Francie poskytne Ukrajině dalekonosné rakety s plochou dráhou letu SCALP, oznámil podle agentur AFP a Reuters na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu prezident Emmanuel Macron. SCALP je francouzské označení pro rakety Storm Shadow s dosahem přes 250 kilometrů, které už ukrajinská armáda obdržela od Británie a používá je. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle Reuters avizovanou dodávku označil za chybu, která bude mít pro Ukrajinu následky.
„Rozhodli jsme se Ukrajině dodat nové rakety schopné hloubkových úderů. Dnes je myslím důležité Ukrajině vyslat zprávu o podpoře a jednotě NATO,“ řekl podle AFP Macron.
🇫🇷Macron announced that France will provide Ukraine with long-range Scalp (Storm Shadow) missiles to support the counteroffensive of the Armed Forces pic.twitter.com/yiLYXV8eS2
— ZMiST (@ZMiST_Ua) July 11, 2023
První rakety SCALP už byly doručeny na Ukrajinu ve chvíli, kdy Macron dodávku oznamoval, sdělil agentuře AFP zdroj z armády.
Rakety ponesou podle armádního zdroje agentury Reuters jen „nezápadní“ letadla. Kyjev také ujistil Paříž, že střely použije jen v mezích mezinárodně uznávaných hranic Ukrajiny. Francie poskytnutí raket nepovažuje za eskalaci konfliktu, neboť Rusko používá rakety s výrazně delším doletem, dodal zdroj.
Střely Storm Shadow se obvykle odpalují ze vzduchu a díky technologii stealth jsou těžko zachytitelné radarem. Svým dosahem 250 kilometrů se takřka vyrovnají americkým taktickým balistickým střelám ATACMS s dosahem 297 kilometrů, o něž Ukrajina Spojené státy neúspěšně žádá.
Západní představitelé v minulosti uváděli, že k dodání zbraní schopných úderů daleko za frontovou linií se váže slib, že Ukrajina je nepoužije k útokům na ruské území. V červnu ukrajinská armáda podnikla raketový útok na most spojující Chersonskou oblast s Krymem a použila k tomu podle šéfa ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimira Salda právě střely Storm Shadow.
Moskva v rozporu s mezinárodním právem Krym anektovala v roce 2014 a nyní Ukrajinu odrazuje od použití dalekonosných střel HIMARS nebo Storm Shadow i pro útoky na Krym, podle ministra obrany Sergeje Šojgua by to znamenalo zapojení USA a Británie do konfliktu.