V Bělorusku už deset dní pokračují protesty a stávky, vyvolané spornými prezidentskými volbami a následnými brutálními zákroky proti demonstrantům.
Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouska zůstává navzdory zprávám o brzkém návratu v Litvě. Přímo v Bělorusku vznikl opoziční koordinační výbor, který běloruský prezident označil za pokus o převzetí moci a jeho členy za horké hlavy, které je třeba „zchladit“.
Členka výboru Olga Kovalkova na úterní tiskové konferenci uvedla: „Používáme výhradně legální postupy, zákonné a nenásilné metody.“ Výbor podle ní „neuznává oficiální výsledky voleb, považuje násilí policejních složek za zločinné a požaduje propuštění všech politických vězňů.“
Kromě pokračujících demonstrací byla země zasažena také vlnou stávek. Podle nezávislého serveru tut.by dostávají stávkující úřední varování, že účast na stávce je „porušením pracovní kázně, za což nese (zaměstnanec) plnou odpovědnost.“
Při svém projevu k dělníkům továrny MTZ, kde podle odhadů stávkuje 20% zaměstnanců, Lukašenko prohlásil, že neodejde pod tlakem ulice. „Musíte nejdřív v referendu přijmout novou ústavu a uspořádat nové prezidentské, parlamentní i místní volby. Pak odstoupím v souladu s ústavou.“ Většina opozice ale nehodlá tak dlouho čekat.
Na středu je k situaci v Bělorusku naplánován mimořádný summit lídrů EU, který projedná mimo jiné přijetí sankcí proti Lukašenkovu režimu.