Francouzský prezident Emmanuel Macron v Alžírsku řekl, že má důvěru v energetické dodávky do Francie v letošní zimě, protože Francie je ve srovnání s jinými zeměmi v Evropské unii méně závislá na ruském plynu. Spolupráce s Alžírskem v otázce plynu situaci nezmění. Macron je v Alžírsku od čtvrtka na třídenní návštěvě, která má vylepšit napjaté vztahy a dává se do souvislosti také s energetickou krizí v Evropě vyvolanou ruskou válkou proti Ukrajině.
Alžírsko přispívá k diverzifikaci dodávek plynu do Evropy zvýšením exportu do Itálie, citovala prezidenta agentura AFP.
#UPDATE Algeria has helped Europe diversify its energy supplies by pumping more gas to Italy, French President Macron said Friday during a visit to Africa’s top gas exporter.
— AFP News Agency (@AFP) August 26, 2022
The deal is „good for Italy, it’s good for Europe and it improves the diversification of Europe.“ pic.twitter.com/vVtiE2dQDG
„Nesoutěžíme s Itálií o alžírský plyn,“ řekl Macron a připomenul, že plyn „má v energetickém mixu Francie malou váhu“. „Děkuji Alžírsku, že zvýšilo objem přepravy v plynovodu, který zásobuje Itálii,“ řekl prezident. Podle něj jsou zvýšené dodávky dobré pro Itálii i pro Evropu, která byla dosud příliš závislá na ruském plynu.
Macron se se svým alžírským protějškem Abdal Madžídem Tabbúnim podle agentury AP mimo jiné dohodl na boji proti nelegálnímu přistěhovalectví a zároveň na zajištění flexibilnějších způsobů, jak mohou Alžířané legálně přicházet do Francie. Francouzská cesta má za cíl obnovit vztahy mezi oběma zeměmi poté, co mezi nimi loni vypukla velká diplomatická krize. Na vině byla vízová problematika. Napětí ještě zvýšilo francouzské rozhodnutí snížit počet víz vydávaných lidem v severní Africe, včetně Alžírska, protože tamní vlády odmítaly přijímat zpět migranty vyhoštěné z Francie. Francie chce podle Macrona nicméně zařídit rychlejší vyřizování víz rodinám francouzsko-alžírských občanů s dvojím občanstvím, umělcům, sportovcům a podnikatelům.
Aktivisté za lidská práva však kritizují alžírský systém vlády, který považuje disidenty za zločince a neumožňuje jim svobodu projevu.
Macron, který přímo nepotvrdil, zda o těchto tématech v Alžírsku jednal, v sobotu prodlouží svou návštěvu této země a vrátí se do hlavního města, aby se svým protějškem podepsal dohodu o „obnovení partnerství“, oznámily francouzské úřady.
Při čtvrteční jednání s Tabbúnim ohlásil Macron vytvoření společné odborné komise, která v archivech prostuduje dokumenty týkající se období francouzské kolonizace Alžírska z let 1830 až 1962 a tamní osvobozenecké války.
Macronova cesta není podle francouzského tisku oficiální návštěvou, ale její „váhu“ podle médií dokládá složení delegace, v níž je sedm ministrů a dvacítka podnikatelů.
Alžírští komentátoři účel cesty spojují s možností navýšení dodávek alžírského plynu, avšak dodávají, že pokud si to Francie přeje, musí v Alžírsku investovat do obnovitelných energií a dalších projektů.
Macron strávil vekou část dnešního dopoledne na evropském hřbitově Saint-Eugène na předměstí Alžíru a položil věnec k památníku těch, kdo zemřeli v „boji za Francii“. Pak se vydal do jednotlivých sekcí hřbitova, například do té, kde jsou pochovaní vojáci, a do židovské části. Navštívil také hrob francouzského režiséra a herce Rogera Hanina, který se v Alžírsku narodil a pohřben tam byl roku 2015.