Globální platební gigant Mastercard vytváří program digitální měny pro centrální banky s prvními partnery. Mezi ty patří firma Ripple, stojící za tokenem XRP, a blockchainová společnost Consensys. Informovaly o tom servery The Block a BeInCrypto.
Mastercard ve čtvrtek oznámil, že svolává skupinu poskytovatelů blockchainových a platebních služeb, kteří se na programu budou podílet. Nový program CBDC má „podpořit spolupráci s klíčovými hráči v této oblasti„, uvedl v prohlášení Raj Dhamodharan, vedoucí oddělení digitálních aktiv a blockchainů společnosti Mastercard.
„Věříme v možnost volby plateb a v to, že interoperabilita různých způsobů provádění plateb je nezbytnou součástí prosperující ekonomiky,“ dodal Dhamodharan.
Mezi počáteční partnery programu patří společnosti Ripple, Consensys, Fireblocks a Fluency, poskytovatel služeb tokenizovaných aktiv.
#Mastercard has formed a CBDC partner program with Ripple, Consensys, & others. $XRP $ETH pic.twitter.com/yIxowa7mN8
— Altcoin Daily (@AltcoinDailyio) August 18, 2023
CBDC společnosti Mastercard je zatím v počáteční fázi.
Dhamodharan pro The Block uvedl, že pokud chce vláda vytvořit CBDC a chce, aby byl k dispozici podnikům a spotřebitelům k použití, „musíte mít v něm zabudovanou flexibilitu od prvního dne, pokud jde o produkci, ochranu spotřebitele a soukromí“.
Ačkoli společnost Mastercard neuvedla podrobnosti o svém plánu pro nový program, platební gigant poznamenal, že CBDC by neměly být přijímány ve vakuu a práce v rámci jejího partnerského programu CBDC „pomůže centrálním bankám pochopit, jak vyvinout CBDC, který přidá ekonomice něco nového a cenného“.
Již v září 2020 společnost Mastercard spustila testovací platformu pro centrální banky, která umožňuje vyhodnocovat systémy CBDC. V únoru 2021 začala společnost vydávat předplacené karty na Bahamách, které uživatelům umožňují převádět písečný dolar, CBDC této země.
Budoucnost CBDC
Jak uvádí BeInCrypto, podle údajů Atlantic Council’s CBDC tracker zkoumá možnost CBDC 130 zemí, což představuje 98 procent světového HDP.
Kromě toho CBDC zavedlo jedenáct zemí, přičemž kromě Nigérie se všechny nacházejí v Karibiku. Kromě toho v současné době pilotně zavádí CBDC 21 zemí. Většina z nich se nachází na Blízkém východě a v Asii.
Vzhledem k rostoucím obavám o soukromí a státní kontrolu nad finanční svobodou však nejsou všichni přesvědčeni, že CBDC jsou vhodným řešením.
Začátkem letošního roku představil americký kongresman Tom Emmer zákon proti dohledu CBDC. Cílem návrhu zákona je navíc „zastavit snahy nevolených byrokratů ve Washingtonu zbavit Američany práva na finanční soukromí“.