Americký prezident Donald Trump v pondělí na společné tiskové konferenci s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem prohlásil, že plošná cla na dovoz z Mexika a Kanady vejdou příští měsíc v platnost stejně jako reciproční cla, která zasáhnou hlavně členské státy Evropské unie (EU). Macron přitom s Trumpem o clech hovořil a upozornil ho, že obchodní válka není v ničím zájmu. Informují o tom CNBC a AP.
Zatímco Macron hovořil na tiskové konferenci po společném jednání s Trumpem o důležitosti spravedlivé hospodářské soutěže se stabilním obchodem a investicemi, jeho americký protějšek v reakci na dotaz novinářů prohlásil, že cla namířená na dovoz z Mexika a Kanady vejdou v platnost, jakmile vyprší měsíční odklad.
„Cla přijdou včas podle plánu,“ cituje server CNBC slova republikána. Tisková konference proběhla v Bílém domě.
Trump Says Tariffs On Mexico And Canada Will Go Forward Next Monthhttps://t.co/Fyj5pKGgeR pic.twitter.com/JbW9V5CHjV
— Forbes (@Forbes) February 24, 2025
Současně zopakoval závazek zavést začátkem dubna reciproční cla na státy, které nespravedlivě zdaňují americký dovoz. Macron se přitom snažil Trumpa během vzájemných rozhovorů přesvědčit o tom, že obchodní válka s EU neprospěje nikomu.
Macron v rozhovoru s televizí Fox News v pondělí pozdě večer uvedl, že doufá, že Trumpa přesvědčil o tom, že vést obchodní válku s EU a Čínou současně bude pro Spojené státy velice obtížné a že Trumpa o přesvědčil o nutnosti se takovému scénáři vyhnout, upozornila agentura AP. Na společné tiskové konferenci však republikán pokračoval v narativu, že cizí národy zneužily USA „takřka ve všem“.
Reciproční cla mají odpovídat zdanění amerického dovozu a budou se tak lišit v závislosti na tarifech každé země. Trump se již dříve nechal slyšet, že by následně reciproční cla rád snižoval, kdyby tyto státy snížily své tarify. Jedinou cestou, jak se recipročním clům vyhnout, je tedy snížit, případně úplně zrušit zdanění amerického dovozu.
Mexiko věří v dohodu
Trump také oznámil zatížení automobilového, farmaceutického a polovodičového průmyslu 25procentními tarify. Jejich skutečnou výši však oznámí 2. dubna spolu s recipročními cly. Současně si vyměnil cla s Čínou.
Co se cel zacílených na Mexiko a Kanadu týče, Trump je pozdržel v rámci rozhovorů s oběma zeměmi v otázkách migrace, bezpečnosti a fentanylové krize. Došlo k vzájemným shodám, přesto však tarify vejdou v platnost. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum nicméně věří, že se tak nakonec nestane a její administrativa dosáhne dohody.
„Tento pátek bychom potřebovali dosáhnout důležitých dohod,“ řekla mexická prezidentka v pondělí ráno ještě před Trumpovou tiskovou konferencí. „Ve všech otázkách spolu komunikujeme, a to, co potřebujeme, je dokončit tuto dohodu. Věřím, že jsme na cestě k tomu, aby se tak stalo,“ uvedla dále.
Řekla, že pokud to bude nutné, bude opět hovořit přímo s Trumpem. Současně je podle jejích slov důležité, aby USA zasáhly proti distribuci drog na svém území.
Američtí spotřebitelé mají obavy z uvalení cel a možných obchodních válek. Ekonomové a analytici se shodují, že dopady tarifů zaplatí právě oni. Americká centrální banka (Fed) proto zastavila snižování sazeb v očekávání proinflační politiky Trumpovy administrativy. Trumpova popularita klesá. Již dříve přitom experti varovali před hrozbou nespokojenosti voličů, firem, ale i mnoha republikánů s jeho celní politikou.