Chcete přidat do svého jídelníčku něco nového, netradičního a opravdu zdravého? Vyzkoušejte „microgreens“ neboli mikrozeleninu. Na celém světě ji používají kuchaři v pokrmech pro její chuť i vizuální přitažlivost. Co jsou to „microgreens“ a jak prospívají vašemu zdraví?
Jedná se o zeleninu nebo byliny, které se sklízejí těsně poté, co vyklíčily a vyprodukovaly první sadu pravých listů. Microgreens mají řadu výhod v závislosti na tom, jaký typ jíte. Včetně několika smělých tvrzení, jako je snížení rizika rakoviny či snížení cholesterolu.
Co jsou microgreens?
Microgreens jsou jako dětské rostliny. Sklidíte je jen jeden až dva týdny poté, co vyklíčily (začaly růst ze semen). Většina rostlinek má v době sklizně výšku 2,5 až 7,5 cm. Jsou sice malé, ale zato nabité vysokou koncentrací živin. Mají mnohem jemnější strukturu a některé odrůdy se mohou pochlubit velmi intenzivní chutí.
Microgreens vs. klíčky
Nezaměňujte microgreens s klíčky. Klíčky jsou semena, která byla namočena ve vodě jen dostatečně dlouho na to, aby vyklíčila. Klíčky sníte, než vytvoří první sadu listů. Celé, včetně kořene. Microgreens se obvykle pěstují v půdě a odřezávají se v úrovni stonku. Díky tomu je zde menší riziko přenosu vodních bakterií, a navíc mají větší výživovou hodnotu než klíčky.
Je to snadné!
Pokud vás láká pěstovat si vlastní jídlo, je mikrozelenina skvělým začátkem. Lze ji pěstovat po celý rok s nízkými náklady. A trvá jen pár týdnů, než ji budete moci sníst. I když žijete v bytě, na slunný parapet se vám vejde několik tácků s touto zdravou dobrotou. Hodí se jako přísada do polévek, sendvičů, salátů či smoothies.
Jaké druhy byste měli jíst?
To záleží na osobním vkusu. Je lepší jíst takovou zeleninu, na které si opravdu pochutnáte. Můžete zkusit cokoliv. I semena exotické zeleniny se dají koupit online. Pokud máte rádi jemnější chuť, dejte šanci brokolici, špenátu, mangoldu, zelí nebo mrkvi. Silněji aromatizované jsou například ředkvičky, pažitka, hořčice nebo máta.
Nutriční a zdravotní výhody
1. Microgreens obsahují polyfenoly
Polyfenoly jsou sloučeniny, které mají antioxidační vlastnosti. Mohou zastavit hromadění volných radikálů ve vašem těle (ty způsobují chronická onemocnění). Snižují riziko Alzheimerovy choroby, rakoviny a srdečních chorob.
2. Mají vysoký obsah živin
Je to jako byste všechny živiny, které má plně vzrostlý salát, zabalili do menšího balení. Většina zeleniny obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů. Například vitamín A, C, K, mangan a kyselinu listovou. Ve svých zelených mikroverzích obsahují stejné druhy živin, jen koncentrovanější.
3. Pěstování je snadné
Nepotřebujete žádné zkušenosti se zahradničením. Dají se pěstovat i v bytě a počáteční investice je malá – potřebujete jen semena, půdu a nějaké nádoby. Ke konzumaci dorostou za jeden až dva týdny a dají se pěstovat po celý rok. Žádné starosti s hmyzem ani škůdci nehrozí.
4. Prospívají srdci
Dostatek zeleniny na jídelníčku je spojován se sníženým rizikem srdečních onemocnění a infarktu. Microgreens nejsou výjimkou. Nejlepší mikrozelenina pro zdraví srdce je červené zelí. Samozřejmě je důležité nakombinovat stravu se zdravým životním stylem a pravidelnou fyzickou aktivitou.
5. Snižují riziko chronických onemocnění
6. Můžete jíst duhu
Konzumujte mikrozeleninu všech barev. Různé barvy ovoce a zeleniny představují různé zdravé sloučeniny a další živiny:
- Červená zelenina obsahuje lykopen, který je silným antioxidantem.
- Oranžová a žlutá zelenina obsahuje karotenoidy, jako je beta karoten a lutein, které tělo přeměňuje na vitamin A.
- Modrá a fialová zelenina obsahuje antokyan, který pomáhá chránit buňky před poškozením.
- Zelená zelenina obsahuje širokou škálu různých fytochemikálií včetně saponinů, indolů a karotenoidů.
- Hnědá a bílá zelenina, jako je česnek, obsahuje alicin, který má antibakteriální vlastnosti.