Jaderná agentura OSN od Íránu očekává jasné výsledky spolupráce ohledně kontroly jeho jaderného programu. Je to cesta, jak se vyhnout válce, řekl dnes na návštěvě Teheránu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Podle íránského ministra zahraničí Abbáse Arakčího je Írán ochoten vyřešit neshody ohledně svého programu, nebude tak ale konat pod nátlakem. MAAE požaduje, aby Írán umožnil návrat inspektorů do svých jaderných zařízení.
Grossi přicestoval do Teheránu v době zvýšeného napětí, kdy v Izraeli a Spojených státech sílí hlasy vyzývající k vojenskému řešení problému íránského jaderného programu. Mnohé západní země Írán podezřívají či přímo obviňují, že se snaží vyvinout jaderné zbraně. To ale Írán odmítá a tvrdí, že program má jen pro mírové účely, tedy výrobu energie z jádra.
🇮🇷 #Iran is willing to resolve disputes with the #UN over its compliance with safeguards on its nuclear programme but will not do so "under pressure", Iran's foreign minister said Thursday at the start of talks with UN #nuclear chief Rafael Grossi.
— FRANCE 24 English (@France24_en) November 14, 2024
More from @SaeedAzimi1772 👇 pic.twitter.com/JSHsuAzuD6
Spolupráce mezi MAAE a Teheránem musí přinést konkrétní výsledky, které ukáží, že se situace ohledně dohledu nad jaderným programem zlepšuje, což „nás vzdaluje od konfliktu a konec konců i války“, řekl podle agentury AP Grossi na tiskové konferenci.
Před útokem na jaderná zařízení po schůzce s Grossim varoval šéf íránské agentury pro atomovou energii Mohammad Eslámí. Podle agentury AFP řekl, že tato zařízení „nesmějí být napadena“. Írán podle něj zareaguje na jakýkoliv nátlak zvenčí.
„Míč je na straně EU/E3. Jsme ochotni vyjednávat na základě našeho národního zájmu a nezadatelných práv, ale nejsme připraveni vyjednávat pod tlakem a výhrůžkami,“ napsal dnes po schůzce s Grossim na síti X ministr Arakčí s odkazem na Evropskou unii a trojici evropských zemí, tedy Británii, Německo a Francii.
V roce 2015 Írán podepsal se Spojenými státy, EU, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, v níž souhlasil s kontrolami MAAE ve svých jaderných zařízeních. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí.
Po odstoupení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 a opětovném uvalení sankcí na Írán přestal Teherán dohodu dodržovat. Začal obohacovat uran na stupeň čistoty téměř použitelný k výrobě jaderné zbraně a omezil inspekce MAAE. Loni v září pak Írán zakázal v zemi pracovat řadě předních expertů MAAE na obohacování uranu.