Německá kancléřka Angela Merkel připustila, že snahy země o snižování emisí uhlíku nestačily ke splnění cílů, které stanovila Pařížská dohoda o klimatu. Uvedla to při zhodnocení svých úspěchů i nezdarů během 16letého vedení. Informuje o tom The Guardian.
Německo, obzvláště spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní Vestfálsko, v minulém týdnu zasáhly katastrofické povodně, které stály život desítky lidí. Nejen dle evropských lídrů je na vině globální oteplování.
Od začátku průmyslové éry došlo k oteplení světa asi o 1,2° C, píše BBC. Dle odborníků oteplování zvyšuje pravděpodobnost přívalových srážek. Německá kancléřka Angela Merkel uvedla, že svět musí „být v boji proti změně klimatu rychlejší“.
V rámci své poslední výroční letní tiskové konference ve čtvrtek uvedla Merkel, že Německo „udělalo hodně“ pro rekalibraci své ekonomiky vzhledem ke klimatické krizi.
Země zvýšila podíl obnovitelných zdrojů energie z 10 % na 40 % a v období mezi lety 1990–2010 snížila emise uhlíku o 20 %. V dalších deseti letech pak o dalších 20 %. I přes tyto pokroky to ale dle ní není dostačující.
Uvedla však, že „způsob, jakým to Německo dělá, může být příkladem, který ostatní následují“. Své cíle totiž dle ní nesplnil celý svět a samotné Německo nemůže změnit světové klima.
Přestože kritici tvrdili, že postupné ukončení využívání jaderné energie do roku 2022 učinilo zemi více závislou na uhlí, kancléřka toto rozhodnutí z roku 2011 obhájila.
Merkel odstoupí z pozice vůdce největší evropské ekonomiky po federálních volbách 26. září.
Do konce svého mandátu chce usilovat o řešení následků povodní – přestavbu domů i infrastruktury v zaplavených oblastech. Ve středu její kabinet schválil nouzovou finanční pomoc v hodnotě 200 mil. eur pro lidi postižené povodněmi.