V severomexickém pohraničním městě Tijuana byla zabita novinářka Lourdes Maldonado López. Jedná se o třetí násilnou smrt novináře v zemi během dvou týdnů. Informuje o tom CNN.
Podle nedělního prohlášení generální prokuratury státu Baja California novinářku zastřelili v autě v tijuanské čtvrti Santa Fe.
Místní orgány činné v trestním řízení obdržely první hlášení v neděli v 19:00 místního času a po příjezdu na místo našly López mrtvou, uvádí se v prohlášení. Vyšetřování nyní probíhá.
Podle organizace na ochranu lidských práv Article 19, jejíž byla López členkou, se novinářka zabývala politikou a korupcí. Kvůli její práci na ni v minulosti zaútočili už několikrát.
V březnu 2019 řekla López mexickému prezidentovi Andrési Manuelu Lópezovi Obradorovi na jeho každodenním tiskovém brífinku, že se obává o svůj život. Požádala ho o „podporu, pomoc a pracovní spravedlnost“.
Zemřela kvůli pracovnímu sporu?
López hovořila o pracovním sporu, který měla s Jaimem Bonillou, majitelem vydavatelství PSN, kde Lópezová dříve pracovala. Lópezová společnost zažalovala za nespravedlivé propuštění. Bonilla složil přísahu jako guvernér provincie Baja California v listopadu 2019 poté, co vedl úspěšnou kampaň jako kandidát vládnoucí strany Morena. Jen několik dní před svou smrtí vyhrála s touto společností soudní spor.
V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Formula, který Bonilla v pondělí zveřejnil na svém twitterovém účtu, uvedl, že ačkoli se s López mnoho let neviděl, měl s ní vždy dobrý vztah.
Bonilla uvedl, že neví, proč López požádala prezidenta o ochranu, a řekl, že „nikdy nedošlo k žádnému vyhrožování“. Dokonce se s ní podle svých slov ani nikdy nehádal. „Pokaždé, když se něco stane novinářům, bolí to,“ řekl Bonilla a vyjádřil také soustrast její rodině.
Výbor na ochranu novinářů ve svém tweetu uvedl, že je „šokován“ zabitím López, a vyzval úřady, aby útok „důkladně a transparentně vyšetřily“.
Spirála násilí a beztrestnosti
Vraždě López předcházely dva smrtící útoky na jiné žurnalisty. 10. ledna došlo ve Veracruzu k vraždě Josého Luise Gamboy, novináře, který založil a redigoval zpravodajský web Inforegio a spoluzaložil a redigoval zpravodajský web La Noticia. Jen o týden později byl v Tijuaně zavražděn nezávislý fotoreportér Alfonso Margarito Martínez Esquivel (49). Ten byl zastřelen do hlavy před svým domem. Zabýval se především odhalováním organizovaného zločinu. Komise pro lidská práva státu Baja California vyzvala úřady, aby vyšetřily okolnosti jeho smrti.
Miguel Mora, zástupce komise, uvedl, že „je nezbytně nutné tento případ urychleně vyšetřit, protože každý útok na novináře představuje útok na svobodu projevu a právo společnosti na informace“. Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) je Mexiko nadále jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě pro novináře.
„Navzdory určitému omezenému pokroku v poslední době se Mexiko propadá stále hlouběji do spirály násilí a beztrestnosti,“ uvádí RSF.
„Spolčení mezi úředníky a organizovaným zločinem představuje vážnou hrozbu pro bezpečnost novinářů a ochromuje soudní systém na všech úrovních. Novináři, kteří se věnují citlivým politickým tématům nebo kriminalitě, zejména na místní úrovni, jsou varováni, je jim vyhrožováno a poté jsou často chladnokrevně zastřeleni. Jiní jsou uneseni a nikdo je už nespatří. Někteří prchají do zahraničí, což je jediná možnost, jak si zajistit přežití,“ uvedla RSF.