Přísný pětidenní lockdown o velikonočních svátcích Německo zřejmě nečeká. Kancléřka Angela Merkelová po kritice prohlásila jeho vyhlášení za chybu a omluvila se. Informuje o tom CNN a další servery.
Merkelová z pětidenního lockdownu vycouvala jen den poté, co jej oznámila. Původně chtěla vyhlásit čtvrtek a sobotu jako „dny odpočinku“, kde by obchody a služby byly v celé zemi zavřené. V pátek, neděli a pondělí se tak bude dít kvůli velikonočním svátkům. Restrikce ale kritizovali premiéři spolkových zemí.
„Návrh velikonočního lockdownu byl zamýšlen s nejlepšími záměry, protože opravdu musíme zastavit pandemii a zabránit její další vlně,“ řekla kancléřka na středeční tiskové konferenci. „Nicméně se ukázalo, že v tak krátké době jej není možné uvést do praxe,“ dodala. „Je to jen a jen moje chyba. Žádám občany, aby mi odpustili,“ sypala si kancléřka popel na hlavu. Řekla, že velmi lituje, že způsobila další nejistotu v této době, kdy se Německo zmítá ve třetí vlně pandemie způsobené zřejmě nakažlivějšími mutacemi viru.
Bohoslužby budou, oddechli si biskupové
Její rozhodnutí tak znamená, že ve čtvrtek a v sobotu nebudou muset obchody a služby zavírat, dodržování vzdálenosti a omezení kontaktů bude ale platit i nadále. Tento částečný lockdown v Německu platí nejméně do 18. února. Otočku kancléřky přivítala německá Biskupská konference, podle níž budou například velikonoční bohoslužby probíhat podle plánu, s omezením osob a streamováním přes internet pro lidi, kteří se nebudou chtít osobně zúčastnit. Původní návrh lockdownu totiž se zrušením bohoslužeb počítal. Radují se i obchodníci. „S dnešním rozhodnutím se do koronavirové politiky pomalu navrací rozum,“ uvedla asociace prodejců HDE.
Nové případy pozitivně testovaných jsou v Německu na vzestupu, za uplynulý den země zaznamenala 15 813 nových případů, o 2378 více než v uplynulém týdnu. Počet obětí koronaviru už překročil 75 tisíc.
Merkelová uvedla, že regiony mají nástroje k tomu, aby epidemii brzdily i bez vyhlášení celostátního tvrdého lockdownu. Mohou využít stav nebezpečí, nařídit omezení kontaktů a také zrychlit testování a očkování.