Společnost Meta se chystá na další masivní propouštění, které zasáhne 3 600 zaměstnanců po celém světě. Podle interních informací začne firma rozdávat výpovědi už v pondělí v 5 hodin ráno místního času. Tentokrát se ale nejedná o náhodné škrty – Meta se rozhodla zaměřit na zaměstnance s nejnižším pracovním hodnocením, které vyhodnotila jako nejslabší články svého týmu.
Společnost se tímto krokem snaží ušetřit a zároveň přesměrovat své investice do umělé inteligence a strojového učení. „Meta se zaměřuje na nejméně výkonné zaměstnance,“ uvádí interní dokument. „Namísto rušení celých týmů se tentokrát propouštění týká jednotlivců s nízkým pracovním hodnocením.“
Zároveň Meta intenzivně hledá nové talenty v oblasti AI. „Zrychlené náborové řízení poběží od 11. února do 13. března,“ informoval Reuters. To znamená, že zatímco tisíce lidí dostanou výpověď, jiní naopak získají nové pracovní příležitosti v klíčových technologických odvětvích.
Meta to chop 5% of workforce as Zuckerberg decides to ‘raise the bar’ on performance https://t.co/pQzWkHFCAg pic.twitter.com/DURbV1MnYb
— New York Post (@nypost) February 7, 2025
Ne všichni se musí bát
Propouštění se nejvíce dotkne zaměstnanců v USA, Asii a Africe. Naopak pracovníci v Německu, Francii, Itálii a Nizozemsku jsou podle Reuters v bezpečí díky přísnějším pracovním zákonům. Ostatní evropské země by mohly být zasaženy mezi 11. a 18. únorem.
Meta tentokrát nezavře své kanceláře, jako tomu bylo při předchozích kolektivních výpovědích. Janelle Gale, šéfka HR, uvedla, že zaměstnanci budou o svém osudu informováni individuálně. Uvnitř firmy ale podle Reuters roste napětí a nejistota.
Propouštění jako nový trend v Silicon Valley?
Meta není jediná technologická firma, která masivně propouští. Microsoft nedávno oznámil škrty zaměřené na nejslabší zaměstnance a společnost Infosys se zbavila 300 pracovníků, kteří neuspěli v interním hodnocení.
Situace na trhu práce v USA se navíc zpomaluje. Jak upozorňuje Business Insider, počet volných pracovních míst klesl v prosinci na tříměsíční minimum – z 8,16 milionu na 7,6 milionu. To ukazuje, že zaměstnavatelé jsou při nabírání nových pracovníků opatrnější.
Co čeká Metu dál?
Navzdory propouštění Meta intenzivně investuje do AI a hledá nové specialisty v této oblasti. Firma tvrdí, že jde o dlouhodobou strategii pro rok 2025. Otázkou ale zůstává, zda nejde jen o začátek další vlny hromadného propouštění, které se v Silicon Valley mohou stát běžnou realitou.