menu

11.8 C
Czech
Pátek 25. dubna 2025

Další únik vojenských informací. V chatu byla i manželka a bratr ministra obrany

Americký ministr obrany Pete Hegseth opět čelí bezpečnostnímu skandálu. Vyšlo najevo, že podruhé sdílel citlivé detaily o amerických útocích v Jemenu prostřednictvím šifrované aplikace Signal. Ve skupinovém chatu byla i jeho manželka, bratr či osobní právník. Prezident Donald Trump Hegsetha znovu hájí.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.

Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?

Jezero Loch Ness

Loch Ness je jezero ležící v oblasti Highland Council ve Skotsku. S hloubkou 240 metrů a délkou asi 36 kilometrů má největší objem sladké vody ve Velké Británii. Je součástí systému vodních cest napříč Skotskem, které stavební inženýr Thomas Telford propojil přes Caledonian Canal (otevřen 1822).

Povodí jezera Loch Ness pokrývá více než 1 800 čtverečních kilometrů a zahrnuje několik řek. Prudký vzestup a pokles hladiny jezera je jedním z důvodů omezené flóry vod. Dalším důvodem je velká hloubka jezera poblíž pobřeží.

Stejně jako u některých dalších velmi hlubokých jezer ve Skotsku a ve Skandinávii se říká, že v Loch Ness žije vodní netvor. Bylo hlášeno nespočet pozorování takzvaného lochnesského monstra a možnost jeho existence – možná v podobě osamělého přeživšího dávno vyhynulého plesiosaura – stále zajímá mnoho výzkumníků a dobrodruhů.

Lochnesská příšera, přezdívkou Nessie nebo Lochneska, by měla být obrovské mořské stvoření. Většina údajných důkazů podporujících jeho existenci však byla zdiskreditována a obecně se předpokládá, že monstrum je mýtus.

Lochnesská příšera – první zmínky

Zprávy o nestvůře obývající Loch Ness pocházejí z dávných dob. Pozoruhodné je, že místní kamenné řezby od Pikta zobrazují záhadné zvíře s ploutvemi. První písemná zpráva se objevuje v biografii sv. Columby z roku 565 n. l. Podle této práce monstrum kouslo plavce a bylo připraveno zaútočit na jiného muže, když zasáhl Columba a nařídil šelmě „vrátit se zpět“. To poslechlo a v průběhu dalších staletí byla hlášena jen občasná pozorování. Mnoho z těchto údajných setkání se zdálo inspirováno skotským folklórem, který oplývá mýtickými vodními tvory.

Skotský herec hledá Lochnesku

V roce 1933 začala legenda o monstru z jezera Loch Ness růst. V té době byla dokončena silnice sousedící s jezerem, která na něj skýtala nerušený výhled. V dubnu pár turistů viděl obrovské zvíře, které přirovnávali k „drakovi nebo prehistorickému monstru“. Poté, co překročilo silnici před jejich vozem, zmizelo ve vodě. Incident byl zaznamenán ve skotských novinách a následovala řada pozorování. V prosinci 1933 Daily Mail pověřil herce a režiséra Marmaduke Wetherella nalezením Lochnesky. Ten podél břehu jezera našel velké stopy, o nichž se domníval, že patří „velmi silnému zvířeti s měkkými nohama, dlouhému asi 6 stop.“ Při bližším zkoumání však zoologové v Přírodovědeckém muzeu zjistili, že stopy jsou jedna jako druhá a byly vyrobeny uměle.

Zdá se, že tato zpráva podnítila úsilí dokázat existenci monstra. V roce 1934 vyfotografoval stvoření anglický lékař Robert Kenneth Wilson. Ikonický obrázek – známý jako „fotografie chirurga“ – zobrazoval malou hlavu a krk příšery. Daily Mail fotografii otiskl, což vyvolalo mezinárodní senzaci. Vznikly spekulace, že tvor byl plesiosaurus, mořský plaz, který vyhynul před asi 65,5 miliony let.

Lovci příšer ani vědecké výzkumy existenci Lochnesky neprokázaly

Oblast Loch Ness přilákala četné lovce příšer. Za ta léta bylo provedeno několik sonarových průzkumů (zejména v letech 1987 a 2003), aby se zvíře našlo. Žádný nebyl úspěšný. Objevilo se mnoho fotografií lochnesské příšery, většina z nich ale byla zdiskreditována jako padělky nebo jako zobrazení jiných zvířat či předmětů. V roce 1994 také vyšlo najevo, že i fotografie lékaře Wilsona byla podvrh. Jednalo se o hlavu z plastu a dřeva, připevněnou na hračce ponorky. V roce 2018 byl proveden výzkum, který měl zjistit, jaké organismy žijí ve vodách jezera.

Nebyly nalezeny žádné známky plesiosaura nebo jiného tak velkého zvířete, i když výsledky naznačovaly přítomnost mnoha úhořů. Toto zjištění ponechalo otevřenou možnost, že netvor je nadměrně velký úhoř. Navzdory nedostatku přesvědčivých důkazů zůstala lochneská příšera populární. A zisková. Na počátku 21. století se předpokládalo, že přispívá ročně téměř 80 miliony dolarů do skotské ekonomiky.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle Trumpa probíhají jednání o clech s Čínou. Ta ovšem tvrdí pravý opak

Čínské ministerstvo obchodu si stěžuje, že neprobíhají žádné rozhovory o clech. Americký prezident Donald Trump však v pátek tvrdil pravý opak. Oznámil, že ráno mělo dojít ke schůzce, aniž by prozradil, kdo se jí zúčastnil. Protichůdná vyjádření Washingtonu a Pekingu jen podtrhují chaotickou a napjatou komunikaci a nejistotu definující dnešní obchodní válku.

Rusko udělalo dost velký ústupek, když nezabralo celou Ukrajinu, blouznil Trump

Rusko už udělalo značný ústupek, když se rozhodlo neobsadit celou Ukrajinu, pobouřil americký prezident Donald Trump během setkání s norským premiérem Jonasem Gahr Størem v Bílém domě. Ukrajina i Rusko si podle něj mír přejí, ale nevěří si. Varoval, že Spojené státy mají vlastní časový plán na ukončení války a postoj Washingtonu se může drasticky změnit, pokud včas nedojde k dohodě.

Pohřeb papeže Františka: Kdo přijede a co se bude dít dál?

Papež František zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let. Jeho pohřeb proběhne v sobotu v 10:00 na Svatopetrském náměstí v Římě. Očekává se účast desítek tisíc věřících a zástupců ze 170 zemí světa. Obřad povede kardinál Giovanni Battista Re.

Student ve francouzské střední škole zaútočil nožem na spolužáky. Nejméně jeden mrtvý, tři zranění

Francii šokoval brutální útok na střední škole ve městě Nantes. Během polední přestávky zde student napadl čtyři spolužáky nožem. Jedna z napadených útok nepřežila, další tři studenti vyvázli se zraněním.

Z farmy do pralesa: William a Kate oslaví výročí ve Skotsku, kde se dali dohromady

Princ William a princezna Kate, ve Skotsku známí jako vévoda a vévodkyně z Rothesay, oslaví 14. výročí své svatby v místě, které má pro jejich vztah zásadní význam − na ostrově Mull ve Skotsku. Dvoudenní návštěva, která začne právě 29. dubna, kdy se vzali, má však kromě osobního rozměru i ten pracovní.
Reklama

DOPORUČUJEME

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města, oproti loňsku podraží

Italské Benátky začnou od pátku znovu vybírat vstupné od návštěvníků. Oproti loňsku, kdy město s tímto opatřením kvůli masovému přílivu turistů poprvé přišlo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur. Pokud si návštěvník vstupenku rezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur.

Barcelona zavede selfie zónu u Sagrady Familie. Chce tak zkrotit turistický chaos

Před monumentálním chrámem Sagrada Familia v Barceloně se každý den tísní stovky turistů toužících po dokonalé fotce na sociální sítě. Kvůli ideálnímu záběru neváhají vstoupit do vozovky, zablokovat chodník nebo balancovat s telefonem na eskalátorech z metra. Město se rozhodlo udělat tomu přítrž – návštěvníky chce nasměrovat do speciálně vyhrazeného prostoru.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle Trumpa probíhají jednání o clech s Čínou. Ta ovšem tvrdí pravý opak

Čínské ministerstvo obchodu si stěžuje, že neprobíhají žádné rozhovory o clech. Americký prezident Donald Trump však v pátek tvrdil pravý opak. Oznámil, že ráno mělo dojít ke schůzce, aniž by prozradil, kdo se jí zúčastnil. Protichůdná vyjádření Washingtonu a Pekingu jen podtrhují chaotickou a napjatou komunikaci a nejistotu definující dnešní obchodní válku.

Rusko udělalo dost velký ústupek, když nezabralo celou Ukrajinu, blouznil Trump

Rusko už udělalo značný ústupek, když se rozhodlo neobsadit celou Ukrajinu, pobouřil americký prezident Donald Trump během setkání s norským premiérem Jonasem Gahr Størem v Bílém domě. Ukrajina i Rusko si podle něj mír přejí, ale nevěří si. Varoval, že Spojené státy mají vlastní časový plán na ukončení války a postoj Washingtonu se může drasticky změnit, pokud včas nedojde k dohodě.

Pohřeb papeže Františka: Kdo přijede a co se bude dít dál?

Papež František zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let. Jeho pohřeb proběhne v sobotu v 10:00 na Svatopetrském náměstí v Římě. Očekává se účast desítek tisíc věřících a zástupců ze 170 zemí světa. Obřad povede kardinál Giovanni Battista Re.

Student ve francouzské střední škole zaútočil nožem na spolužáky. Nejméně jeden mrtvý, tři zranění

Francii šokoval brutální útok na střední škole ve městě Nantes. Během polední přestávky zde student napadl čtyři spolužáky nožem. Jedna z napadených útok nepřežila, další tři studenti vyvázli se zraněním.

Z farmy do pralesa: William a Kate oslaví výročí ve Skotsku, kde se dali dohromady

Princ William a princezna Kate, ve Skotsku známí jako vévoda a vévodkyně z Rothesay, oslaví 14. výročí své svatby v místě, které má pro jejich vztah zásadní význam − na ostrově Mull ve Skotsku. Dvoudenní návštěva, která začne právě 29. dubna, kdy se vzali, má však kromě osobního rozměru i ten pracovní.

Ve Francii zaútočil student nožem, zabil jednoho žáka a další tři zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes jeden ze studentů zaútočil nožem, jednoho žáka zabil a další tři zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé.

Trump odsoudil nejnovější útoky na Kyjev a vyzval Putina, aby přestal

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti Truth Social odsoudil nejnovější ruské útoky na Kyjev a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby údery zastavil a uzavřel dohodu. Ruské útoky v noci na dnešek podle ukrajinského letectva cílily zejména na Kyjev. Zahynulo při nich nejméně devět lidí a desítky dalších podle záchranářů utrpěly zranění.

Tak rozsáhlé bělení korálů jsme ještě nikdy neviděli, varují vědci před katastrofou

Od začátku roku 2023 se bělení rozšířilo na více než 80 procent korálových útesů po celém světě, varuje nová zpráva amerických vědců. Bylo nejhorší v historii. Tyto ekosystémy, na nichž je závislý i člověk, se už nestíhají vzpamatovat z tepelného stresu, protože extrémní vlny veder jsou stále častější a delší.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás