Výzkumný tým na dně Weddellova moře objevil vrak lodi Endurance, třístěžňové barkentiny, s níž v roce 1914 na Antarktidu odplula Shackletonova expedice. Cílem slavné výpravy, která však skončila tragicky, bylo tento ledový kontinent překonat. Loď podle objevitelů vypadá, jako kdyby se nikdy nepotopila, píše BBC News.
Britskou expedici v roce 1914 vedl polární badatel irského původu Ernest Shackleton. Jejím cílem bylo napříč překonat Antarktidu od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři.
Výprava o rok později skončila tragédií, když loď Endurance sevřel a doslova rozdrtil led. Posádce se sice podařilo uniknout, zůstala však uvězněna na ledu se třemi čluny bez zásob a v drsných podmínkách, v nichž nebylo možné dlouho přežít.
Shackletonova expedice se nemohla pyšnit prvenstvím v dosažení jižního pólu. Podnikla ale jednu z nejslavnějších úspěšných záchranných akcí, když se na člunu James Caird přes jedno z nejdrsnějších moří světa vydala na 1400 kilometrů dlouhou cestu k ostrovu Jižní Georgie.
Vrak lodi Endurance po 107 let ležel v hloubce 3000 metrů na dně Weddellova moře. Byla sice známa přibližná poloha, kde se plachetnice potopila, ale dostat se do této části Weddellova moře bylo náročné i pro moderní ledoborce.
O víkendu ji konečně objevila charitativní organizace Falklands Maritime Heritage Trust (FMHT) v rámci programu Endurance22, který zahrnoval ledoborec Agulhas II a dálkově ovládanou ponorku Sabertooth s kamerami a lasery, informovala stanice BBC News.
Vrak neohlodal čas ani mořské organismy
„Bez nadsázky jde o nejkrásnější dřevěný vrak, jaký jsem kdy viděl, zdaleka,” tvrdí mořský archeolog Mensun Bound, který si objevem Endurance splnil sen.
Přestože loď leží na dně moře více než století, vypadá podle Bounda jako v listopadový den, kdy se potopila.
Trámy jsou sice poškozené, stejně tak jako příď, kde pravděpodobně došlo k nárazu, ale konstrukce drží pohromadě. Na zádi je stále jasně viditelný název lodi – Endurance. Ponorky dokonce zaznamenaly přítomné kotvy, boty a nádobí.
„Můžete vidět průzor, který byl Shackletonovou kajutou. V ten moment skutečně cítíte dech velkého muže na zátylku,” řekl Bound.
Loď je pokryta mořským životem – sasankami, houbami, pláštěnci. Tyto mikroorganismy však neničí dřevo. Zdejší voda má navíc kvalitu destilované vody, což je i důvod, proč tým pořídil tak zaostřené záběry.
Samotný vrak je určen jako památka a podle mezinárodní smlouvy o Antarktidě nesmí být narušen. Proto není ani možné z něj vyzvednout jakékoliv artefakty. Vědci ale mohou vytvořit detailní 3D skeny pomocí laserů. Objevitelé také mají v plánu o nálezu informovat Jižní Georgii, kde je Shackleton pohřben.