Podle hlavní ekonomky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Laurence Boone zůstanou některá protiepidemická opatření, jako jsou lockdowny a sociální distanc, ještě dlouho poté, co bude populace proočkována. Podle jejích slov se opatření osvědčila, informuje BBC.
Lockdowny neboli plošné uzavírky ekonomiky a omezení pohybu jsou nejpřísnějšími protiepidemickými opatřeními, které vlády jednotlivých zemí v boji proti nemoci covid-19 zavádějí. Mnoho lidí se upíná k vakcinaci jako jediné naději, která by měla pomoci vrátit svět zase do normálu. Hlavní ekonomka OECD přišla ale s poněkud pesimističtější předpovědí pro rok 2021. „Nejspíš máme před sebou ještě půl roku až rok těchto opatření. Neříkám, že to bude snadné, ale víme, že v roce 2020 se tento postup osvědčil,“ řekla Boone v pořadu BBC Talking Business Asia.
Některé země plánují proočkovat alespoň rizikovou část populace dříve. Izrael, který je ve vakcinaci ve světě na prvním místě, plánuje vymýtit nemoc do února tohoto roku. ČR podle ministra zdravotnictví Jana Blatného doufá, že rizikové skupiny (tedy senioři, chronicky nemocní a zdravotnický personál) bude naočkován do léta.
„Musíme pokračovat v protiepidemických opatřeních, stejně jako podporovat vlády jednotlivých zemích v hladké a efektivní vakcinaci,“ uvedla Boone.
Ve většině zemí, které dočasné lockdowny zavedly, během nich klesla křivka nakažených, ale po rozvolnění začala většinou opět stoupat. Izrael například zavedl už třetí plošnou uzavírku.
Ve světě se objevila také nová mutace koronaviru, která se šíří rychleji. Některé země musely kvůli ní přikročit k přísnějším opatřením, například Velká Británie, která plošný lockdown zavedla nedávno. Šrouby ale musely utáhnout i některé asijské země (jako například Jižní Korea), které doposud pandemii zvládaly.
Ekonomika letos poroste
I tak OECD předpokládá, že v letošním roce ekonomika opět vzroste. Boone předpokládá, že globální HDP se vrátí na původní úroveň ještě do konce roku 2021. Národní vlády by podle ní měly ekonomiku stimulovat, i když by to mělo znamenat další zadlužování.
„Jakmile budeme venku z krize, ekonomika bude díky těmto opatřením zachráněna. Tehdy budeme muset udělat krok zpátky a podívat se, jestli vlády jednotlivých zemí utratily peníze za správné priority,“ uvedla ekonomka. OECD nyní postupuje zcela odlišně od finanční krize z roku 2008, kdy naopak navrhovala zemím státní pokladny šetřit.