Na Slovensku pokračují masové protivládní demonstrace, které od loňského prosince organizují tři opoziční strany. Důvodem je návrh kabinetu premiéra Roberta Fica zrušit elitní útvar prokuratury a snížit tresty za korupci a ekonomickou kriminalitu. Protesty se tentokrát konaly ve více než desítky měst po celé zemi, včetně Bratislavy, kde byla demonstrace patrně největší od začátku nynější vlny protestů. Shromáždění bylo také v Praze.
Ve slovenské metropoli dav lidí křičel například „Dost bylo Fica“ a „Fico do basy“. Opoziční politici z pódia například tvrdili, že Fico je hrobařem demokracie na Slovensku a že ze země dělá mafiánský stát či chce zajistit beztrestnost řadě stíhaných lidí. „Nenecháme si Slovensko ukrást, nenecháme si Slovensko unést z Evropy někam za Ural,“ řekl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.
Ve slovenské metropoli dav lidí křičel například „Dost bylo Fica“ a „Fico do basy“. Opoziční politici z pódia například tvrdili, že Fico je hrobařem demokracie na Slovensku. https://t.co/2NqYB3Ejkl ⤵️
— iROZHLAS.cz (@iROZHLAScz) January 11, 2024
Účast na čtvrteční demonstraci v Bratislavě Šimečka odhadl na více než 20 000 lidí, i list Denník N s odvoláním na policii psal o 20 000 účastnících. To by znamenalo, že šlo o největší ze všech dosavadních protestů proti změnám v trestním právu. Z informací slovenských médií vyplývá, že v ostatních městech byla účast výrazněji nižší než v Bratislavě.
Na shromáždění do centra Bratislavy přišel také bývalý šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok, který by měl být hlavním soupeřem nynějšího šéfa parlamentu Petera Pellegriniho v březnové přímé volbě hlavy státu. Pellegrini, kterého sondáže favorizují, kandidaturu zatím oficiálně neoznámil. Očekává se, že tak učiní příští týden.
V Praze se ve stejný čas sešly desítky lidí před slovenskou ambasádou v Dejvicích. Na akci, kterou organizoval spolek Pražská kaviareň, vyzvali lidé slovenskou vládu a parlament, aby neomezovaly nezávislé státní instituce nebo přistupovaly stejně ke všem seriózním zpravodajským médiím.
Vládě nevyšla snaha zrušit ÚSP již k polovině ledna. Poslanci opozičních stran totiž svými dlouhými vystoupeními a reakcemi prodlužují jednání sněmovny, která zatím nerozhodla ani o žádosti vlády projednat balík zákonů ohledně změn v trestním právu ve zrychleném režimu. Kabinet předlohu schválil loni v prosinci bez širší odborné diskuse. Materiál kritizoval například úřad evropského veřejného žalobce. Evropská komise i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se zase postavily proti projednání návrhu ve zrychleném režimu. Čaputová oznámila, že v této záležitosti požádá o možnost vystoupit s projevem před poslanci sněmovny.