V důsledku lockdownu v Šanghaji by firmy po celém světě mohly dočasně přijít o své zboží. Město je totiž domovem pro největší kontejnerový přístav na světě. Nyní se však potýká s přísnými restrikcemi kvůli největší vlně koronaviru od začátku pandemie. Pokud ovšem zůstane „zavřené“, může to způsobit narušení světových dodavatelských řetězců. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Lockdown v Šanghaji může narušit dodávky nebo výrobu zboží, jako jsou léky, součástky do telefonů Apple nebo díly do elektrických aut Tesla. Město je totiž jedno z největších výrobních center světového obchodu. Domovem je také pro největší kontejnerový přístav na světě.
Uzavření města kvůli největší vlně koronaviru v Číně od začátku pandemie však začíná obchod zpomalovat. Tamní továrny totiž spoléhají na importované zboží, které následně zpracují a dále exportují. I když některé z nich fungují v omezeném režimu, poptávku uspokojit nestíhají. Informoval o tom server Al Jazeera.
Současná uzávěra zahájená koncem března platí v Šanghaji na dobu neurčitou. Začátkem týdne však tamní úřady oznámily mírné rozvolnění opatření. V místech města, kde se nákaza neprokázala po dobu 14 dní, tak mohou lidé opustit své domovy.
Pokud případy koronaviru nezaznamenali po dobu jednoho týdne, mohou si dojít na nákup nebo procházku v přesně vymezenou dobu. Lockdown města s 25 miliony obyvateli je příkladem přísného čínského přístupu nulové tolerance vůči pandemii.
Lockdown v Šanghaji může ovlivnit i ekonomiky Vietnamu nebo Kambodži
V roce 2021 pak na Šanghaj připadlo 20 procent čínské nákladní dopravy. Proto je pro tamní vládu nyní těžké přesměrovat dovážky zboží na jiné velké přístavy v zemi.
V Číně se totiž nachází sedm z deseti největší kontejnerových přístavních měst. Patří mezi ně Ningbo-Zhoushan, Shenzhen, Guangzhou, Quingdao, Hong Kong nebo Tianjin.
Pokračující lockdown v Šanghaji tak může narušit i ostatní asijské ekonomiky, jako je například ta ve Vietnamu nebo Kambodži. Tyto země jsou totiž na Číně závislé kvůli jejím exportům důležitým pro manufakturu.
Čínský premiér Li Keqiang proto začátkem týdne potřetí varoval před nebezpečnými dopady přísných lockdownů na tamní ekonomiku.
Mezi firmy, které se rozhodly v Šanghaji omezit svůj provoz patří podle serveru Financial Times Apple, Tesla, výrobce elektrických aut Nio, výrobce elektronických součástek Pegatron a více než 30 tchajwanských továren.