V Maďarsku vstoupil v platnost nový zákon, který hrozí vyhnat tisíce ukrajinských uprchlíků na ulici. Nebo zpět na Ukrajinu. Informovaly o tom servery BBC či Euronews.
Nařízení omezuje státní podporu Ukrajincům na ty, kteří pocházejí z částí Ukrajiny přímo postižených boji způsobenými ruskou invazí. Na seznamu, který bude maďarská vláda každý měsíc aktualizovat, je podle BBC třináct ukrajinských regionů. Žádný z nich se nenachází v nejzápadnější části země.
UNHCR concerned by Hungary’s legislative changes impacting Ukrainian refugee housing.
— UNHCR Central Europe (@RefugeesCE) August 16, 2024
We estimate that between 2,000 and 3,000 refugees will lose access to subsidized accommodation, including families with specific needs and vulnerabilities.
⬇️https://t.co/HSIglqivtl pic.twitter.com/vAJTnGdP1c
Podle údajů Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky bylo na konci minulého měsíce v Maďarsku registrováno něco přes 46 000 ukrajinských uprchlíků, kteří požádali o dočasnou ochranu. To je status, který jim byl přiznán na základě evropské legislativy uplatněné krátce po invazi 24. února 2022. Dává jim právo pobývat v některém z členských států EU.
Většina vysídlených osob si bydlení platí sama nebo je ubytována u přátel, rodiny či dobrovolníků. Maďarský helsinský výbor (skupina pro lidská práva) však odhaduje, že přibližně 4 000 osob, které nemají dostatek prostředků, se ubytovaly v ubytování financovaném státem. Až 3 000 z nich již nemá na ubytování nárok.
Problém je i dvojí občanství
Podle skupin na ochranu lidských práv jsou nejzranitelnější příslušníci romské etnické menšiny z nejzápadnější Zakarpatské oblasti, kteří dosud žijí v útulcích, jež se nyní uzavřou.
Jejich situaci komplikuje skutečnost, že mnozí z nich mají dvojí ukrajinsko-maďarské občanství. Jinde v Evropské unii jim tak byla pomoc odmítnuta s odůvodněním, že mají maďarské občanství.
Agentura OSN pro uprchlíky uvedla, že změna zákona bude znamenat, že odhadem 2 000-3 000 uprchlíků „ztratí přístup k dotovanému ubytování“.
Záleží na poslední oficiální adrese
„Mnozí z nich čelí značným překážkám při zajišťování náhradního bydlení kvůli nedostatku finančních prostředků, ale také neochotě majitelů pronajímat,“ uvedl UNHCR. „Pro mnohé bude mít změna za následek ztrátu zaměstnání a dopad na zápis do škol. To ohrozí dosavadní pozitivní výsledky integrace.“
Podle nového zákona mají na státní podporu, která zahrnuje bezplatné bydlení a základní měsíční částku, nadále nárok pouze Ukrajinci, jejichž poslední oficiální adresa na Ukrajině byla v oblasti „přímo postižené vojenskými operacemi“.
Vládní nařízení č. 134 mění právní předpisy z roku 2022 a ze začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Přijato bylo v červnu a vešlo v účinnost 21. srpna.
V rozporu s právem EU
Vystěhovávání již začalo, uvedl šéf skupiny András Léderer v telefonickém rozhovoru pro Euronews z Kocs, zhruba 70 km západně od hlavního města Budapešti. Dnes ráno bylo podle něj z dočasného ubytování ve vesnici vykázáno asi 120 uprchlíků, z toho dvě třetiny dětí.
„Ti lidé tu jen tak stojí, nemají kam jít,“ řekl odpoledne Léderer. Maďarský helsinský výbor se domnívá, že postup maďarské vlády je podle práva EU nezákonný.
Poté, co tak exekutiva EU již několikrát učinila, navrhla v červnu prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků o další rok do 4. března 2026. 25. června to schválila většina členských států EU. Náklady budou z velké části hrazeny ze stávajících rozpočtových prostředků EU.