Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo varování v reakci na nedávné zprávy o smrtelné bakteriální infekci, které se daří v teplých pobřežních vodách. V USA na ni zemřelo letos už minimálně 12 lidí, píše Yahoo News, Forbes a další servery.
Bakterie Vibrio vulnificus se může vyskytovat v syrových nebo nedostatečně tepelně upravených mořských plodech, slané a brakické vodě. Nejčastějším způsobem nákazy je však kontakt otevřené rány s bakterií ve vodě. Přezdívá se jí „masožravá bakterie“.
The CDC has issued a national health alert to warn clinicians to be on the lookout for infections with the flesh-eating bacteria Vibrio vulnificus https://t.co/s7T70P9Rp3
— CNN (@CNN) September 4, 2023
V letošním roce zemřelo na tuto infekci v celé zemi nejméně dvanáct lidí. Každoročně se vibrio infekcí nakazí asi 80 000 lidí. Z těchto nakažených podle CDC zemře v USA na infekci ročně asi 100 lidí.
Jak informuje Forbes, tři smrtelné případy se například objevily v Severní Karolíně, vždy šlo o lidi, kteří plavali v jezeru či rybníce.
Studie zjistily, že s tím, jak se vody oceánů v důsledku klimatických změn stále oteplují, se Vibrio vulnificus stěhuje na sever.
„Čím teplejší je voda, tím rychleji se bakterie mohou množit,“ cituje Yahoo News výzkumnici Gabby Barbarite z Harbor Branch Oceanographic Institute při Florida Atlantic University ve Fort Pierce na Floridě.
Podle výzkumu zveřejněného v březnu v časopise Nature se počet infekcí v letech 1988 až 2018 v jeho okolí zvýšil osmkrát. Bakterie a infekce se šíří na sever po východním pobřeží rychlostí asi 30 mil ročně, podělili se o své poznatky vědci.
„Dříve se případy soustřeďovaly téměř výhradně v Mexickém zálivu na jihu Spojených států,“ řekl William Schaffner, odborník na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity.
Zemře každý pátý nakažený
„Tato bakterie žije ve vodě. V létě se stává, že se takové bakterie mají tendenci přemnožit. Pokud máte otevřenou ránu, nikdy byste neměli vlézt do vody,“ varovala Manisha Juthani z connecticutského ministerstva zdravotnictví.
Vibrio vulnificus neboli vibrióza je bakteriální infekce, která způsobuje závažné onemocnění, uvádí CDC. Sice se jí podle úřadů přezdívá „masožravá bakterie“, ale CDC upozorňuje, že je to nepřesné označení. Bakterie ve skutečnosti neumí požírat tkáň. Neporušenou kůží proniknout nedokáže, musí se dostat do masa otevřenou ranou.
Pokud se bakterie dostane do těla řeznou ránou nebo poraněním, může způsobit nekrotizující fasciitidu. A to je stav, při kterém maso v okolí místa infekce odumírá. Mnoho nakažených může potřebovat intenzivní péči nebo amputaci končetin; přibližně jeden z pěti nakažených umírá, někdy do jednoho nebo dvou dnů od onemocnění, uvádí CDC.
Bakterie Vibrio přirozeně žije v některých pobřežních vodách po celý rok. Ve větší koncentraci se objevuje mezi květnem a říjnem. V tomto období se objevuje přibližně 80 procent infekcí, protože vody jsou teplejší.
K většině případů Vibrio vulnificus dochází při kontaktu otevřené rány se slanou nebo brakickou vodou. Bakterie může člověka nakazit také při konzumaci syrových nebo nedostatečně tepelně upravených měkkýšů, což představuje asi deset procent případů hlášených CDC.
Lidé s dalším onemocněním, jako je rakovina, onemocnění jater, cukrovka, nebo ti, kteří mají oslabenou imunitu, mají vyšší riziko výskytu infekce v ráně.
Bakterie se většinou ohlásí příznaky jako je vodnatý průjem se žaludečními křečemi, nevolností, zvracením a horečkou. Při infekci krevního řečiště se může objevit horečka, zimnice, nebezpečně nízký krevní tlak a puchýřovité kožní léze.