Zakladatel Facebooku a šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg začal šlapat na paty trojici nejbohatších lidí na světě. Informuje o tom CNN, Business Insider a další servery.
Nejnovější údaje z Bloomberg Billionaire Index ukazují, že Zuckerberg zvýšil svůj osobní majetek o neuvěřitelných 73,4 miliardy dolarů (1,6 bilionu korun) a v roce 2024 dosáhl hodnoty 201 miliard dolarů (4,5 bilionu korun). Generální ředitel společnosti Meta je čtvrtým nejbohatším člověkem na světě a připojil se k exkluzivnímu klubu miliardářů se jměním nad 200 miliard.
Meta CEO, Mark Zuckerberg, is the fourth richest person in the world, joining an elusive $200 billion club that only counts three other members. https://t.co/zwjpz3DNGL
— WSVN 7 News (@wsvn) September 29, 2024
A ten, jak píše CNN, doposud čítal jen tři členy. Před Zuckerbergem jsou pouze Elon Musk (272 miliard dolarů, 6 bilionů korun), generální ředitel společností Tesla a X, Bezos (211 miliard dolarů, necelých 5 bilionů Kč), zakladatel Amazonu, a Bernard Arnault (207 miliard dolarů, 4,6 bilionů), generální ředitel luxusní značky LVMH.
Čtyřicetiletý Zuckerberg, který v roce 2004 založil Facebook, má velkou část svého majetku spojenou s akciemi Meta Platforms. Akcie společnosti Meta (META) vzrostly v roce 2024 o téměř 64 procent. Ve středu si akcie společnosti Meta připsaly 0,9 % a uzavřely se na rekordní hodnotě 568,31 dolarů. V pátek se akcie společnosti Meta propadly na 567,36 dolarů (12 765 korun).
Společnost Meta provozuje populární sociální sítě Facebook, Instagram a Threads a také aplikaci pro okamžité zasílání zpráv WhatsApp.
Rostou i další giganti
Ve středečním projevu na akci Meta Connect 2024 Zuckerberg uvedl, že umělá inteligence Meta je na nejlepší cestě stát se nejpoužívanějším asistentem na světě. „Jsme téměř na 500 milionech aktivních uživatelů měsíčně. A to jsme ještě ani nezačali působit v některých větších zemích,“ řekl Zuckerberg s odkazem na země Evropské unie.
Zuckerberg není jediným technologickým magnátem, který letos zaznamenal velký skok ve svém jmění. Jensen Huang, generální ředitel společnosti Nvidia, a Larry Ellison, spoluzakladatel společnosti Oracle, zaznamenali v roce 2024 nárůst svého jmění o 62,2 miliardy, respektive 58,6 miliardy dolarů.
Je pravda, že Meta, Tesla a Amazon se obchodují podobně, píše Business Insider. Všechny tři jsou technologické akcie s megakapacitou. A to znamená, že jmění Zuckerberga, Muska a Bezose má tendenci růst a klesat společně. Ale špatná zpráva o výsledcích, bombastický soudní proces, antimonopolní vyšetřování nebo jakákoli katastrofa by mohly Muska a Bezose srazit pod Zuckerberga.
Zuckerberg by se také mohl vyšplhat na vrchol, pokud Musk a Bezos poskytnou nějaké velké filantropické dary. Koneckonců jediným důvodem, proč Warren Buffett není nejbohatším člověkem planety s majetkem přesahujícím 300 miliard dolarů, je to, že daroval více než polovinu svých akcií společnosti Berkshire Hathaway.
Šéf společnosti Meta letos v hromadění majetku předstihl Muska a Bezose, čímž je na nejlepší cestě je předstihnout. Jeho přírůstek 72 miliard dolarů od ledna výrazně převyšuje jejich přírůstky ve výši zhruba 36 a 39 miliard dolarů.
Čtyřicetiletý Zuckerberg má pravděpodobně více času než třiapadesátiletý Musk a šedesátiletý Bezos, aby svůj již tak obrovský majetek ještě zvětšil. Buffett nashromáždil více než 99 % svého jmění po dosažení 65 let, poznamenává autor Morgan Housel v knize „Psychologie peněz“. To ukazuje, jak silný je dlouhý časový horizont při hromadění bohatství.