Něco, co mnoho lidí považovalo za šílené. Chovat lososa, který žije většinu života v moři a migruje, na farmách na souši. Jihozápadně od Miami však již na takovou farmu narazíte. Obecně se takovým farmám říká recirkulační akvakulturní systémy a je v nich řízeno vše od teploty až po cykly osvětlení. Informuje o tom BBC.
Pět milionů lososů atlantských (Salmo salar) již plave daleko od svého domova v sérii vnitřních nádrží na Floridě. Jelikož ale tato ryba běžně žije ve studených vodách norských fjordů, je potřeba tomu zařízení přizpůsobit. Voda v nádržích je proto dobře chlazená a vše je v klimatizované a silně izolované budově.
Zařízení s názvem Bluehouse, sídlící jihozápadně od Miami, má v plánu stát se největší rybí farmou svého druhu na světě. V počátcích chce produkovat 9 500 tisíce tun ryb ročně. Do roku 2031 by to pak mělo být 222 tisíc tun.
Toto obrovské množství ryb by mělo zajistit 41 % současné roční spotřeby lososa v USA. Jedná se přibližně o miliardu jídel.
„Když jsme před 10 lety začali zkoumat tento koncept, lidé si mysleli, že jsme úplně šílení,“ říká Johan Andreassen, výkonný ředitel norské společnosti Atlantic Sapphire, která je majitelem Bluehouse.
Dle něj si nikdo neuvědomoval, že se chov lososů na farmách umístěných na pevnině někdy stane finančně životaschopným, nebo dokonce uskutečnitelným.
A proč se norská firma rozhodla, že postaví farmu na Floridě? Svůj podíl na tom má touha zásobovat americký trh, ale také jedinečná geologie tohoto jižního státu – dobrá dostupnost jak sladké tak slané vody. Losos je totiž ryba, která žije většinu života v moři. Dospělí lososi se ale vždy vracejí do řeky, ve které se narodili.
Za vším stojí recirkulační akvakulturní systémy
Technologie, na které to stojí, nicméně není žádnou novinkou. Říká se tomu recirkulační akvakulturní systémy nebo zkráceně RAS. V těchto systémech je řízeno vše od teploty, salinity a pH vody až po koncentraci kyslíku, cykly osvětlení a odstraňování oxidu uhličitého a odpadních latek. Ty se odfiltrují a upravená voda se znovu použije.
Jelikož se jedná o uzavřený systém, losos není vystaven chorobám a parazitům, kterým by byl běžně na moři vystaven. Na rozdíl od mořských farem tak společnost Atlantic Sapphire tvrdí, že její ryby nemusí být léčeny antibiotiky nebo pesticidy.
Technologický ředitel izraelské firmy AquaMaof, jež navrhuje technologie pro RAS, Neder Snir říká, že je zde obecně ve srovnání s mořským průmyslem nejnižší výskyt chorob a nejnižší úmrtnost. „A je důležité si uvědomit, že k tomu dochází bez použití protilátek nebo očkování. Protože se jedná o izolované a kontrolované systémy,“ dodává Snir.
Celé to však není levná záležitost. Atlantic Sapphire již investoval do své americké provozovny 400 milionů dolarů a plánuje utratit celkem 2 miliardy. A navíc to není tak jednoduché, jak to zní. Společnost se již potýkala s problémy s kvalitou vody či nenadálým úhynem ryb. Své k tomu také říkají skupiny zabývající se právy zvířat. Dle nich je chov ryb tímto způsobem ubohý, krutý a zbytečný.
Floridský losos společnosti Atlantic Sapphire se ale již ukázal jako velmi oblíbený u amerických spotřebitelů. V loňském roce se filety z lososa značky Bluehouse prodávaly za 12 dolarů za kg, což je více než dvojnásobek ceny norského dovozu.