Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny. Informuje o tom CNN, Reuters a další servery.
Hlavní poradce maďarského premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyas ve čtvrtek uvedl, že ačkoli je Maďarsko signatářem Římského statutu, smlouvy, na jejímž základě byl ICC zřízen, a ratifikovalo ji v roce 2001, zatčení Putina by nemělo oporu v maďarském právu.
Hungary would not arrest Putin despite ICC ruling – Orban’s chief of staff Gulyas
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 23, 2023
He said that the Rome Statute that created the ICC had not been promulgated in Hungary, claiming there are no legal grounds to arrest Putinhttps://t.co/H2O5AVko5P pic.twitter.com/UD2mWD0pGZ
123 členských států Mezinárodního trestního soudu je povinno jednat na základě zatykače. Znamená to, že pokud Putin vstoupí na některé z těchto území, měly by ho zatknout státní orgány činné v trestním řízení. Gulyas však ve čtvrtek prohlásil, že Římský statut není zabudován do maďarského právního systému, takže by se na něj nevztahoval.
„Můžeme se odvolat na maďarské právo a na jeho základě nemůžeme ruského prezidenta zatknout, protože statut ICC nebyl v Maďarsku vyhlášen,“ řekl Gulyas. Dodal, že maďarská vláda si zatím „nevytvořila postoj“ k zatykači ICC na Putina.
Maďarsko, spojenec Kremlu
Pro evropské sousedy Maďarska nemusí být tento komentář velkým šokem. Orbán a jeho vláda byli vždy zdaleka nejbližším spojencem Kremlu v rámci evropského bloku. Poté, co Putin loni nařídil ruským vojskům invazi na Ukrajinu, byl Orbán nejzdráhavějším lídrem EU vůči protiruským sankcím.
Maďarsko je také členem NATO a vyjádřilo námitky proti tomu, aby západní země posílaly na Ukrajinu zbraně. Orbán varoval, že Evropa „vplouvá“ do války na Ukrajině, a vyvinul rozsáhlé úsilí, aby zabránil vstupu Ukrajiny do NATO. Rovněž se brání snahám Švédska o vstup do NATO.
V prohlášení, které naznačuje vstřícný postoj ke Kremlu, Gulyas o zatykači řekl: „Tato rozhodnutí nejsou nejšťastnější. Vedou věci k další eskalaci a ne k míru, to je můj osobní subjektivní názor.“
Rusko odmítlo zatykač ICC jako „nepřijatelný“ s tím, že se na něj rozhodnutí ICC nevztahují. „Rusko, stejně jako řada států, neuznává jurisdikci tohoto soudu. Jakákoli rozhodnutí tohoto druhu jsou pro Ruskou federaci z hlediska práva neplatná,“ uvedl krátce po vydání zatykače na Twitteru mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Hlavní žalobce Karim Khan minulý týden pro CNN uvedl, že „článek 27 Římského statutu jasně říká, že oficiální postavení jednotlivce je pro jurisdikci soudu irelevantní. Nezávislí soudci soudu rovněž shledali, že je vhodné zatykač vydat“.
Putin je teprve třetím úřadujícím prezidentem, na nějž Mezinárodní trestní soud vydal zatykač. Jak píše Reuters, pravděpodobně v dohledné době před soudem neskončí. Zatykač však znamená, že by mohl být poslán do Haagu, pokud by cestoval do některého z členských států ICC.