Zvláštní vyslanec pro klima John Kerry podle listu The Guardian a serveru Axios na každoročním summitu v New Yorku Climate Week NYC zkritizoval světové vlády i energetické společnosti za ignorování přelomové dohody o postupném odklonu od fosilních paliv, na níž se loni svět shodl na konferenci COP28 v Dubaji.
Klimatický summit COP28 v Dubaji skončil 13. prosince 2023 za bouřlivého potlesku. Svět se poprvé v historii shodl na postupném odklonu od fosilních paliv. Jenomže, od té doby se nic nezměnilo, zdůraznil Kerry na Climate Week NYC.
„V Dubaji jsme uzavřeli dohodu o odklonu od fosilních paliv. Kde je problém? Neděláme to. Nerealizujeme to,“ upozornila přední tvář v boji proti klimatickým změnám. „Důsledky pro každého a pro život na této planetě jsou obrovské.“
Al Gore and John Kerry bemoan fossil fuel industry at start of climate week https://t.co/u4sa0xKXYQ
— Guardian Environment (@guardianeco) September 23, 2024
Jeho kritika směřovala hlavně na největší producenty emisí skleníkových plynů – Spojené státy a Čínu. Administrativa prezidenta Joea Bidena podle něj měla udělat více. Problém vidí hlavně ve vzrůstajícím vývozu zkapalnělého zemního plynu (LNG).
Kerry podle serveru Axios, jenž summit organizoval, přiznal skutečnost, že LNG může být šetrnější variantou k životnímu prostředí než plyn klasický při postupném přechodu na zelené energie. Velké investice do terminálů jsou ale problém, za 30 až 40 let už by totiž dle jeho slov svět neměl fosilní paliva spalovat.
Země účastnící se COP28 zaostávají ve svých cílech nebo se ani nesnaží je naplnit. „V Dubaji souhlasily se spravedlivým, nestranným a řádným přechodem od fosilních paliv dvě stovky států,“ cituje The Guardian Kerryho slova.
Když měl Kerry ohodnotit úsilí energetických gigantů přejít na zelenou energii, reagoval takto: „Je pod Z nějaké písmeno?“ Jak The Guardian upozornil, bohaté národy rozdávají nové licence pro těžbu ropy a plynu, jako by se nic nedělo.
Vyčerpání a volání po akci
Podle evropské meteorologické služby Copernicus bylo letošní léto nejteplejším v historii měření a zřejmě takový bude i celý rok. V listopadu navíc hrozí znovuzvolení Donalda Trumpa, který zastává názor, že klimatická krize je podvod.
Únava z nekonečných debat o klimatických změnách a litanie nesplněných slibů je znát hlavně na malých ostrovních státech nejvíce ohrožených vzestupem mořských hladin. „Jsem z těch rozhovorů unavený, chci vidět akci,“ řekl Philip Davis, premiér Baham.
„Už 29 let mluvíme o změně klimatu, kde jsme dnes?“ pokračoval Davis a vyjádřil obavy z toho, že svět letos překročil globální průměrnou teplotu 1,5 stupně Celsia. „To by námi mělo otřást. Chci vidět nějakou akci. Skutečnou akci,“ zopakoval.
Davis zastává názor, že země jako Spojené státy a Velká Británie udělováním nových licencí pro těžbu ropy a zemního plynu porušily mezinárodní dohodu o postupném odklonu od fosilních paliv. Navíc nedodržely dohodu o fondu ztrát a škod.
Země se na COP28 zavázaly posílat stamiliony zemím zasaženým přírodními katastrofami a nejvíce ohroženými klimatickými změnami. Zatím do fondu poslaly 800 milionů dolarů, což podle Davise nestačí. „Potřebujeme biliony,“ uvedl premiér.
Summitu Climate Week NYC se zúčastnilo na 100 000 světových politiků, podnikatelů, vědců a klimatických aktivistů. Kromě Kerryho například odsoudil směřování světa i bývalý americký viceprezident Al Gore.