmi nízkých pět až sedm milibarů, což je o více než 1000 milibarů méně než tlak zemské atmosféry na úrovni hladiny moře.

Jak se lišejníky vyrovnávají s marsovskou úrovní UV záření a dalšími drsnými podmínkami, už zkoumaly jiné studie, a proto se Skubalová a její tým zaměřili spíše na ionizující sílu rentgenového záření.

Lišejníky byly zasaženy dávkou rentgenového záření o síle 50 stupňů, která je srovnatelná s dávkou, která může povrch Marsu zasáhnout za rok působením slunečních částic a erupcí. Rudá planeta má řídkou atmosféru a nemá globální magnetické pole, což jsou dva faktory, které před nimi chrání pozemšťany.

Tyto podmínky přežila jen džbánovka mechová. Vědci se domnívají, že ji může před škodlivým zářením chránit její tvrdá kůra, posetá krystaly šťavelanu vápenatého uvnitř i vně.

A i když polská simulace vystavila lišejníky jen malé ochutnávce drsné reality, která by na ně na rudé planetě čekala, „prohloubil tento výzkum naše znalosti o adaptaci lišejníků a jejich potenciálu pro kolonizaci mimozemského prostředí“, dodala Skubalová.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

Půl století od ikonické fotky Země. Jak se proměnila naše Modrá planeta?

V roce 1972 spatřilo lidstvo Zemi jinýma očima. Astronauti mise Apollo 17 pořídili slavný snímek Blue Marble, na kterém poprvé zachytili naši planetu v celé její kulaté kráse. Byla to modrobílá koule, která se vznášela v temnotě vesmíru. A pro mnohé to byl zlomový moment. Najednou jsme viděli, jak malí vlastně jsme.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kreml: Armáda vytlačila z ruské Kurské oblasti všechny ukrajinské vojáky

Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této oblasti na západě Ruska obsadili loni v létě. Dnes to podle agentury Reuters oznámil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu uvedl, že ukrajinské dobrodružství v Kurské oblasti zcela ztroskotalo, a že se tak otevírá cesta k dalším úspěšným akcím ruských ozbrojených sil. Kyjev prohlášení Kremlu zatím nekomentoval.

Uganda oznámila vítězství nad poslední epidemií eboly

Uganda dnes oznámila konec poslední epidemie eboly. Virus, který na konci ledna zasáhl hlavní město Kampalu, si vyžádal čtyři životy. Potvrzeno bylo celkem 14 případů.

Na Svatopetrském náměstí skončilo poslední rozloučení s papežem Františkem

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončilo veřejné poslední rozloučení s papežem Františkem, rakev s jeho tělem byla za potlesku přenesena zpět do Svatopetrské baziliky, odkud posléze vyjde pohřební průvod do baziliky Panny Marie Sněžné. Tam bude papež František podle svého přání pohřben. Obřadu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí se podle Vatikánu účastnilo na 250.000 lidí.

V Ománu začalo třetí kolo americko-íránských rozhovorů o jaderném programu Íránu

V Ománu začalo třetí kolo americko-íránských rozhovorů o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránskou státní televizi o tom dnes informují tiskové agentury. Cílem rozhovorů ze strany Washingtonu je za pomoci dohody zabránit tomu, aby Írán získal jadernou zbraň. Americkou delegaci vede zvláštní zmocněnec vlády pro Blízký východ Steve Witkoff, tu íránskou ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Zelenskyj a Trump se krátce setkali ve Vatikánu, poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve Vatikánu krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na okraj pohřbu papeže Františka. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, Bílý dům podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury AFP hovoří o první konstruktivní výměně názorů.

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás otřásla silná exploze

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás dnes otřásla silná exploze, která si podle polooficiální íránské tiskové agentury Fars vyžádala nejméně 47 zraněných. Příčina výbuchu, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, zatím není známa.

Dobeš zažil vítěznou premiéru v play off NHL, Palát asistoval u výhry Devils

Český brankář Jakub Dobeš si ve 23 letech odbyl první start v play off NHL a hned pomohl Montrealu k důležité výhře. Canadiens porazili Washington 6:3 a snížili stav série na 1:2. Ondřej Palát se zase asistencí podílel na triumfu New Jersey, které v prodloužení přetlačilo Carolinu 3:2.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

Půl století od ikonické fotky Země. Jak se proměnila naše Modrá planeta?

V roce 1972 spatřilo lidstvo Zemi jinýma očima. Astronauti mise Apollo 17 pořídili slavný snímek Blue Marble, na kterém poprvé zachytili naši planetu v celé její kulaté kráse. Byla to modrobílá koule, která se vznášela v temnotě vesmíru. A pro mnohé to byl zlomový moment. Najednou jsme viděli, jak malí vlastně jsme.

Vědci tvrdí, že objevili novou barvu. Popis nestačí, musí se zažít

Mysleli jste si, že jste už viděli všechny barvy světa? Vědci z Kalifornie vás možná vyvedou z omylu. Tvrdí, že pomocí laseru se jim podařilo navodit vjem úplně nové barvy, kterou běžné světlo nevyvolá. Její jméno zní trochu jako vtip – Olo. Ale ti, co ji zažili, o ní mluví jako o „nepopsatelném zážitku“.

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.

Vědci tvrdí, že oživili pravěké vlky. Joe Manganiello je dokonce držel v náručí

Americká biotechnologická firma Colossal Biosciences oznámila narození tří mláďat vyhynulého vlčího druhu známého jako „dire wolf“. Tyto prehistorické šelmy, které proslavil seriaál Hra o trůny, se podle vědců podařilo znovu vytvořit pomocí starověké DNA, genové editace a klonování. Mezi prvními, kdo se s nimi osobně setkal, byl herec Joe Manganiello, známý z fantasy seriálu True Blood.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kreml: Armáda vytlačila z ruské Kurské oblasti všechny ukrajinské vojáky

Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této oblasti na západě Ruska obsadili loni v létě. Dnes to podle agentury Reuters oznámil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu uvedl, že ukrajinské dobrodružství v Kurské oblasti zcela ztroskotalo, a že se tak otevírá cesta k dalším úspěšným akcím ruských ozbrojených sil. Kyjev prohlášení Kremlu zatím nekomentoval.

Uganda oznámila vítězství nad poslední epidemií eboly

Uganda dnes oznámila konec poslední epidemie eboly. Virus, který na konci ledna zasáhl hlavní město Kampalu, si vyžádal čtyři životy. Potvrzeno bylo celkem 14 případů.

Na Svatopetrském náměstí skončilo poslední rozloučení s papežem Františkem

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončilo veřejné poslední rozloučení s papežem Františkem, rakev s jeho tělem byla za potlesku přenesena zpět do Svatopetrské baziliky, odkud posléze vyjde pohřební průvod do baziliky Panny Marie Sněžné. Tam bude papež František podle svého přání pohřben. Obřadu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí se podle Vatikánu účastnilo na 250.000 lidí.

V Ománu začalo třetí kolo americko-íránských rozhovorů o jaderném programu Íránu

V Ománu začalo třetí kolo americko-íránských rozhovorů o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránskou státní televizi o tom dnes informují tiskové agentury. Cílem rozhovorů ze strany Washingtonu je za pomoci dohody zabránit tomu, aby Írán získal jadernou zbraň. Americkou delegaci vede zvláštní zmocněnec vlády pro Blízký východ Steve Witkoff, tu íránskou ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Zelenskyj a Trump se krátce setkali ve Vatikánu, poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve Vatikánu krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na okraj pohřbu papeže Františka. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, Bílý dům podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury AFP hovoří o první konstruktivní výměně názorů.

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás otřásla silná exploze

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás dnes otřásla silná exploze, která si podle polooficiální íránské tiskové agentury Fars vyžádala nejméně 47 zraněných. Příčina výbuchu, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, zatím není známa.

Dobeš zažil vítěznou premiéru v play off NHL, Palát asistoval u výhry Devils

Český brankář Jakub Dobeš si ve 23 letech odbyl první start v play off NHL a hned pomohl Montrealu k důležité výhře. Canadiens porazili Washington 6:3 a snížili stav série na 1:2. Ondřej Palát se zase asistencí podílel na triumfu New Jersey, které v prodloužení přetlačilo Carolinu 3:2.

Zemřela Virginia Giuffre, klíčová postava v kauze Jeffreyho Epsteina

Virginia Giuffre, bojovnice proti sexuálnímu násilí a jedna z nejvýraznějších obětí kauzy Jeffreyho Epsteina, odešla ve věku 41 let. Zemřela na své farmě poblíž Perthu v západní Austrálii. Policie její smrt vyšetřuje jako sebevraždu.

Vatikán se loučí s papežem Františkem

Vatikánské náměstí dnes zaplnily tisíce věřících i státníků, aby se naposledy rozloučili s papežem Františkem. Ten zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, jen několik hodin poté, co pronesl své velikonoční požehnání Urbi et Orbi.

Putin jedná s Trumpovým vyslancem Witkoffem, potvrdil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin jedná s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem v Kremlu, oznámil dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle tiskových agentur. Záběry z úvodua schůzky, které se podle agentury TASS účastní také Putinův poradce Jurij Ušakov a vyjednávač Kirill Dmitrijev, odvysílala ruská televize.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás