menu

0.2 C
Czech
Sobota 23. listopadu 2024

Trumpův návrat přináší podporu autonomním vozidlům, Tesla oslavuje

Donald Trump, nově zvolený prezident Spojených států, plánuje významné uvolnění regulací pro autonomní vozidla. Tento krok by mohl zásadně prospět společnosti Tesla, která dlouhodobě investuje do vývoje samořidicích technologií. Po zveřejnění této informace její akcie prudce vzrostly.

Bidenova administrativa dodá Ukrajině protipěchotní miny, obává se ruského postupu

Americký prezident Joe Biden schválil dodávky protipěchotních min pro Ukrajinu. Ruskem napadené zemi mají pomoci zpomalit postup nepřítele v kritických úsecích fronty. Jejich použití je nicméně kontroverzní, odsoudilo ho i Bělorusko.

MiG-29: Legenda, která přišla pozdě

Životopis sovětského stíhacího letounu MiG-29 má mnoho specifických momentů. Jedním z nich je i příběh Rumunska, které letouny vyřadilo ze služby v samém předvečeru vstupu do NATO, aby pak dlouhou dobu používalo jen obstarožní MiGy-21, do kterých dokonce mohutně investovalo díky izraelské modernizaci.

Reklama

MiG-29

O pořízení bojových letounů 4. generace rumunská vláda rozhodla v roce 1988. Protože vývoj letounu této kategorie byl zcela nad síly domácího průmyslu, volba nakonec padla na sovětský MiG-29. Tehdejší plány přitom počítaly s nákupem 48 strojů. V letech 1989 až 1990 obdrželo Rumunsko od Sovětského svazu celkem 21 letounů MiG-29, z toho čtyři ve dvoumístné verzi UB. První lety rumunských MiG-29 začaly již v roce 1990. Čtyři letouny byly ztraceny při různých nehodách, jedna stíhačka byla zakoupena v Moldavsku jako náhrada za ztráty. V době vyřazení z provozu v roce 2023 tak rumunské letectvo disponovalo osmnácti letouny MiG-29.

Po rozpadu Varšavské smlouvy se vojenské a politické vedení Rumunska rozhodlo soustředit se především na zachování bojeschopnosti MiGu-21. Ten byl nejmasovějším letounem v národním letectvu. Jinak si totiž nelze vysvětlit skutečnost, že země zahájila společný program s izraelskou společností Elbit Systems na modernizaci MiGu-21 na standard LanceR již v roce 1992, ale program modernizace svých MiGů-29 na standard Sniper zahájila až v roce 1995. Je zajímavé, že třetím partnerem pro práce na rumunských MiG-29 se stal německý koncern Daimler Chrysler Aerospace. Do tohoto příběhu přitom Němci nezapojili své tehdejší ruské partnery z koncernu RSK MiG.

Modernizaci rumunských MiGů-29 přitom dostal na starost domácí podnik Aerostar z Bacau. Nikoli náhodou, měl již totiž zkušenosti s modernizací letounů řady MiG-21 ze stavu Rumunských vzdušných sil. Cílem zmíněného modernizačního programu, který dal za vznik modelu MiG-29 Sniper, se stalo zajištění kompatibility se systémy NATO. Dále rozšíření bojových možností, rozšíření škály podvěsné výzbroje, zlepšení provozních charakteristik a v neposlední řadě též prodloužení meziopravního resursu.

Sniper

Toho přitom mělo být docíleno zejména zástavbou nového avionického vybavení. Z důvodu úspor a zjednodušení logistického zabezpečení stíhacích letek Rumunských vzdušných sil většinu nových systémů pro modernizovaný MiG-29 Sniper převzali od MiGu-21 LanceR. Šlo o výsledek modernizačního programu rumunských letounů typu MiG-21M/MF a -21UM. Dodavatelem avioniky pro tento model se tedy staly izraelské společnosti IAI (Israel Aircraft Indusries) a Elbit. Na programu MiG-29 Sniper se ale podílela též německá společnost DASA.

Ke stvrzení příslušné mezistátní smlouvy o společném postupu při vývoji MiGu-29 Sniper došlo v červnu roku 1999. Demonstrační prototyp tohoto modelu vznikl konverzí řadového MiGu-29 (iz.9.12A) ze stavu vzdušných sil Rumunska. Konkrétně přitom šlo o letoun s rudým trupovým číslem „67“ a výrobním číslem 2960532367. Ještě před zmíněnou konverzí ale tento stroj prošel, v prostorách závodu Aerostar, generální opravou.

Do oblak se demonstrační prototyp Sniperu poprvé vydal dne 5. května 2000 se zkušebním pilotem společnosti DESA za kniplem. Svůj veřejný debut si tento stroj odbyl dne 26. května toho samého roku na berlínské Airshow ILA 2000. Protože měl tehdy za sebou pouhých 15 zkušebních letů, návštěvníci zmíněné airshow jej mohli zhlédnout pouze staticky. Původní plány počítaly s tím, že „upgrade“ do standardu MiG-29 Sniper projde všech 18 MiGů-29. Právě tolik se jich na počátku prvního desetiletí 21. století stále ještě nacházelo ve stavu Rumunských vzdušných sil.

Konečný nezdar modernizace

Plány ovšem překazily nepřekonatelné problémy s integrací některých systémů, které vyplavaly na povrch v průběhu zkoušek jediného prototypu. V březnu roku 2003 proto celá flotila rumunských MiGů-29 zůstala stát na zemi. V dubnu 2004 byly pak tyto stroje uskladněny a nabídnuty k odprodeji. Mezitím se společnosti DASA a Aerostar pokusily s modernizačním programem MiGu-29 Sniper prosadit na mezinárodním trhu. Do nabídky přitom zahrnuly též možnost instalace radaru typu EL/M-2032 izraelské značky Elta. Ten se již předtím stal součástí modernizačního balíčku pro rumunské MiGy-21MF.

Příběh rumunského MiGu-29 se na jaře 2022 opět objevil, a to v poněkud nečekaném úhlu. Nejprve koncem března 2022 ředitel sdružení rumunských obranných podniků PATROMILL Viorel Manole prohlásil, že Rumunsko má 18 letounů MiG-29, které by mohly být převedeny na Ukrajinu. O týden později však tehdejší rumunský ministr obrany Vasile Dincu upřesnil, že země žádné funkční MiG-29, které by mohla předat Ukrajině, nemá. Místo toho existuje několik zájemců o „kanibalizované“ náhradní díly z těchto letounů.

Když přišly problémy s modernizovanými devětadvacítkami, padlo rozhodnutí. Budoucím páteřním strojem rumunského letectva se opět stane MiG-21, na rozdíl například od České republiky ale projde modernizací. Tímto modernizačním programem, který vešel ve známost jako MiG-21-2000, mělo konkrétně projít 100 jednomístných MiGů-21M/MF a deset dvoumístných MiGů-21UM.

Modernizační program MiG-21-2000 stál zejména na instalaci víceúčelového radiolokátoru typu Elta EL/M-2032. Dále tzv. skleněného kokpitu, INS navigačního systému s GPS přijímačem a nového zaobleného jednodílného nevyztuženého průzračného překrytu pilotní kabiny. Součástí zbraňového systému modernizovaného MiGu-21-2000 se navíc měla stát celá škála naváděné munice izraelské provenience. Jde o modernizaci velmi podobnou tomu, co později obdrželo indické letectvo v rámci programu MiG-21 Bison.

Krátký pohled do kokpitu MiG-21 LanceR

LanceR jako dlouhodobé řešení

Z rumunského modernizačního programu nazvaného „LanceR“ přitom vzešly hned tři verze. Dvě jednomístné (LanceR A a LanceR C) a jedna dvoumístná (LanceR B). LanceR A výrobce optimalizoval pro útoky na pozemní cíle, primárním určením LanceRu C se stalo plnění úkolů v rámci PVO. Model LanceR B zase vzešel z modernizačního programu dvoumístných cvičně-bojových MiGů-21UM).

V letech 1996 až 2003 modernizačním programem LanceR prošlo celkem 113 rumunských MiGů-21. To přitom odpovídá přibližně 40 procentům flotily letounů této řady Rumunských vzdušných sil z počátku 90. let. Rumunské letectvo zformovalo první operační letku LanceRů dne 8. května 1997 v Bacau. Do roku 2003, kdy celý modernizační program LanceR skončil, vzdušné síly Rumunska přišly při fatálních nehodách o celkem čtyři letouny této řady. Dva LanceRy A, jeden LancerR B a jeden LancerR C.

Do roku 2013 se nicméně flotila těchto letounů postupně zredukovala na pouhých 36 exemplářů a v posledních letech jejich roli přebraly starší verze letounů F-16, které možná později doplní i typ F-35, o který se Rumunsko jako třetí země bývalé Varšavské smlouvy zajímá.

Příběh modernizovaného MiGu-29 Sniper tak dodnes zůstává pouze mementem na pomníku slavného letounu, který přišel na světovou scénu v nesprávný čas.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.

Astronauti na ISS vyvrací spekulace o zdravotních problémech

Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.

Voyager 2 odhalil záhady magnetosféry Uranu

Data z mise Voyager 2 odhalují, že naše chápání magnetosféry Uranu bylo po desetiletí zkresleno. Průlet sondy v roce 1986 se totiž odehrál v neobvyklém okamžiku, kdy intenzivní sluneční vítr silně ovlivnil podmínky kolem této ledové planety.

Nové DNA testování boří mýty o obyvatelích Pompejí

Vědci analyzovali starověkou DNA obětí, které zahynuly při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. Jejich výzkum ukazuje, že mnohé dosavadní domněnky o identitě těchto lidí byly mylné. Studie tak odhaluje nečekané informace o původu, příbuzenských vazbách i životě obyvatel Pompejí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.
Reklama
Reklama