menu

0.6 C
Czech
Středa 5. února 2025

Místo Eurovize budou mít v Rusku hudební soutěž jako za Brežněva

Ruský prezident Vladimir Putin svým dekretem přikázal ruské vládě obnovit hudební soutěž Intervize, která se konala v časech sovětského vládce Leonida Brežněva. Hudební soutěž by se měla konat ještě letos v Moskvě, aby tak nahradila mezi Rusy nesmírně populární hudební soutěž Eurovize, ze které bylo Rusko vyloučeno kvůli invazi na Ukrajinu, uvedl server The Moscow Times.

Bitcoin spadl na třítýdenní minimum, trhy vyděsila Trumpova cla

Kryptoměnový trh postihl výrazný propad poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení nových cel na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Bitcoin v pondělí klesl na své třítýdenní minimum pod 91 500 dolarů. Část ztrát už nejpopulárnější kryptoměna světa smazala, přičemž momentálně se obchoduje za cenu kolem 95 000 dolarů.

MiG-29: Legenda, která přišla pozdě

Životopis sovětského stíhacího letounu MiG-29 má mnoho specifických momentů. Jedním z nich je i příběh Rumunska, které letouny vyřadilo ze služby v samém předvečeru vstupu do NATO, aby pak dlouhou dobu používalo jen obstarožní MiGy-21, do kterých dokonce mohutně investovalo díky izraelské modernizaci.

MiG-29

O pořízení bojových letounů 4. generace rumunská vláda rozhodla v roce 1988. Protože vývoj letounu této kategorie byl zcela nad síly domácího průmyslu, volba nakonec padla na sovětský MiG-29. Tehdejší plány přitom počítaly s nákupem 48 strojů. V letech 1989 až 1990 obdrželo Rumunsko od Sovětského svazu celkem 21 letounů MiG-29, z toho čtyři ve dvoumístné verzi UB. První lety rumunských MiG-29 začaly již v roce 1990. Čtyři letouny byly ztraceny při různých nehodách, jedna stíhačka byla zakoupena v Moldavsku jako náhrada za ztráty. V době vyřazení z provozu v roce 2023 tak rumunské letectvo disponovalo osmnácti letouny MiG-29.

Po rozpadu Varšavské smlouvy se vojenské a politické vedení Rumunska rozhodlo soustředit se především na zachování bojeschopnosti MiGu-21. Ten byl nejmasovějším letounem v národním letectvu. Jinak si totiž nelze vysvětlit skutečnost, že země zahájila společný program s izraelskou společností Elbit Systems na modernizaci MiGu-21 na standard LanceR již v roce 1992, ale program modernizace svých MiGů-29 na standard Sniper zahájila až v roce 1995. Je zajímavé, že třetím partnerem pro práce na rumunských MiG-29 se stal německý koncern Daimler Chrysler Aerospace. Do tohoto příběhu přitom Němci nezapojili své tehdejší ruské partnery z koncernu RSK MiG.

Reklama

Modernizaci rumunských MiGů-29 přitom dostal na starost domácí podnik Aerostar z Bacau. Nikoli náhodou, měl již totiž zkušenosti s modernizací letounů řady MiG-21 ze stavu Rumunských vzdušných sil. Cílem zmíněného modernizačního programu, který dal za vznik modelu MiG-29 Sniper, se stalo zajištění kompatibility se systémy NATO. Dále rozšíření bojových možností, rozšíření škály podvěsné výzbroje, zlepšení provozních charakteristik a v neposlední řadě též prodloužení meziopravního resursu.

Sniper

Toho přitom mělo být docíleno zejména zástavbou nového avionického vybavení. Z důvodu úspor a zjednodušení logistického zabezpečení stíhacích letek Rumunských vzdušných sil většinu nových systémů pro modernizovaný MiG-29 Sniper převzali od MiGu-21 LanceR. Šlo o výsledek modernizačního programu rumunských letounů typu MiG-21M/MF a -21UM. Dodavatelem avioniky pro tento model se tedy staly izraelské společnosti IAI (Israel Aircraft Indusries) a Elbit. Na programu MiG-29 Sniper se ale podílela též německá společnost DASA.

Ke stvrzení příslušné mezistátní smlouvy o společném postupu při vývoji MiGu-29 Sniper došlo v červnu roku 1999. Demonstrační prototyp tohoto modelu vznikl konverzí řadového MiGu-29 (iz.9.12A) ze stavu vzdušných sil Rumunska. Konkrétně přitom šlo o letoun s rudým trupovým číslem „67“ a výrobním číslem 2960532367. Ještě před zmíněnou konverzí ale tento stroj prošel, v prostorách závodu Aerostar, generální opravou.

Do oblak se demonstrační prototyp Sniperu poprvé vydal dne 5. května 2000 se zkušebním pilotem společnosti DESA za kniplem. Svůj veřejný debut si tento stroj odbyl dne 26. května toho samého roku na berlínské Airshow ILA 2000. Protože měl tehdy za sebou pouhých 15 zkušebních letů, návštěvníci zmíněné airshow jej mohli zhlédnout pouze staticky. Původní plány počítaly s tím, že „upgrade“ do standardu MiG-29 Sniper projde všech 18 MiGů-29. Právě tolik se jich na počátku prvního desetiletí 21. století stále ještě nacházelo ve stavu Rumunských vzdušných sil.

Konečný nezdar modernizace

Plány ovšem překazily nepřekonatelné problémy s integrací některých systémů, které vyplavaly na povrch v průběhu zkoušek jediného prototypu. V březnu roku 2003 proto celá flotila rumunských MiGů-29 zůstala stát na zemi. V dubnu 2004 byly pak tyto stroje uskladněny a nabídnuty k odprodeji. Mezitím se společnosti DASA a Aerostar pokusily s modernizačním programem MiGu-29 Sniper prosadit na mezinárodním trhu. Do nabídky přitom zahrnuly též možnost instalace radaru typu EL/M-2032 izraelské značky Elta. Ten se již předtím stal součástí modernizačního balíčku pro rumunské MiGy-21MF.

Příběh rumunského MiGu-29 se na jaře 2022 opět objevil, a to v poněkud nečekaném úhlu. Nejprve koncem března 2022 ředitel sdružení rumunských obranných podniků PATROMILL Viorel Manole prohlásil, že Rumunsko má 18 letounů MiG-29, které by mohly být převedeny na Ukrajinu. O týden později však tehdejší rumunský ministr obrany Vasile Dincu upřesnil, že země žádné funkční MiG-29, které by mohla předat Ukrajině, nemá. Místo toho existuje několik zájemců o „kanibalizované“ náhradní díly z těchto letounů.

Když přišly problémy s modernizovanými devětadvacítkami, padlo rozhodnutí. Budoucím páteřním strojem rumunského letectva se opět stane MiG-21, na rozdíl například od České republiky ale projde modernizací. Tímto modernizačním programem, který vešel ve známost jako MiG-21-2000, mělo konkrétně projít 100 jednomístných MiGů-21M/MF a deset dvoumístných MiGů-21UM.

Modernizační program MiG-21-2000 stál zejména na instalaci víceúčelového radiolokátoru typu Elta EL/M-2032. Dále tzv. skleněného kokpitu, INS navigačního systému s GPS přijímačem a nového zaobleného jednodílného nevyztuženého průzračného překrytu pilotní kabiny. Součástí zbraňového systému modernizovaného MiGu-21-2000 se navíc měla stát celá škála naváděné munice izraelské provenience. Jde o modernizaci velmi podobnou tomu, co později obdrželo indické letectvo v rámci programu MiG-21 Bison.

Krátký pohled do kokpitu MiG-21 LanceR

LanceR jako dlouhodobé řešení

Z rumunského modernizačního programu nazvaného „LanceR“ přitom vzešly hned tři verze. Dvě jednomístné (LanceR A a LanceR C) a jedna dvoumístná (LanceR B). LanceR A výrobce optimalizoval pro útoky na pozemní cíle, primárním určením LanceRu C se stalo plnění úkolů v rámci PVO. Model LanceR B zase vzešel z modernizačního programu dvoumístných cvičně-bojových MiGů-21UM).

V letech 1996 až 2003 modernizačním programem LanceR prošlo celkem 113 rumunských MiGů-21. To přitom odpovídá přibližně 40 procentům flotily letounů této řady Rumunských vzdušných sil z počátku 90. let. Rumunské letectvo zformovalo první operační letku LanceRů dne 8. května 1997 v Bacau. Do roku 2003, kdy celý modernizační program LanceR skončil, vzdušné síly Rumunska přišly při fatálních nehodách o celkem čtyři letouny této řady. Dva LanceRy A, jeden LancerR B a jeden LancerR C.

Do roku 2013 se nicméně flotila těchto letounů postupně zredukovala na pouhých 36 exemplářů a v posledních letech jejich roli přebraly starší verze letounů F-16, které možná později doplní i typ F-35, o který se Rumunsko jako třetí země bývalé Varšavské smlouvy zajímá.

Příběh modernizovaného MiGu-29 Sniper tak dodnes zůstává pouze mementem na pomníku slavného letounu, který přišel na světovou scénu v nesprávný čas.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Vědci objevili nový způsob, jak předpovídat sluneční erupce

Vědci učinili zásadní objev, který by mohl výrazně zlepšit předpověď slunečních erupcí. Klíčem k lepší předpovědi jsou blikající koronální smyčky, tedy obloukovité struktury v atmosféře Slunce. Tyto smyčky mění svou jasnost několik hodin před erupcí, což umožňuje včasnější varování.

Grónský ledovec se rozpadá rychleji, než se očekávalo

Grónský ledovec se rozpadá stále rychleji. Praskliny se za posledních pět let zvětšily a prohloubily, ukazuje studie Durham University. Důvodem je oteplování oceánů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kreml označil Zelenského vyjádření o ochotě jednat s Putinem za prázdná slova

Kreml dnes označil prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že je připraven na přímá jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, za prázdná slova. Informovala o tom agentura AFP. Ukrajinský prezident v dřívějším rozhovoru uvedl, že by souhlasil s přímými rozhovory s Putinem o ukončení války, kterou před téměř třemi lety rozpoutala Moskva. Na jednání by podle něj měli být i další účastníci.

Ukrajina hlásí úder na ruský ropný podnik, podle gubernátora v něm hořelo

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil požár skladu ropy v ruské Krasnodarské oblasti, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Ukrajinský generální štáb později na facebooku sdělil, že ukrajinské ozbrojené síly zasáhly v noci na dnešek rafinérii Albašněfť v Krasnodarském kraji.

Střelba v Bruselu ochromila hromadnou dopravu, policie pátrá po ozbrojencích

Belgická policie ve středu ráno zahájila rozsáhlou pátrací akci po skupině ozbrojených mužů, kteří zahájili palbu u stanice metra Clémenceau v centru Bruselu. Incident, který v belgické metropoli ochromil dopravu, se obešel bez zranění.

Ovečkin skóroval těsně před sirénou a přiblížil se Gretzkému

Alexandr Ovečkin znovu ukázal, že má čich na velké momenty. Ve vítězném zápase proti Floridě trefil prázdnou branku pouhou desetinu sekundy před koncem a přiblížil se k rekordu Wayna Gretzkého. Na historický milník mu nyní schází 17 gólů.

MAAE podle Kyjeva odložila střídání v Záporožské JE, Rusko to popřelo

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) odložila plánované střídání svých pracovníků v Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárně, neboť jí Moskva neposkytla bezpečnostní záruky. Podle agentury Reuters to dnes sdělilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Moskva tvrzení Kyjeva popřela.

USA dočasně zastavuje příjem balíků z Číny a Hongkongu

Spojené státy se rozhodly dočasně zastavit příjem balíků z Číny a Hongkongu prostřednictvím americké poštovní služby (USPS). Tento krok přichází krátce poté, co prezident Donald Trump oznámil ukončení tzv. „de minimis“ výjimky, která umožňovala dovoz nízkohodnotných zásilek bez cla. Omezení se dotkne především online prodejců, jako jsou Shein, Temu a čínští dodavatelé prodávající prostřednictvím Amazonu.

Hamás oznámil začátek jednání o pokračování příměří

Palestinské hnutí Hamás v prohlášení oznámilo, že začaly rozhovory o prodloužení nynějšího příměří s Izraelem. Napsala to agentura Reuters. Začátek rozhovorů o takzvané druhé fázi příměří se tento týden očekával. Izrael tvrdí, že svůj vyjednávací tým vyšle do Kataru, kde se rozhovory dříve konaly, v příštích dnech. Jednání se však vedou přes zprostředkovatele, kterými jsou Katar, Egypt a Spojené státy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vědci objevili nový způsob, jak předpovídat sluneční erupce

Vědci učinili zásadní objev, který by mohl výrazně zlepšit předpověď slunečních erupcí. Klíčem k lepší předpovědi jsou blikající koronální smyčky, tedy obloukovité struktury v atmosféře Slunce. Tyto smyčky mění svou jasnost několik hodin před erupcí, což umožňuje včasnější varování.

Grónský ledovec se rozpadá rychleji, než se očekávalo

Grónský ledovec se rozpadá stále rychleji. Praskliny se za posledních pět let zvětšily a prohloubily, ukazuje studie Durham University. Důvodem je oteplování oceánů.

Asteroid 2024 YR4: Kosmický darebák, který nám možná zkazí Vánoce

Všichni nadšenci do mimozemských hrozeb a katastrofických scénářů mohou zbystřit. Astronomové totiž nedávno objevili asteroid, který by mohl – se špetkou „štěstí“ – zasáhnout naši planetu. Vesmírné těleso, přezdívané 2024 YR4, má podle odhadů 1,3% šanci, že si 22. prosince 2032 „zahraje na Grinche“ a výrazně nám znepříjemní Vánoce. Ačkoliv bychom si tuhle kosmickou sprchu mohli dle některých možná i zasloužit, většina astronomů si zatím zachovává chladnou hlavu.

Vzkaz z dávné minulosti: Přinesl asteroid Bennu semínko života?

Vědci analyzovali vzorky hornin a prachu z asteroidu Bennu, které v roce 2023 dopravila na Zemi sonda OSIRIS-REx. Objevili v nich aminokyseliny i složky DNA a RNA, které naznačují, že klíčové ingredience pro vznik života mohly být ve sluneční soustavě rozšířenější, než se dosud předpokládalo.

Astronomové objevili asteroid, který by v roce 2032 mohl zasáhnout Zemi

Astronomové objevili asteroid, u nějž existuje teoretická pravděpodobnost jedna ku 83, že v prosinci 2032 zasáhne Zemi. Všechny, jimž se po přečtení této věty strachy sevřel žaludek, ale odborníci uklidňují, že pravděpodobnost nárazu je velmi nízká a nejpravděpodobnějším výsledkem bude, že objekt se k planetě Zemi jen těsně přiblíží, ale mine ji. Napsal to server Space.com.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kreml označil Zelenského vyjádření o ochotě jednat s Putinem za prázdná slova

Kreml dnes označil prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že je připraven na přímá jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, za prázdná slova. Informovala o tom agentura AFP. Ukrajinský prezident v dřívějším rozhovoru uvedl, že by souhlasil s přímými rozhovory s Putinem o ukončení války, kterou před téměř třemi lety rozpoutala Moskva. Na jednání by podle něj měli být i další účastníci.

Ukrajina hlásí úder na ruský ropný podnik, podle gubernátora v něm hořelo

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil požár skladu ropy v ruské Krasnodarské oblasti, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Ukrajinský generální štáb později na facebooku sdělil, že ukrajinské ozbrojené síly zasáhly v noci na dnešek rafinérii Albašněfť v Krasnodarském kraji.

Střelba v Bruselu ochromila hromadnou dopravu, policie pátrá po ozbrojencích

Belgická policie ve středu ráno zahájila rozsáhlou pátrací akci po skupině ozbrojených mužů, kteří zahájili palbu u stanice metra Clémenceau v centru Bruselu. Incident, který v belgické metropoli ochromil dopravu, se obešel bez zranění.

Ovečkin skóroval těsně před sirénou a přiblížil se Gretzkému

Alexandr Ovečkin znovu ukázal, že má čich na velké momenty. Ve vítězném zápase proti Floridě trefil prázdnou branku pouhou desetinu sekundy před koncem a přiblížil se k rekordu Wayna Gretzkého. Na historický milník mu nyní schází 17 gólů.

Mrtvé moře bude do roku 2050 skutečně mrtvé

Zlatavý písek kdysi okupovaly stovky a stovky turistů užívajících si terapeutické účinky slané vody známé tím, že dokáže lidi příjemně nadnášet. Dnes je tady jen opuštěná kabina plavčíka, rezavé molo a rozbité deštníky. Pláž u kibucu Ejn Gedi je už pět let zavřená kvůli klesající hladině Mrtvého moře a nebezpečným propadům půdy.

MAAE podle Kyjeva odložila střídání v Záporožské JE, Rusko to popřelo

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) odložila plánované střídání svých pracovníků v Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárně, neboť jí Moskva neposkytla bezpečnostní záruky. Podle agentury Reuters to dnes sdělilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Moskva tvrzení Kyjeva popřela.

USA dočasně zastavuje příjem balíků z Číny a Hongkongu

Spojené státy se rozhodly dočasně zastavit příjem balíků z Číny a Hongkongu prostřednictvím americké poštovní služby (USPS). Tento krok přichází krátce poté, co prezident Donald Trump oznámil ukončení tzv. „de minimis“ výjimky, která umožňovala dovoz nízkohodnotných zásilek bez cla. Omezení se dotkne především online prodejců, jako jsou Shein, Temu a čínští dodavatelé prodávající prostřednictvím Amazonu.

Hamás oznámil začátek jednání o pokračování příměří

Palestinské hnutí Hamás v prohlášení oznámilo, že začaly rozhovory o prodloužení nynějšího příměří s Izraelem. Napsala to agentura Reuters. Začátek rozhovorů o takzvané druhé fázi příměří se tento týden očekával. Izrael tvrdí, že svůj vyjednávací tým vyšle do Kataru, kde se rozhovory dříve konaly, v příštích dnech. Jednání se však vedou přes zprostředkovatele, kterými jsou Katar, Egypt a Spojené státy.

Trump očekává důležitý telefonát z Pekingu. Týkat se má cel

Nový americký prezident Donald Trump na hovor se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, jehož prostřednictvím by mohl zastavit obchodní válku s druhou největší světovou ekonomikou, nijak nepospíchá. Řekl to v úterý novinářům v Oválné pracovně. Bílý dům očekává, že jako první zavolá Si, zmínila se jeho mluvčí Caroline Levitt.

Elon Musk má přístup k platebnímu systému USA, ale nemůže ho měnit

Americké ministerstvo financí potvrdilo, že tým Elona Muska může nahlížet do federálního platebního systému, ale nemá oprávnění provádět změny. Přístup byl poskytnut v rámci vládního auditu, což vyvolalo kritiku demokratických senátorů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás