Neandrtálci byli gurmáni s láskou k mořským plodům. Další studie tímto zjištěním rozbíjí představy, že se předchůdci moderního člověka vyznačovali primitivismem a nízkou inteligencí. Vědci upozorňují, že mohli být stejně inteligentní jako moderní lidé. Informovala o tom americká televize CNN.
Archeologové kopali v lokalitě Gruta da Figueira Brava u Lisabonu a našli řadu neandrtálských kamenných nástrojů s dřevěným uhlí. Co je ovšem podle CNN překvapilo, byly mušle, škeble a značné množství zbytků kraba německého.
Krab německý (Cancer pagurus) žije v Severním moři, severním Atlantiku a Středozemním moři. Dnes platí za oblíbenou pochoutku v Portugalsku, Itálii, Španělsku a ve Francii. A pochutnávali si na něm i neandrtálci.
Neanderthals living 90,000 years ago in a seafront cave, in what’s now Portugal, regularly caught crabs, roasted them on coals and ate the cooked fleshhttps://t.co/z2hICLhOw3
— CNN International (@cnni) February 7, 2023
Vědci ve studii publikované v časopisu Frontiers in Environmental Archaeology napsali, že neandrtálci lovili hlavně velké dospělé jedince. Z každého na ně připadlo 200 gramů masa.
Stopy na krunýřích prozradily, že je konzumovali obdobně jako lidé v dnešní době. Krunýře však rozbíjeli kamennými nástroji, dnes milovníci mořských plodů používají kovová kladiva a příbory.
Černé stopy na krunýřích dokazují, že neandrtálci kraby opékali na žhavých uhlících při teplotě 500 stupňů Celsia. Následně je rozlomili a dostali se k lahodnému opečenému masu.
Poddruh moderního člověka
Vědci netuší, proč neandrtálci kraby konzumovali. Možná jim jenom připadali chutní, ale rovněž mohli mít nějaký slavnostní význam. Pro toho, kdo je sklízel, také mohli představovat sociální prestiž.
Neandrtálci nejspíše kraby lovili jako domorodé komunity v Severní Americe. Ty je chytaly oštěpy během odlivu v mělkých skalních jezírkách poblíž jeskyní. Archeologové tvrdí, že jejich objev dokazuje mnohem vyšší inteligenci neandrtálců.
Mořské plody obsahují omega-3 mastné kyseliny důležité pro růst mozku. Vědci si dosud mysleli, že je jedli výhradně Homo sapiens, kteří díky tomu byli chytřejší, neandrtálci ovšem opět překvapili.
„Naše výsledky jsou dalším hřebíčkem do rakve zastaralé představy neandrtálců jako primitivních obyvatel jeskyní, kteří se sotva dokázali uživit těly ulovených velkých zvířat,“ řekla autorka studie Tarragona Mariana Nabais.
Vědci označují představu primitivního neandrtálce jako moderní stereotyp. Už dřívější studie zjistily, že dokázali lovit a zpracovávat obrovské slony nebo vařit pokrmy, v nichž kombinovali luštěniny a rostliny.
Neandrtálci nejspíše byli inteligentní, kreativní a emocionálně citliví jako my. Dokázali ulovit širokou škálu zvířat a přizpůsobit se různým prostředím. Odborníci tvrdí, že věda by je měla považovat za poddruh moderního člověka.