Podnikatel Elon Musk sdílel na svém twitterovém profilu další anketu. Tentokrát svým sledovatelům položil otázku, zda by měl zůstat šéfem Twitteru. Dodal přitom, že se výsledky hodlá řídit. Anketa ještě neskončila, v pondělí ráno však bylo 57 procent z 13 milionů zúčastněných pro to, aby Musk svou pozici opustil. Od chvíle odkoupení Twitteru přitom miliardář čelí silné kritice. Informoval o tom server BBC a CNN.
Miliardář Elon Musk sice naznačil, že by mohl svou pozici šéfa společnosti Twitter opustit, nicméně sám se k takové možnosti nejspíše nepřiklání. Už dříve totiž podle serveru CNN Business oznámil, že člověk „musí mít hodně rád bolest“, aby dokázal takový post zastávat. Podle něj se totiž společnost „vydala na cestu za bankrotem už letos v květnu“. Doplnil proto, že „nikdo, kdo by doopravdy dokázal Twitteru udržet naživu, tu práci nechce“. Vypadá to proto, jako by si myslel, že nikdo jiný známou sociální sít vést nedokáže.
Přesto se uživatelů na svém twitterovém účtu v anketě zeptal, zda by měl šéfem firmy i nadále zůstat. Dodal rovněž, že se hodlá jejími výsledky skutečně řídit. Hlasování prozatím neskončilo, v pondělí ráno však 57 procent z více než 13 milionů lidí hlasovalo pro to, aby Musk ze svého postu odstoupil. Účet známého podnikatele přitom na Twitteru sleduje asi 122 milionů uživatelů. Miliardář pak od odkoupení společnosti čelí ze strany fanoušků Twitteru, médií i politiků silné kritice.
Should I step down as head of Twitter? I will abide by the results of this poll.
— Elon Musk (@elonmusk) December 18, 2022
Analytik firmy Wedbush Secuirities Dan Ives proto podle novinářů serveru BBC uvedl, že „v následujících 24 hodinách Musk nejspíše jmenuje nového trvalého ředitele Twitteru“. Krátce po zveřejnění ankety přitom podnikatel sdílel další příspěvek. „Jak říká známé rčení, dávejte si pozor na to, co si přejete, nebo se vám to taky může splnit,“ napsal v něm. Později také doplnil, že „ti, kteří chtějí moc, jsou zároveň ti, kteří si ji nejméně zaslouží“.
Kontroverzní kroky Elona Muska stojí sociální síť Twitter zisky z reklam
Kritice čelil Musk především kvůli svým rozhodnutím ohledně řízení firmy. Vyhodil totiž například více než půlku zaměstnanců společnosti. Rozvolnil také opatření regulující šíření nenávistných komentářů na sociální síti. Některé občanské a lidskoprávní organizace však poukazují na rizika takových kroků. Z toho důvodu se rovněž velké množství inzerentů rozhodlo ze známé platformy prozatím stáhnout. Značky totiž nechtějí být s kontroverzním vedením Muska spojované.
Až donedávna ovšem 90 procent příjmů Twitteru tvořily právě zisky z reklam. Společnost se proto v současnosti nachází v rychle se zhoršující finanční situaci. Kromě jiných kritizovaných kroků Musk také oznámil, že uživatelé nesmí nadále na Twitteru sdílet své účty na jiných platformách, jako je Facebook, Instagram, Mastodon nebo Truth Social. Profily promující tyto sociální sítě pak podnikatel plánuje zcela odstranit. Nechce totiž dle svých slov „nadále povolovat bezplatnou propagaci konkurenčním platformám“.