Lunární Nový rok, nejčastěji spojený s čínským Novým rokem nebo jarním festivalem, obvykle spadá do období mezi 21. lednem a 20. únorem. V roce 2021 vychází na 12. února a podle čínského zvěrokruhu se jedná o začátek roku buvola.
Jak vysvětluje New York Times: „Solární rok – doba, kterou Země obíhá kolem Slunce – trvá přibližně 365 dní, zatímco lunární rok neboli 12 úplných cyklů Měsíce je dlouhý zhruba 354 dní.“ Proto Nový rok podle tohoto počítání připadá pokaždé na jiný den.
V Číně začíná 15denní oslava na Silvestra velkou rodinnou hostinou plnou tradičních jídel a obvykle končí festivalem luceren.
Průběh lunárního Nového roku
Více než 1,5 miliardy lidí slaví. Lunární Nový rok se nedodržuje pouze v Číně, slaví se v několika dalších asijských zemích, včetně Jižní Koreje a Singapuru. Ve Vietnamu je lunární Nový rok nazýván Tết a v Tibetu je to Losar.
Lunární Nový rok se také nazývá jarní festival. Toto jméno bylo popularizováno poté, co se v Číně v roce 1949 ujal moci vůdce komunistické strany Mao Ce-tung. V Číně téměř každý označuje Nový rok jako jarní festival. Ale pokud jste v Hongkongu, na Tchaj-wanu nebo kdekoli jinde, ve většině čínské diaspory jej stále nazývají Novým rokem.
Během jarních slavností je v Čínské lidové republice týdenní dovolená; v roce 2021 je svátek 11. – 17. února. Této dovolené předchází rušné cestovní období známé jako Chunyun. Miliony lidí cestují domů letadlem, vlakem nebo automobilem, aby oslavili Nový rok se svými širšími rodinami. CNN považovala Chunyun před lunárním Novým rokem v lednu 2020 za „největší migraci lidí na planetě“. Předpokládala uskutečnění 3 miliard cest (a to byl počet nejspíše ovlivněn narůstajícími cestovními omezeními kvůli šíření covid-19).
Tradice na lunární Nový rok
Během čínského Nového roku často uvidíte kaligrafický znak na čtverci červeného papíru visícího ve tvaru kosočtverce. Jedná se o slabiku „fú“ zavěšenou vzhůru nohama. Jde o čínskou slovní hříčku a v podstatě vyjadřuje, že se na vás „valí štěstí“.
Červené obálky s penězi: známé jako lì xì ve vietnamštině nebo hóngbāo v mandarínštině. V Číně je tradičně darují rodiče dětem, nebo starší komukoliv mladšímu, kdo není ženatý. Zvyk vychází z tradice používání mincí jako daru k odvrácení zlých duchů.
Dělobuchy a ohňostroje: většinou se používají během celých oslav lunárního Nového roku, a to jak k odvrácení starodávného netvora jménem Nian, tak proto, že je to způsob oslav a zábavy.
Lví a dračí tanec: Tradiční tance a gymnastické výkony jsou vzrušující součástí přehlídky lunárního Nového roku. Lion Dance obvykle předvádějí dva umělci uvnitř kostýmu, fungující jako přední a zadní nohy tvora. Má odehnat všechny zlé duchy. V dračím tanci jsou viditelní loutkáři, kteří drží tyče a plynule pohybují drakem, jako když tančí.
Pověry
Přitahování a přenášení štěstí do příštího roku je hlavním tématem svátku, stejně jako ochrana před smůlou. S tím souvisí spousta pověrčivých praktik. Existuje mnoho maličkostí, které byste na lunární Nový rok měli dělat, a které naopak nikoliv. Neměli byste plakat ani se hádat. Měli byste mluvit jen o dobrých a šťastných věcech. Tím nastavíte tón pro začínající nový rok. Své dluhy byste měli splatit před začátkem nového roku, jinak vás čeká smůla. Na Nový rok byste si neměli stříhat vlasy a celkově se máte vyhnout nůžkám. V době rodinné sounáležitosti a oslavování štěstí je to tabu, protože se věří, že nůžkami tato spojení přerušíte. Nenoste černou nebo bílou, protože jsou spojeny se smutkem. Chcete-li přilákat štěstí, musíte nosit červenou barvu.
Oslavy lunárního Nového roku v roce 2021 budou pravděpodobně vypadat jinak
Teprve se uvidí, jak pandemie covid-19 ovlivní tradiční oslavy lunárního nového roku jak v Asii, tak například v USA, kde podle dat z roku 2010 žijí skoro 4 miliony Číňanů. Hongkong, který je od prosince 2020 v částečném lockdownu, zrušil svou ikonickou přehlídku a ohňostroje. San Francisko udělalo totéž. Není také jasné, jak COVID-19 ovlivní každoroční cestovní ruch v Chunyunu, pokud vůbec (miliony Američanů cestovaly přes svátek díkůvzdání 2020, v rozporu s doporučeními v oblasti veřejného zdraví).