Prezidentské volby v Moldavsku, spojené s referendem o vstupu do Evropské unie, ukazují napjatý boj mezi prozápadní a proruskou politikou. I když současná prezidentka Maia Sandu vede v prvním kole, výsledek referenda o připojení k EU zůstává nejistý. K tomu se přidávají obvinění z vměšování ze strany Ruska, které má údajně destabilizovat politickou situaci v zemi.
Moldavská prezidentka Maia Sandu s největší pravděpodobností postoupí do druhého kola prezidentských voleb, kde se utká s Alexandrem Stoianoglem, bývalým generálním prokurátorem s proruskými názory. Podle informací agentury AP Sandu získala 39 % hlasů, zatímco Stoianoglo 28 %. Na rozdíl od prezidentských voleb však referendum o členství Moldavska v EU může být těsnější, neboť po sečtení většiny hlasů vedou odpůrci tohoto kroku.
Moldova president condemns ‘assault’ on democracy by ‘foreign forces’ as EU vote hangs in balance https://t.co/K9Hbklvmj5
— The Guardian (@guardian) October 21, 2024
Prezidentka Sandu tvrdí, že výsledek referenda byl zasažen vlivem „kriminálních skupin“, které se podle ní snažily zmanipulovat hlasy. Jak uvádí agentura AP, Sandu přímo obvinila „kriminální skupiny, které s pomocí zahraničních sil nepřátelských našim národním zájmům“ utratily obrovské částky za to, aby destabilizovaly situaci v zemi. Tato obvinění doplňují dlouhodobé podezření moldavských úřadů z ruského vměšování.
Podle deníku Guardian moldavská vláda tvrdí, že Rusko a proruské síly použily hybridní válečné taktiky k ovlivnění voleb a referenda. Kromě financování opozičních stran měl být realizován i rozsáhlý plán na nákup hlasů. Úřady navíc odhalily, že skupina mladých Moldavanů absolvovala výcvik v Moskvě a Srbsku s cílem vyvolat nepokoje.
Proevropská prezidentka Sandu je v Moldavsku od svého nástupu do funkce v roce 2020 symbolem snahy o přiblížení k Západu. Země oficiálně zahájila jednání o vstupu do EU v červnu tohoto roku, ale referendum, které mělo potvrdit tento směr, zůstává těsné. Hlasování v moldavské diaspoře, které tradičně podporuje členství v EU, může konečný výsledek ještě ovlivnit.
Moldavsko, jako jedna z nejchudších zemí Evropy, je dlouhodobě rozpolcené mezi vlivem Ruska a Západu. Sandu, která zastává protikorupční agendu, vidí v členství v EU cestu k hospodářské a politické stabilitě, zatímco její oponenti, včetně Stoianogla, preferují bližší vztahy s Moskvou.